Hei kanssasisaret!
Jos olette menossa aupairiksi ilman järjestöä, muistattehan kirjallisen sopimuksen! Näin voit luottaa siihen, että työaikasi ja palkkasi on se, mikä oli sovittu.
Jos olette menossa aupairiksi ilman järjestöä, muistattehan kirjallisen sopimuksen! Näin voit luottaa siihen, että työaikasi ja palkkasi on se, mikä oli sovittu.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ja myöskin järjestön kautta mennessä! Menin Allin kautta mutta kun työajoista tuli kiistaa niin etunani oli se että olin vaatinut ihan alussa kirjoitettavaksi työsopimuksen. Siitä perhekin tajusi että teettivät minulla liikaa töitä!
Erittain hyva pointti. Edellisessa perheessa emme kirjoittaneet kirjallista sopimusta, olinhan "perheen jasen". Se oli kylla niin syvalta, perheen mukana piti palloilla kellon ympari. Tyoajat kuuluvat muka tyontekijoille, ei perheen jasenille. Tasta oppineena teen talla hetkella erittain kohtuullisia paivia.
Kenelle yksityisesti au pairiksi lahtenyt valittaa oli tyotodistus tai ei? Poliisille, palokunnalle, presidentille?
työtodistus saadaan yleensä työsuhteen päättyessä. työsopimus tehdään ennen työsuhteen alkua, eikö vain?
työsopimuksessa kannattaa sopia ylityökorvauksista sekä normaalista työajoista, jolloin on helpompi kieltäytyä johonkin viitaten esim viikonloppuiltatöistä.
Mä en oo tehny työsopimusta, mut mä kyllä suosittelen sitä niille jotka ei heti oo varmoja siitä ettei perhe teetä liikaa töitä. Mulla sitä tuskin käy, mun tehtävänä on vaan huolehtia lapsista sillon ku molemmat vanhemmat on töissä, eli noin 3pv viikossa, ja sillonki vaan puolipäiväsesti. Eikä tarvii tehä mitään kotitöitä. Näin ollaan epävirallisesti sovittu. Joten ei huolta ylitöistä!
Muistutat kirjallisesta sopimuksesta, kun mennnään yksityiselle, mutta mihin valitat, kun kaikki ei menekkään ihan niinkuin olet kuvitellut? Ja toiseksi, miten on, jos et tee työtehtäviäsi, kuten työsopimuksessa on sovittu?Valitatko sitten vai pitäisikö perheen sen jälkeen valittaa johonkin ja syyttää sinua lasten ja töiden laiminlyönneistä? Kyllä yksityisestikin pärjää, vaikkei tee kirjallisia työsopimuksia. Näin voin sanoa omasta kokemuksesta entisenä aupairina ja nykyisenä aupairäitinä.
Niin,muodolinenhan tuo sopimus yleensä on,mutta käyhän siitä ainakin molemmille osapuolille selväksi mitä odotetaan.Tarkoitamn jos ei puhelimessa vaikka ihan kaikki tartu korvaan,niin saapahan ainakin tarkistaa paperilta.Ja mitä haittaakaan tuosta paperista voisi olla?Kelassa ainakin minulta siitä kopiota haluttiin kun ei ollut muuta paperia esittää kun yksitytistä tietä menin!!Halusivat kuulemma virallisen "todisteen" oleskeluni pituudestä ja työnlaadusta.
Ainahan sitä voi EDES vedota kirjalliseen,VIRALLISEEN sopimukseen jos ei muu auta!Eli sanoa perheelle,että näin sovimme.Jos ei auta,voi pakata kassinsa ja sanoa ettei homma nyt sopimukseen mukaan toimi.Eli,mielestäni ei tuosta sopimuksen teosta synny mitään haitta joten miksi ei sitä tekisi??Ja jos perhe jostain syystä kieltäytyisi,lukisin sen aika epäilyttäväksi merkiksi...Näin minä ajattelen.