KUMMALLISTA ERIARVOSUUTTA

En ymmärrä. oikeat yrittäjät tienaavat leipänsä työllään, selkänahallaan. Saamatta mitään apuja rahallisesti. Maksaa pussistaan kaikki kulunsa.
Mutta. Valtio rahoittaa poromiehet. He elävät yhteiskunnan varoilla. Vuodesta toiseen eläinkohtaiset tuet. Petokorvaukset. Niitä ei edes tarkasteta, ovatko todellisia. Suurin osa ei ole. Ei todellakaan. Nälkään kuollut poro on ahman teurastama. Thansia, kymmeniä tuhansia euroja. Jotkut siis saavat ilmaiset rahat koko elämäänsä.
Oikea yrittäjä ei saa tappiostaan mitään korvausta.
Tämä ei ole oikein.
Ja sitten,joissain paikoissa aiheuttavat muille ihmisille haittaa ja vahinkoa. Muitten ihmisten työlle ja elämälle.
9217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Enontekiöllä on valtion tukirahoilla rakennettu.matkailuyritysten investoinnit.Miljoonia euroja yhteiskunnan rahoja käytty rakentamiseen.eräski yritys sai 700 000 eutoa valtion rahaa hotellin rakentamiseen.On pienet poromiesten tuet niihin verrattuna.Ja kuntaakin matkailuyritykset rahastavat julkeasti,kunta mainostaa ja ostaa tampparit köyhille yrittäjille .Lopetakaa poromisten kajehtiminen.Porohan on ilmaine mainos matkailuyrityksille.Voisi laittaa nimiä mitkä yritykset on valtioraholla tehty ENONTEKIÖLLÄ!!!!

Äänestä
  • Äläs Birre, Aloittaja oli oikeassa

    Äänestä

  • Alussa kyllä yritys saa investointitukea ja voi saada starttirahaa. Näin myös poronhoitajilla mahollisuus. Mutta ei oikeilla yrittäjillä ole elämänkestävää Niin sanottua valtiollista sosiaalihuoltoa.

    Äänestä

tämänkin aiheen ensimmäisen kirjoituksen alku oli ihan hyvä, mutta sitten taas kaikki meni siihen tuttuun aiheeseen, eli poronhoidon parjaamiseen. Onko niin, että kateutta ei vain pysty kätkemään?

Äänestä
  • Kyllä jokhainen olis tyytyväinen jos yhteiskunta elättäis. näin se vain on. Ei poronhoiossa mithän, mutta ko toisen elättää yhteiskunta ja toinen itte ittensä.

    Äänestä

  • tämmösii kirjoitti:

    Kyllä jokhainen olis tyytyväinen jos yhteiskunta elättäis. näin se vain on. Ei poronhoiossa mithän, mutta ko toisen elättää yhteiskunta ja toinen itte ittensä.

    Ja hetan poromiehet onolhe aina hetan aluheen kehityksen jarru

    Äänestä

Ei poronhoito, vaan kateus, on Enontekiöllä suurin ongelma ja kehityksen jarru. Kateus yhdistyneenä täydelliseen tietämättömyyteen synnyttää tälläkin palstalla esitettyjä paikkansapitämättömiä väitteitä.

Todellisuudessa poronhoito on Suomessa yksi vähiten valtion tukea saava elinkeino. Toisaalta on kuitenkin ymmärretävää, kun ahkera naapuri säntää aamuvarhain lynksillään tunturiin, että kaljapöhnässä heräileviä laiskimuksia häiritsee moottorikelkan ääni. Niin kuin kaikki muutkin äänet. Osa jopa piristyy puoliltapäivin niin, että ryhtyy ainoaan toimeen, jolla kuvittelee muuttavansa maailmaa: kommentoi nettiin.

Oikeat yrittäjät eivät valita netissä vaan tekevät työtä paremman huomisen eteen. Vai onko tämäkin kampanja masinoitu kunnantalolta päin?

Äänestä
  • Kerroppa yksiki pienyritttäjä joka saa muualta käyttörahat.

    Äänestä

ei kannata ainakaan huudella netissä, lähtee heti asiakkaat... hin hink

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


?!? kirjoitti:

En ymmärrä. oikeat yrittäjät tienaavat leipänsä työllään, selkänahallaan. Saamatta mitään apuja rahallisesti. Maksaa pussistaan kaikki kulunsa.
Mutta. Valtio rahoittaa poromiehet. He elävät yhteiskunnan varoilla. Vuodesta toiseen eläinkohtaiset tuet. Petokorvaukset. Niitä ei edes tarkasteta, ovatko todellisia. Suurin osa ei ole. Ei todellakaan. Nälkään kuollut poro on ahman teurastama. Thansia, kymmeniä tuhansia euroja. Jotkut siis saavat ilmaiset rahat koko elämäänsä.
Oikea yrittäjä ei saa tappiostaan mitään korvausta.
Tämä ei ole oikein.
Ja sitten,joissain paikoissa aiheuttavat muille ihmisille haittaa ja vahinkoa. Muitten ihmisten työlle ja elämälle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu