Pianosta jotain

Aderinaz

Eli heips!
Olisin kiinnostunut jo muutaman vuoden ajan pianon soittamisesta, mutta ongelma on että en osaa valita millaisen haluaisin. Koskaan en oikeastaan ole soittanunt pianoa, joten ihan aloittelija olen.

Joten olisi kiva jos joku osaisi suositella sähkö- tai tavallista pianoa aloittelijalle, mikä sopisi myös opiskelijan bujdettiin. (Mikä siis on myynnissä vielä!)

2

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pro66

      Riippuu tietysti budjetistasi osittain. Jos et ole koskaan soittanut, voi olla fiksua aloittaa jollakin kotikäyttöön tarkoitetulla pienemmällä vehkeellä. Jos siinä muutaman oktaavin koskettimisto on, niin pääset kuitenkin jyvälle mistä on kysymys. Periaatteessa joku hobbyhallin tms. ritsa riittää, siihen ei kannata käyttää isommin rahaa.

      Sitten jos homma tuntuu maistuvan, on mielenkiintoista, ja haluaa panostaa hieman soittimeen ja opetella tosissaan/alkaa ottaa tunteja, voisi tietysti ajatella että opiskelijalle akustinen piano on vähän turhan kookas, ja myös rahallisesti iso investointi. Häiriintyvätkö muut akustisen pianon soitosta? Se kuuluu esim. kerrostalossa pitkälle. Ehkä parempi vaihtoehto voisi olla ostaa käytettynä jokin digitaalipiano. Katsele huutonetistä tms. vanhempia, käytettyjä malleja. Hyviä perussoittimia ovat ainakin Rolandin RD-sarjan sekä Yamahan Clavinova-sarjan pianot/pianotyyppiset kosketinsoittimet (niissä yleensä on muitakin soundeja kuin pelkkä piano).

      Jos jatkat soittamista pidempään, alat jo itse tietää mitä haluat, ja osaat valita sitten taas itsellesi sopivimman, ehkä "hienomman" tai "paremman" tai ainakin monipuolisemman soittimen, joka sopii myös asuntoosi. Malleja on sellaisia, joissa on omat jalat ja kaiuttimet, ja myös sellaisia jonka voi laittaa kosketinsoitintelineelle (miksei vaikka pöydälle jos korkeus on sopiva) ja soittaa ainoastaan kuulokkeilla, tai sitten vahvistimen kautta vaikkapa bändin kanssa.

    • osta akustinen...

      Hyvä akustinen piano maksaa 400 euroa ja kotiinkuljetus 100 euroa. Pianon viritys maksaa 120 euroa. Jotkut mummot tai jotka haluavat päästä niistä vain eroon antavat ne ilmaiseksi, ja ovat melkein uudenkarheita, viritys vain. Toki akustinen painaa yli 150 kg. Akustiseen pianon ääneen ei kyllästy koska sen ääni on aina pikkasen erillainen päivästä ja omasta mielialas riippuen. Sähköpianojen halpaan digitaaliseen ääneen kyllästyy koska et voi vaokuttaa ääneen kovinkaan paljon. Akustinen piano on myös huonekalu, jos panostaa myös pianon ulkonäköön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe