Olen lähettämässä kirjeen eräälle naiselle, joka opiskelee samassa oppilaitoksella, mutta erilinjalla. Olen jo kirjeen valmiiksi kirjoittanut ja aion sen huomenna postiinlaittaa. En häntä oikeestaan tunne, emme oikeastaan tunne toisiamme, kuin näköyhteydeltä, joten en tiedä miten nainen kirjeeseeni reakoi. Kirjeessä pyydän häntä asiallisesti, että lähtisikö hän kanssani kahville/teelle ja kerron tietenkin, että olen kiinnostunut hänestä. Laitoin nimeni kirjeen sisälle, mutten itse kirjekuoreen, koska en halua, että kukaan toinen vahingossa näkee kirjeen lähettäjän. Lisäksi liitin kirjeeseen oman kuvani, jotta hän tietäisi kenestä on kyse.
Joo tiedän, vähän random meininkiä, mutta ei vaan oo pokkaa tutustua kasvotusten. Pyytäisin tänne ihmisten mielipiteitä. Eli miten sinä suhtautuisit kyseiseen kirjeeseen. Olen ainakin omastamielestäni kirjoittanut kirjeen erittäin asiallisesti, ettei hän hämmentyisi.
Joo tiedän, vähän random meininkiä, mutta ei vaan oo pokkaa tutustua kasvotusten. Pyytäisin tänne ihmisten mielipiteitä. Eli miten sinä suhtautuisit kyseiseen kirjeeseen. Olen ainakin omastamielestäni kirjoittanut kirjeen erittäin asiallisesti, ettei hän hämmentyisi.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tulee nössökuva ja stalkkerifiilis tuommoisesta. Kaiken tuon tekisit suuremmalla vaikutuksella jos menisit vaan heittämään jotain vitsiä tytölle vaikka kahvilassa siellä oppilaitoksella ja huikkaisit hänen kavereilleen samalla. Ja jos tuttavuus lähtis liikkeelle niin sitten pyytäisit jonnekin häntä.
Varsinkin tuo "erittäin asiallinen" linja ei toimi. Naiset kuolee tylsyyteen sellaisessa seurassa. Ja semmoinen ylivarovaisuus ja "anteeks että oon olemassa mutta.." asenne ei toimi.
Älä lähetä kirjettä! Olen kerran saanut sellaisen, ei ollut positiivinen juttu.
Mene sen sijaan rohkeasti juttelemaan hänelle. Ihan niin kuin normaali ihminen ihmiselle, ei mitään erikoista iskurepliikkiä tms. Kysy vaikka, mitä hän opiskelee, miksi pitää siitä, kerro mitä itse luet jne. Siis normijuttelua. Teidän täytyy tutustua live-elämässä ennen noita tunteiden paljastamisia!
Lisäksi jos mies menee kertoilemaan tunteistaan naiselle, joka kokee, etteivät he edes tunne toisiaan, pitää miestä väistämättä pelottavasti kieroutuneena. Sellaisena, jota kavahdetaan ja aletaan vältellä. Koska hän ymmärtää, ette voi oikeasti olla häneen ihastunut, koska et tiedä häntä, ettekä ole tutustuneet ja jutelleet vielä mitään.
Eli tulee pahimmillaan kuva, että pyörittelet päässäsi kaikenlaisia epäterveitä kuvitelmia yksin kotonasi ja suunnileen vakoilet naista ja tapetoit seinäsi hänestä ottamillasi kuvilla, ja kuvittelet kaikenlaista, niin kuin jossain pelottavissa leffoissa kyttääjät tekevät.
Parasta mitä voit tehdä, on hymyillä hänelle leveästi ja moikata "hei". Ei tarvitse tehdä aluksi muuta, toimit pikkuhiljaa, ja tervehdit noin ohi käytävällä kulkiessasi. Sitten kun tyttö tulee uteliaaksi, että kukahan tuo rohkea ja iloiselta ja avoimelta vaikuttava poika on, niin voitte alkaa jutella vähän pidempiä lauseita ja tutustua pikkuhiljaa.
Älä lähetä kirjettä tuntemattomalle! Lisäksi voit olla varma, että tyttö kertoo siitä kaikille tutuilleen, ja mahdolisutesi ovat poispyyhityt kaikkien muidenkin osalta! Saat koulussa laajemminkin yksinäisen hullun maineen. Usko tätä neuvoa.
mistä hän tietää kuka hemmetti sinä edes olet eli miten osaa yhdistää juuri sinut kirjeeseen?
Olemme kyllä nähneet toisemme opistolla, muttei olla käyty keskustelua. Kyllä hän tietää kestä on kyse.
Minusta ainakin todella suloinen idea! Riippuu tosi paljon ihmisestä, miten hän suhtautuu kirjeisiin, mutta jos kyseessä on esim. ujo tyyppi, kirje on loistava idea :)
Romantikkona itse arvostaisin tuollaista elettä, mutta voi tietty olla, ettei juuri "sinun naisesi" ole kirjeitä arvostavaa sorttia.
ei nyt ainakaan tuntemattomalle kyllä kannata laittaa
Suloisia on myös koiranpennut, mutta haluaisitko seksiä niiden kanssa? Sitähän minäkin. Jätetään kaikki suloiset jutut sinne ala-asteen herttaiseen aikaan, kun tyttöystävä on kädestä pitelyä varten. Naiset haluaa miehen, joka on itsevarma ja rohkea, eikä pelkää tulla juttelemaan, vaikka ujostuttaisi. Nuo rakkauskirjeet saattoi toimia jossain 1800-luvun estyneissä körttiläispiireissä, mutta jos ihastuksesi ei ole joku estynyt ja ujo hiirulainen, niin unohda tuollaiset ja mene suoraan juttelemaan.
Älä laita kirjettä! Mutta se kirje ei ole varsinainen ongelmasi, vaan se että kehität epätoivoisia ihastuksia naisiin, joita et edes tunne kovin hyvin. Tuolla tavalla tulet aina olemaan pelkkä luuseri useimpien naisten silmissä. Ala suhtautua kiinnostaviinkiin naisiin no-big-dealina, tutustut kevyesti ja jos nainen ei kiinnostu/kiinnosta sinua, siirry heti seuraavaan.
Älä hitossa laita.
Lue pariin kertaan tuo, mitä Dino Rex sanoi.
Muutenkin, ehkä _joihinkin_ naisiin tuo toimisi, mutta tuskin yleisellä tasolla.
No ap, saiko kirjeesi vastakaikua?