Poikien taitoluistelu?

kaunokit

Hei!
Isä tai äiti, laittaisitko poikalapsesi mielelläsi luisteluharrastuksen pariin? Miksi tai miksi et? Entä mitä arvostat poikien luisteluharrastuksessa ja mikä siinä on tärkeintä?
Kiitos paljon jos vastaat!

11

1071

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaunokit

      Mielipiteitä, kiitos! Vastauksista olisi hyvin paljon apua.

    • äiti85

      Voisin harkita poikani viemistä taitoluisteluun, koska siitä hän saisi hyvän tekniikkapohjan jääkiekkoa varten. Poikaryhmiä ei tosin tunnu juurikaan löytyvän luistelun puolelta, mutta ehkäpä sekaryhmät olisivat jopa ihan hyväksi ryhmädynamiikalle. Pojan tuntuvat oman kokemukseni mukaan arvostavan missä tahansa harrastuksessa eniten vauhtia ja vaarallisia tilanteita. Itse arvostan taitoluistelun ryhmähenkeä. Onko kenelläkään täällä oma poika harrastanut taitoluistelua? Olisi kiva kuulla kokemuksia. Toivottavasti vastauksestani oli apua.

    • kaunokit

      Kiitos vastauksesta!

      up

    • ...

      Hei!
      Taitoluistelemaan vaan. Tämä laji tarvitsee kipeästi poikaluistelijoita. Poikia on niin vähän, että jos lapsi innostuu lajista (muutenkin kuin tekniikkapohjaksi jääkiekkoon), niin varmasti esim. pääsee kilpailemaan jne...

    • pojat1

      Moi!
      Minulla on kaksi poikaa ollut mukana. Vanhempi on lopettanut, mutta pienempi jatkaa.
      Miksi poikia ei voisi viedä taitoluistelun pariin? Ei kaikki halua pelata lätkää, jos vanhemmat eivät sitä heille automaattisesti tyrkytä. Pojatkin haluavat oppia luistelemaan.
      Seurat saisivat enemmän osallistua poikien kalasteluun, ja KYLLÄ POIKARYHMÄ on tarpeellinen. Jo ihan sen takia, ettei koulussa kiusata. Oma pikkupoikani on sekä poikien ryhmässä että tyttöjen kanssa.
      Luistelu on todella hyvää liikuntaa oheisharjoitteluineen. Harjoittelusta on kuulkaas timanttiasut kaukana. Kunto kasvaa, kordinaatio kehittyy josta on hyötyä myös muissa lajeissa. Pojat rakastavat kovaa vauhtia ja vaarallisia tilanteita hyppyjä jne. jos heille annetaan tilaisuus niitä tehdä. Moni lahjakkuus tässä maassa on varmasti hukattu, koska vanhempien ja seurojen asenteet miestaitoluistelua kohtaan ovat ahdasmielisiä.

    • luistelijapojanäiti

      Minun poika taitoluistelee ja olen hyvin ylpeä siitä. Eihän taitoluistelu ole mikään tyttöjenlaji. Poika päätyi taitoluisteluun ihan sattumalta ja teki oman päätöksen, että lopetti jääkiekon. Kiusaamista on ollut, mutta se on muuttunut hämmästyksesi/ihailuksi, kun kiusaajat ovat nähneet pojan luistelevan. Moni kaveri on miettinyt, että voisinko minäkin?
      Tietysti meidän pojan tie on ollut vielä aika helppo, kun asiat on opittu tosi vauhdilla. Silloin mielenkiintokin on säilynyt.
      Lisää poikia mukaan ja tuollaiset tyhmät asenteet romukoppaan.

    • Huolehtiva äiti

      Poikani olisi kiinnostunut vaihtamaan lajia jääkiekosta taitoluisteluun, mutta olen alkanut epäröimään, että onko siinä järkeä. Kun poikani ei ole "kova jätkä", niin pelkään hänen joutuvan koulukiusaamisen kohteeksi. Taitoluistelu kun mielletään kuitenkin "neitilajiksi".

      • pojat1

        Ainahan siinä se vaara piilee. sille ei voi mitään:(
        Mutta jos poikasi ei halua enään pelata lätkää, niin miksi ei voisi kokeilla tätä lajia.
        Asenteet ei tule koskaan muuttumaan, jos harrastamisen aloittaminen tyssää aina siihen ettei uskalla jos joku kiusaa. Uskon kuitenkin, että poikasi lätkätausta auttaa niin paljon asiaa, etten usko hänen joutuvankaan kiusauksen kohteeksi.
        Rohkeasti vain kokeilemaan:)


      • kokenut2

        älä -hänestä tulee pehmo ja kiusavat varmasti..kokenut


    • Juupajoo33

      Tosiäidit ja pojat uskaltaa tehdä mitä ne haluaa, muut menköön lauman mukana.

    • luistelijapojanäiti

      Huolehtiva äiti, tovottavasti löydät pojallesi seuran missä on myös muita poikia. Silloin siirtyminen on paljon helpompaa!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      2738
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1832
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1729
    4. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      52
      1685
    5. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      119
      1653
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1623
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      70
      1429
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1235
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1168
    10. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1127
    Aihe