elämääni tällä hetkellä

Miehellä on ollut salasuhde, josta paljastui. Jatkettiin ns puhtaalta pöydältä, mutta aina välillä tuli merkkejä, että suhde jatkuu ja jatkuu. Nyt on mennyt pari vuotta näin, ja mietin, että minkälaista elämää olen elänyt, kun jatkoin liitossa ukon kanssa. Jatkuvaa epäilyä, tuskaa, pelkoa, ahdistusta.
Ja toinen jatkaa suhdettaan, ja hihittelee naisensa kanssa. On ollut liian paljon yhteensattumia... Tämä nainen on tullut kanssani samalle tankotanssikurssille. Olin aloittanut harrastuksen paljon ennemmin, ja taatusti hän myös tiesi siitä. En voi tajuta röyhkeämpää ihmistä, että tulee pokerina liian lähelle. Ja en todellakaan kuvittele, katse on halveksiva. Voitonvarmuutta?!
Minun on kai pakko vaihtaa harrastuspaikkaa, koska hänen näkemisensä oksettaa.
10258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jos kakkonen lähestyy sinua noin, harrastuksiisi ängeten, hän voi henkisesti huonosti eikä hallitse omia vihan, kostonhimon ja raivon tunteitaan, käyttäytyen ilkeämielisesti. Vaikuttaisi, että kakkonen kokee olevansa heikoilla, kun tuolla tavalla tekee.

Säilytä kohtaamisisssa mielenrauhasi, sillä sinä olet henkisesti vahvempi. Sanot vaan iloisesti, hymy huulilla reippaasti moi, kun tulee vastaan, ei muuta. Poistu paikalta heti jos yrittää alkaa keskustelemaan tms. Ei sun tarvitse vaihtaa harrastuspaikkaa, vaikka voit toki senkin tehdä, mutta varmistele että et joudu kahden hänen kanssaan olemaan.

Jos yhä epäilet ja haluat totuuden, ota selvää jatkuuko suhde, vaikka etsivän avulla. Mutta älä kysy mitään kakkoselta, hän voi valehdella mitä vaan.

Äänestä

Näin juuri käyttäytyy ihminen jolla ei ole minkäänlasta omaatuntoa. Eivät ne häpeä omaa käytöstään, kun eivät halua nähdä toiminnassaan mitään vikaa. On väärin että sinun täytyy väistyä, mutta voit varmasti nauttia harrastuksestasi paremmin jos vaihdat paikkaa. Keskustele asioista kunnolla miehesi kanssa.

Äänestä

Sama kokemus, mutta kakkonen tuli tirkistelemään lapsiani heidän harrastuksessaan. Sairasta. Oli ottanut selvää ja aivan avoimesti tarkkaili heitä. Toivon, ettei sotke juttuun lapsiamme tai halua satuttaa heitä jollakin lailla. Lapset valitettavasti tiesivät ja tunnistivat kakkosen. Ovat ahdistuneita tilanteesta.

Kuten tsemppiä sulle kirjoittaa, niin tuli mieleen sama ajatus, että on henkisesti huonossa jamassa. Mieheni suhteen tiedän, että on nyt heikoilla, jokin epätoivoinen yrityskö flirttailla vielä mieheni kanssa lasten nähden? Haluaako vielä satuttaa lapsiakin erikseen?

Äänestä
  • Ja miehesi osuudesta koko soppaan et mainitse sanallakaan. Miksi te naiset tappelette keskenänne, vaikka mies on se joka pilaa teidän kaikkien elämän?? Missä on itsearvostus?

    Äänestä

  • bellabellabellabella kirjoitti:

    Ja miehesi osuudesta koko soppaan et mainitse sanallakaan. Miksi te naiset tappelette keskenänne, vaikka mies on se joka pilaa teidän kaikkien elämän?? Missä on itsearvostus?

    Mieshän on jo pantu ojennukseen, asian siltä osin kunnossa. Nyt vain siis riesana tuppautuva kakkonen. Käsitin, että tässä ketjussa oli kyse nimenomaan tuppautuvista kakkosista.

    Äänestä

miten voi naiset olla näin idiootteja? kun kerta olet tehnyt selväksi, että se on ok jos mies sua pettää niin miksi hän muka lopettaisi kyseisen käytöksen?

Äänestä
  • Sovittiin nimenomaan, että jatkamisen edellytyksenä on täydellinen uskollisuus! Joitain noita merkkejä otin keskusteluun, mutta oltiin myös sovittu, etten pengo enää tuota asiaa. Hän ei ole siis jäänyt uudestaan kiinni...olen vain miettinyt, että merkkejä on liian paljon...

    Äänestä

  • tankoneito kirjoitti:

    Sovittiin nimenomaan, että jatkamisen edellytyksenä on täydellinen uskollisuus! Joitain noita merkkejä otin keskusteluun, mutta oltiin myös sovittu, etten pengo enää tuota asiaa. Hän ei ole siis jäänyt uudestaan kiinni...olen vain miettinyt, että merkkejä on liian paljon...

    Outo sopimus ei saa penkoa. Ootteko pariterapiassa? Kannattaja mennä tuollaisilla sopimuksilla tuskin ongelma syvällisesti ratkeaa.

    Äänestä

  • tankoneito kirjoitti:

    Sovittiin nimenomaan, että jatkamisen edellytyksenä on täydellinen uskollisuus! Joitain noita merkkejä otin keskusteluun, mutta oltiin myös sovittu, etten pengo enää tuota asiaa. Hän ei ole siis jäänyt uudestaan kiinni...olen vain miettinyt, että merkkejä on liian paljon...

    Mies jatkaa pettämistä ja sä vaan mietit jotain merkkejä. Miksi sä olet noin lapanen, etkä tee mitään asialle? Jos sun on paha olla hänen kanssaan, miksi et vaan lähde? Onko teillä lapsia? Jos on, niin sitten harkiten eroon. Muutoin mitä sä teet miehellä, johon et voi luottaa? Ei kukaan taikaiskusta muutu uskolliseksi ellei itse sitä halua tehdä. Sä et voi miestäsi pakottaa muuttumaan etkä voi olettaa, että jotkut sopimukset on ehdottomia.

    Äänestä

Niin, ei varmaan miehen suhde jatku,jos kakkonen on ängennyt kanssasi samaan aikaan harrastukseen, Muutoinhan hänellä olisi oiva aika tapailla miestäsi, Varmaan on katkera, kun puolisosi on ilmeisesti tehnyt tilit selväksi hänen kanssaan. Ymmärrän omasta kokemuksesta, että ei voi lopettaa tarkkailua ja luottamaan ihan noin vaan. Mutta ei minun mielestä kannata avioeroa heti ensimmäiseksi ajatella, vaan ottaa opiksi,
Itse tosi kauan aikaa sitten petin miestäni ja jäin kiinni pahimmalla mahdollisella tavalla. Keskusteltiin puolison kanssa asia selväksi ja päätin, että jos hän antaa anteeksi,en ikinä, ikinä enää sorru moiseen. Ja se päätös on pitänyt omalta kohdaltani 100 %. Puoliso sen sijaan tai ehkä juuri tämän vanhan asian vuoksi katsoo oikeudekseen käydä vieraissa aina tilaisuuden tullen. Viimeinen suhde kesti hänellä yli vuoden, ja minä sinisilmäisenä en huomannut mitään. Nyt kun asia selvisi, puolison vuoro tehdä100 %:n päätös. Saapa nähdä, miten kestää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tankoneito kirjoitti:

Miehellä on ollut salasuhde, josta paljastui. Jatkettiin ns puhtaalta pöydältä, mutta aina välillä tuli merkkejä, että suhde jatkuu ja jatkuu. Nyt on mennyt pari vuotta näin, ja mietin, että minkälaista elämää olen elänyt, kun jatkoin liitossa ukon kanssa. Jatkuvaa epäilyä, tuskaa, pelkoa, ahdistusta.
Ja toinen jatkaa suhdettaan, ja hihittelee naisensa kanssa. On ollut liian paljon yhteensattumia... Tämä nainen on tullut kanssani samalle tankotanssikurssille. Olin aloittanut harrastuksen paljon ennemmin, ja taatusti hän myös tiesi siitä. En voi tajuta röyhkeämpää ihmistä, että tulee pokerina liian lähelle. Ja en todellakaan kuvittele, katse on halveksiva. Voitonvarmuutta?!
Minun on kai pakko vaihtaa harrastuspaikkaa, koska hänen näkemisensä oksettaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu