PEHMO SUOMI!

swot

Suomen urheiluliittojen pitäisi keskittyä tästä
lähtien ainoastaan todellisiin lahjakkuuksiin.
Ei pitäisi riittää esim. urheilija-apurahoihin kriiteriksi että, "mä tykkään kuntoilla ja yritän parhaani katsotaan riittääkö päivänkunto alkueriä pitemmälle".
Arvokisoihin ei lähetettäisi piirikisamestareita, vaan maailman tilastoissa esim. 20joukossa olevia URHEILIJOITA(kovia gp-kisoja riittää ympäri vuoden jossa voi harjoitella)! Psykologinen valmennus ja kansainvälisesti menestyneitä valmentajia tänne.
Sisun aika alkaa olla näköjään ohi.. joten urheilijoilta vaadittaisiin BOOLSEJA! uskallus ja lupaus antaa 100% vaikka seuraavana aamuna voisi olla paikat hieman pipinä(4v aikaa parantua).
Toimittajilta ja kansalta vastuuta arvostella selittämättömiä heikkoja suorituksia, eikä silitellä pehmeitä urheilijoita esim. kyselemällä "mites olette ajan saanut kulumaan kisakylässä? pelannut pleikkaria, shoppaillut ja katsonut nähtävyyksiä.." GRRRR... mitä amatöörejä!
Minä ainakin haluan kuulla suomalaisurheilijan joskus sanovan " Vit¤¤ huomenna mä juoksen/uin/heitän niin kovan tuloksen että muilla on vaikeuksia viedä multa mestaruutta!"
mutta noita aikoja saamme vielä odottaa..
hauskaa olympiadia.. Holmén maratonin 1.?

3

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sämis

      Jos arvokisoihin ei lähetettäisi muita kuin varteenotettavia mitaliehdokkaita, niin Suomen osanottajamäärä olisi 3-4.

      Toiseksi, ei Suomalaisten tulokset heikkoja ole, jos näkövinkkelinä on SE-tulokset. Paljoa ei jäädä SE-tuloksista, mutta SE on niin paskamaisen kaukana maailman kärjestä. Ei siis tulokset ole "selittämättömän heikkoja", vaan odotetun huonoja.

      Olisihan se tietty jonkun Wilson Kirwan hyvä uhota että "mina taistella leijona, kukan ei voitta minu huomena". Ja huomisen koittaessa Wilson sitten tekisi elämänsä juoksun, häviten alkuerissä Mongolian Ulan Baattorille reilun suoran mitalla. Sitten olisikin mukava antaa haastattelua, että miten tässä nyt näin kävikään.

    • Jono

      Luuletko, että urheiluliitot voivat todella keskittyä vain "todellisiin lahjakkuuksiin", kun fyffeä tulee menestyksen mukaan?

      Urheiluvalmennus on pitkäjänteistä työtä. Erot huippu-urheilun kärjessä johtuvat valmennuksellisen tiedon, taidon ja perinteiden määrästä, eikä niinkään huippulahjakkuuksista. Huippulahjakkuudet pääsevät huipulle vasta huippuvalmennuksen kautta!

      Mielestäni Suomen pitäisi keskittyä perinteisiin, menestyksekkäisiin lajeihin, joissa suomalaisilla on rotuominaisuuksiensa pohjalta mahdollisuus pärjätä - suomen kansa on kuitenkin varsin yhtenevää geneettisesti, toisin kuin esim. USA, Iso-Britannia, Ranska yms. joissa on kaikkien rotujen edustajia sopivasti lajivaikoimia ajatellen.

      Tällaisia lajeja, joihin mielestäni pitäisi panostaa, ovat erilaiset taito- ja kestävyyslajit: esim. telinevoimistelu, hiihto, pitkänmatkan juoksut, kamppailulajit (painit, nyrkkeily, judo, taekwondo), uinti, soutu, ammunta jne. olkoonkin että kaikilla lajeilla ei juuri ole viihdeaarvoa. Mutta se on tottumuskysymys!

    • orlanto luumi

      moukarifinaali ilman suomalaisia
      manninen täpärästi ulos jatkosta
      hirvi niukasti ulos finaalista
      suomi karsiutui sekauintiviestistä
      seppälä jäi alkueriin vapaauinnissa
      (teksti-tv s.620 20.8.04)

      lisää otsikoita huomenna:o)
      hahhahahhahahahhah

      onneksi on autourheilua

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      116
      2768
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      24
      1761
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1744
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      272
      1638
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      15
      1594
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      28
      1291
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      28
      1164
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      97
      1098
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1082
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1032
    Aihe