Kuunelkaapa niiden Heaven-biisin sanoituksia: "..like I did to myself last night and felt so lucky down on me..." JA sitten kuunnelkaapa Thin Lizzyn Riding-biisin osio: "...like I did to myself last night and felt so lucky down on me..". Elikkä sanoituksellisesti täysin identtiset!!!!!!!
Mitä tulee muuhun niin kumpaisenkin sointukuvio introssa on: G,Dm,F#,A Ja kertosäe TÄYSIN SAMA KUMMASSAKIN SOINNULLISESTI: A,G,dm,G
En voi vieläkään sulattaa tätä! Miten noinkin suuri ja arvostettu bändi uskaltaa tehdä tuollaista??!!!!
Metallica plagioi!
52
4478
Vastaukset
- Diablo
...minäkin ihmettelen.
- Fani
..että onko tuossa perää. Itse olen kummankin bändin fani ja kyllähän tuo väitteesi pitää paikkaansa. En oikeastaan tuota Metallican biisiä koskaan ollut juuri kunnolla kuunnellut,niin oli tavallaan jäänyt huomaamatta. Aika uskaliasta kylläkin,myönnetään. Ja tostahan voi joutua syytteeseen. No vielä en ole kuitenkaan lukenut mistään sellaista ja ovathan nuo jo vanhempia biisejä kummatkin. Royalteihin olis Metallica kyllä voinut lisätä P.Lynnotin,jos nyt oltaisiin täysin oikeudenmukaisia.
- Rony
Kaikkihan nykyään plagioi enemmän tai vähemmän. Miksi Metallica olisi mikään poikkeus?
- jepu
älä käy haukkuu mun lempparibändii. jos heittelet tollasii juttuja ilmaan niin parempi varoa mua ja mun hevilettii,joka voi osua silmilles. Jätä tää bändi rauhaa vittu ja kuuntele sä homo vaan sitä tuiskun anttias vaa rauhassa. V-tun pelle!!!
- Brian Downey
Onkohan tämä trolli? No, jos on käyn syöttiin..
On se kumma, kun ei minkäänlaista kritiikkiä saa esittää. Ja kun on vielä noin selvästä plagiointitapauksesta kyse, niin huh huh...
Menetin mielenkiintoni Metallicaan joskus 10 vuotta sitten, kun levyjen taso alkoi laskea jyrkästi ja Larsin rummutus kävi kestämättömän huonoksi. 80-luvun tuotanto kyllä rokkaa ihan kivasti. Thin Lizzy ja Lynott on kyllä omaa luokkaansa, vaikka niilläkin oli heikot aikakautensa.
- asd
juu, juu... Heheheheee, taidat olla täysi idiootti? No, onnea sinullekin tulevaisuudessa...!
- Kysyjä
..kirjoitat myös nimimerkillä Rokkimimmi?
- Rokkimimmi
siis mits meinaat,hä? ny menee yli hilsee,tä? et kyl käy mua sekottaa ninnku tollasee judee hei! kässääx et meitsi on koko ajan siis KOKO AJAN peräänkuuluttanu aitoutta ja rehellistä rokkiasennetta hei. Sä et ny ymmärrä,tä? vai kässääx mitä mä skulaan,hä?
- Kysyjä
Rokkimimmi kirjoitti:
siis mits meinaat,hä? ny menee yli hilsee,tä? et kyl käy mua sekottaa ninnku tollasee judee hei! kässääx et meitsi on koko ajan siis KOKO AJAN peräänkuuluttanu aitoutta ja rehellistä rokkiasennetta hei. Sä et ny ymmärrä,tä? vai kässääx mitä mä skulaan,hä?
..konettasi kukaan muu?
- Belial
Mitä paskapuhetta tämä on? Olen niin väsynyt, että en edes jaksa tajuta...
- asiasta...
Metallica on sen koko luokan bändi että niille on ihan sama mitä joku urpo on mieltä täällä saunamaassa. Jos mä olisin keulahahmo kyseisessä bändissä tekisin todella mitä lystään. Tulee syytteitä? Voi vittu. Rahat tiskiin ja taas nilkka suoraksi. Laki ei todellakaan ole kaikille sama. Kun on rahaa niin suuressa maailmassa pääsee kaikesta eroon sillä. Ne vois lopettaa uransa(jonka ne on melkein tehnytkin nykyisellä tuotannollaan) ja elellä mukavasti loppuelämänsä rahoillaan. Vai oletteko koskaan tehneet laskelmia mitä kyseisen bändin levymyynti, teosto-korvaukset, keikkapalkkiot ja haastattelu palkkiot tekee. Ne voi tehdä mitä vittu huvittaa loppuelämänsä. Niin muuten, olen musiikin ammattilainen...
- Hehhe
Oletpa kova jätkä!
Niin muuten, taidat olla vähän dorka... - asiasta...
Hehhe kirjoitti:
Oletpa kova jätkä!
Niin muuten, taidat olla vähän dorka...Urpo ja dorka väittelee täällä. Mitä tapahtuu? Vastaus: ei yhtään mitään.
Ota järki käteen. Maailma ja ihmiset on tällaisia.
Vitun itsekkäitä kusipäitä. Kato minäminäminäminä.......
- munalukko
Onko Metallicalla Heaven-niminen biisikin?
- Tommy
eihän metallica ole koskaas esittänyt heaven -nimistä biisiä...
- Tietäjä no.1
Tommy kirjoitti:
eihän metallica ole koskaas esittänyt heaven -nimistä biisiä...
kyseessä yks legendaarisimmista kunnon alkukauden biiseistä. Vittu opiskelkaa jotain ennen ku käytte tyhminä heiluu. Menee pohja kokonaan ja toi pelle voi jatkaa penkomistaan.
Toi on tosi juttu mut ei harvinaista alan piireissä. George Harrison syyllistyi aikoinaan todellakin pahempaan...as you know?!
- Justice
Ei Metallicalla ole Heaven -nimistä biisiä! Kerroppa miltä levyltä tän biisin löytää? Joltain mielikuvitus -levyltä?
- Powerslave
Metallicalla ei todellakaan edes ole Heaven-nimistä biisiä.
- Maruska
Jumalauta! totta on tuo asia! toihan on selvää rosvousta!!!!!!!!!!!!!!!!
- Softis
Vittu ne on tehnyt siis pelottavan suuren mokan tossa. Mitä käy jos Thin Lizzyn jäljellä olevat jäsenet nostaa tosta jutun vai onko ne jo nostanut? mitä jos asioista onkin jo "sovittu"?
hmm...- pete
ai koska metallica on heaven-biisin tehny?? ite omistan kaikki levyt ja niiltä ei löydy kyseistä biisiä..
- Grunts
No eipä tuossa mitään kummallista ole. En usko että plagioinnista voidaan puhua, lainailu ja erilaisten "kunnianosoitusten" heitto on tavallista musiikin saralla. Esim. Timo Rautiaisen Surupuvun kertosäe menee samoilla soinnuilla kuin Dingon Levottoman tuhkimon kertsi. On mukava lauleskella Dingoa biisin päälle :)
- Peter North
Vittu mua hävettää olla Metallica-fani. Kaikenmaailman "mukamas fanit" täällä kirjoittelee että omistaa KAIKKI levyt ja ei sitten tiedä missä toi Heaven on. Mikä levy,mikä valuutta? VOI VITTU TEITÄ URPOJA!!!!
KUUNNELKAA;KUUNNELKAA JA KUUNNELKAA!!!!!!!!!!!!!!!!! - Gyllene Tider
arvasin että se on feikki koko bändi. tarttee sit lainailla muilta kun itse tekee semmosta paskaa. Ymmärrän!
- ...for all...
Hei Torspot! Ei ole olemassa Heaven -biisiä!
TAAS joku KATEELLINEN kitisee...
Voi teitä pieniä. - Kiinnostunut
Mistähän kyseisen Heaven-biisin löytäisi!?
- Alex
Biisiä ei ole, ei missään, ei yhtikäs missään. Metallica ei ole koskaan tehnyt Heaven - nimistä biisiä. Ei koskaan.
- Alex
Metallica ei ole koskaan tehnyt tuon nimistä biisiä. Tämä on ihan perinteistä typerää trollausta. Tuollaista biisiä ei ole.
- Herra Metalli
Alex kirjoitti:
Metallica ei ole koskaan tehnyt tuon nimistä biisiä. Tämä on ihan perinteistä typerää trollausta. Tuollaista biisiä ei ole.
Vittu tsekkaa ne sun levys ja arvioi oma tietämyksesi sen jälkeen. Olet aivan omiasi ruokkimaan tollasia trollin heittäjiä,vitun tietämätön homo!
- Belial
Herra Metalli kirjoitti:
Vittu tsekkaa ne sun levys ja arvioi oma tietämyksesi sen jälkeen. Olet aivan omiasi ruokkimaan tollasia trollin heittäjiä,vitun tietämätön homo!
Joko joku esittää täällä jotain TODISTEITA tuon mystisen kappaleen olemassaolosta tai tämä vitsi loppuu tähän.
Ettekö te hyvät ihmiset sen vertaa luota itseenne, että huomaisitte koska joku puhuu täyttä paskaa.. JÄRKEÄ MUKAAN! - Rokkari
Belial kirjoitti:
Joko joku esittää täällä jotain TODISTEITA tuon mystisen kappaleen olemassaolosta tai tämä vitsi loppuu tähän.
Ettekö te hyvät ihmiset sen vertaa luota itseenne, että huomaisitte koska joku puhuu täyttä paskaa.. JÄRKEÄ MUKAAN!kuin nyky bändit plagioi toisiaan, toisten kappaleista tietämättä.
- Alex
Herra Metalli kirjoitti:
Vittu tsekkaa ne sun levys ja arvioi oma tietämyksesi sen jälkeen. Olet aivan omiasi ruokkimaan tollasia trollin heittäjiä,vitun tietämätön homo!
...jos jätät kuitenkin homottelun väliin, se ei liity tähän mitenkään.
Kill ´Em All - ei ole
Ride the Lightning - ei ole
Master of Puppets - ei ole
...And Justice For All - ei ole
Metallica - ei ole
Load - ei ole
ReLoad - ei ole
S&M - ei ole
St. Anger - ei ole
Garage Days Re-Revisited ja Garage Inc. levyillä biisiä ei ole, sitäpaitsi molemmat levyt sisältävät vain covereita.
- T.T.
Mä sain frendiltä noi kummatkin biisit mp3-formaattisina ja kyllä toi on siis totta. Selvää "identtisyyttä" havaittavissa jopa todella liikaa.
- Annu
...on että noin ovat mielibändini poijjaat tehneet. Mutta eiköhän kaikki vähän plagioi nykyään toisiaan!?
- Justice
Hahahaha...Joku onneton yrittää saada melua aikaan! Kuten OIKEAT fanit tietävät, niin EI OLE edes OLEMASSA koko "Heaven" -vai mikä vittu se nyt olikaan- biisiä =D...
- gabriel
Olen kuunnellut Metallicaa koko pienen ikäni ja tää tuli kyllä siis täydellisenä yllätyksenä ja aika kiusallisena sellasena. Millä levyllä toi biisi on? Olen kyllä kuullut sen ja ihan hyvä biisi mut jos on kopsattu niin voi voi...:(
- FANI!!!!!!!!!!!!!
.....Eli millä niistä? Bootleg? Itse tiedän missä on lizzyn biisi ja metallican. Jos te vellipöksyt ette tosiaan tiedä,niin f#%&k you!!!
- Roope
...mutta annetaan näitten "TOSI FANIEN" etsiä itse ;-)
- Tietäjä
Selviä yhdennäköisyyksiä melodioissa!
Jos kuuntelette Rio-levyä ja vertaatte esim."Nothing else..." niin yhdytte minuun!
ROSVOBÄNDI koko metallica. Vitun huorabändi! - Erno
ihan paska bändi ja jos ne on vielä kopsaillut toisilta niin vielä paskempi siis.
Puhuin tästä jo aikoinaan kun master of the puppets(tai jotain sinne päin)ilmesty. Siis ihan kakkaa koko bändin tuotanto ja mitä tohon soitannolliseen osaamiseen tulee niin amatöörejä koko yhtye.
Se soolokitaristi heittää ihmeellistä neuroottisen vipattavaa vibraattoa sillä skitalla. Ei siis mitään tunnetta! Vittu ku huono bändi ja todella yliarvostettu! - RokkiHomo
Ei Metallica plagioi, koska mä en ainakaan löytänyt mitään Heaven -piisiä miltään niiden levyiltä...Ja omistan ne kaikki.
Eli täysi "ankka" koko juttu!- Tietäjä
Onko sinulla kaikki EP:t, sinkut, LP:t jne. Mahtaa olla iso varasto sulla...
- hiljaaaaaaaa
Tietäjä kirjoitti:
Onko sinulla kaikki EP:t, sinkut, LP:t jne. Mahtaa olla iso varasto sulla...
Tosifanit on oikeessa!!! se joka pisti tän kiertoon niin on varmasti hakenu tuon kyseisen biisin kazaalta tai vastaavasta... itse hain sieltä st.angereita ennen kun se levy tuli ja mietin et tämäpä on paskaa musaa eikä yhtään metallican tapasta... sit ostin sen levyn nii ei ollu yhtään samaa biisiä mitä koneella oli... eli siis jokku on vaan laittanu kiertoon jonku paskan biisin ja vaihtanu sen nimee. voisin mieki laittaa johonki matin ja tepon biisiin artistiksi jonku dimmu borgirin!!!!!!!! joku on vetäny teitä hoplästä ku ei tuota ole yhessäkkään albumissa eikä ep:ssä tai singlessä!!! tosifanit forever!
- Heinz
hiljaaaaaaaa kirjoitti:
Tosifanit on oikeessa!!! se joka pisti tän kiertoon niin on varmasti hakenu tuon kyseisen biisin kazaalta tai vastaavasta... itse hain sieltä st.angereita ennen kun se levy tuli ja mietin et tämäpä on paskaa musaa eikä yhtään metallican tapasta... sit ostin sen levyn nii ei ollu yhtään samaa biisiä mitä koneella oli... eli siis jokku on vaan laittanu kiertoon jonku paskan biisin ja vaihtanu sen nimee. voisin mieki laittaa johonki matin ja tepon biisiin artistiksi jonku dimmu borgirin!!!!!!!! joku on vetäny teitä hoplästä ku ei tuota ole yhessäkkään albumissa eikä ep:ssä tai singlessä!!! tosifanit forever!
OK. Sovitaan sitten vaikka niin. Tosifanit kyllä tietää.
- CrazyChaz"
hey, jos se vaikka olis ihan vaan puhdasta sattumaa? on varmaan hienoa olla pilkunnussia. niin ja muuten, kumpi biisi ilmesty ensin? se jäi vähän auki. luulenpa että kyseinen metallica bändi tuskin endes kuuntelee moista paskaa. jos joku kopioi jtn bändiä niin sitten joku kopioi metallicaa, ei metallica kenenkään muitten biisejä..
- Kane
Se on sitten Herra Pilkunnussija sinulle..
Sinähän hyvin tiedät Metallicasi, kun tuollaista väität. Vilkaisepa vaikka sitä niiden cover levyä. Thin Lizzyn viimeinen studiolevy tuli -83, oliskohon Metallica ehtinyt ensin 8-)? Aikasmoinen sattuma, samat sanat, samat sävelet.. - Alex
Kane kirjoitti:
Se on sitten Herra Pilkunnussija sinulle..
Sinähän hyvin tiedät Metallicasi, kun tuollaista väität. Vilkaisepa vaikka sitä niiden cover levyä. Thin Lizzyn viimeinen studiolevy tuli -83, oliskohon Metallica ehtinyt ensin 8-)? Aikasmoinen sattuma, samat sanat, samat sävelet..jostain alkuaikojen klassikosta. Metallican ensimmäinen studiolevy ilmestyi juuri vuonna -83, tosin siinä ei Heaven-nimistä biisiä ollut. Kuten EI OLE MILLÄÄN MUULLAKAAN STUDIOLEVYLLÄ!
Voisiko tämän lapsellisen pelleilyn jo lopettaa! Tuota biisiä ei ole m i s s ä ä n ! Tässä Metallican koko diskografia:
album: "Kill'Em All" (1983)
Hit The Lights
The Four Horsemen
Motorbreath
Jump In The Fire
(Anesthesia) Pulling Teeth
Whiplash
Phantom Lord
No Remorse
Seek & Destroy
Metal Militia
Am I Evil?
Blitzkrieg
album: "Ride The Lightning" (1984)
Fight Fire Witn Fire
Ride The Lightning
For Whom The Bell Tolls
Fade To Black
Trapped Under Ice
Escape
Creeping Death
The Call Of Ktulu
album: "Master Of Puppets" (1986)
Battery
Master Of Puppets
The Thing That Should Not Be
Welcome Home (Sanitarium)
Disposable Heroes
Leper Messiah
Orion
Damage, Inc.
album: "Garage Days Re-Visited" (1987)
Helpless
The Small Hours
The Wait
Crash Course In Brain Surgery
Last Caress / Green Hell
album: "...And Justice For All" (1988)
Blackened
...And Justice For All
Eye Of The Beholder
One
The Shortest Straw
Harvester Of Sorrow
The Frayed Ends Of Sanity
To Live Is To Die
Dyers Eve
album: "Metallica (Black Album)" (1991)
Enter Sandman
Sad But True
Holier Than Thou
The Unforgiven
Wherever I May Roam
Don't Tread On Me
Through The Never
Nothing Else Matters
Of Wolf And Man
The God That Failed
My Friend Of Misery
The Struggle Within
album: "Load" (1996)
Ain't My Bitch
2 x 4
The House Jack Built
Until It Sleeps
King Nothing
Hero Of The Day
Bleeding Me
Cure
Poor Twisted Me
Wasting My Hate
Mama Said
Thorn Within
Ronnie
The Outlaw Torn
album: "Re-load" (1997)
Fuel
The Memory Remains
Devil's Dance
The Unforgiven II
Better Than You
Slither
Carpe Diem Baby
Bad Seed
Where The Wild Things Are
Prince Charming
Low Man's Lyric
Attitude
Fixxxer
album: "Garage Inc." (1998)
Free Speech For The Dumb
It's Electric
Sabbra Cadabra
Turn The Page
Die, Die My Darling
Loverman
Mercyful Fate
Astronomy
Whiskey In The Jar
Tuesday's Gone
The More I See
Helpless
The Small Hours
The Wait
Crash Course In Brain Surgery
Last Caress / Green Hell
Am I Evil?
Blitzkreig
Breadfan
The Prince
Stone Cold Crazy
So What
Killing Time
Overkill
Damage Case
Stone Dead Forever
Too Late Too Late
album: "S&M" (1999)
The Ecstacy Of Gold
The Call Of Ktulu
Master Of Puppets
Of Wolf And Man
The Thing That Should Not Be
Fuel
The Memory Remains
No Leaf Clover
Hero Of The Day
Devil's Dance
Bleeding Me
Nothing Else Matters
Until It Sleeps
For Whom The Bell Tolls
- Human
Wherever I May Roam
The Outlaw Torn
Sad But True
One
Enter Sandman
Battery
album: "St. Anger" (2003)
Frantic
St. Anger
Some Kind Of Monster
Dirty Window
Invisible Kid
My World
Shoot Me Again
Sweet Amber
Unnamed Feeling
Purify
All Within My Hands - CrazyChaz"
Kane kirjoitti:
Se on sitten Herra Pilkunnussija sinulle..
Sinähän hyvin tiedät Metallicasi, kun tuollaista väität. Vilkaisepa vaikka sitä niiden cover levyä. Thin Lizzyn viimeinen studiolevy tuli -83, oliskohon Metallica ehtinyt ensin 8-)? Aikasmoinen sattuma, samat sanat, samat sävelet..siis mä en nyt ymmärrä että mitä vitun väliä silläkin oikein on jos joku plagioi? se varmaan tuottaa ihan helvetisti iloa kun täällä muille valittaa. mene niille metallican äijille siitä sanomaan, ei se täällä valittaminen auta..
- James
Ottamatta kantaa onko Metallica tehnyt tuon tempun vai ei on huvittavinta tässä ollut Metallica fanien älytön suhtautuminen asiaan. Älytön möykkä, että ei tuollaista ole voinut tapahtua. Jos joku tietää tarkkaan, ettei tuota ole tapahtunut, niin sitten tuon voi jotenkin ymmärtää. Mutta kun täällä oli noita, jotka hönki heti ettei tuollaista ole voinut tapahtua ja vielä lisäksi ottivat asian henkilökohtaisesti. Pikkaisen denial meininkiä. Naurettavaa.
Metallicasta sen verran, että bändistä on tullut Rolling Stonesin tapainen instituutio, jonka levyt ja keikat myy, olkoonsa laatu mitä tahansa. Totuus kuitenkin on, ettei kumpikaan bändi ole tehnyt musiikillisesti mitään merkittävää tosi piiiitkääään aikaan. 80-luvulla bändi oli kyllä kovassa vedossa.- carni
Minusta tässä kuitenkin huvittavinta on se, että ihmiset uskovat mitä vaan, jos se jossain suomi24.fi-keskustelussa lukee.Järki käteen ihmiset? Eiköhän tuostakin tietoa löytyisi muualta kuin pelkästään täältä jos siinä jotain perää olisi. Joku repii tästä varmasti vuoden naurut.
- reva
ihan skeida plagioijanakin tuo skeidabändi!
- Pekkooko
Totuushan one, että Metallica ei ole ainakaan levyttä/julkaissut missään muodossa ko. biisiä. Tuskin kappaletta on edes olemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399166Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737947Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681615657William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542353Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62091Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821740Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201688Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921427Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381358Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71283