Moi kaikki! Miten saan hevoset luottaan muhu, vain yks on luottanu näkyvästi, mut ei se enää nii paljoo ku pidin taukoo ratsastuksest. Välil tuntuu et ne välttelee mua. :D
neuvoja! :D
maidpsu!!!
664
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.youtube.com/watch?v=AcLs4Uxdtq8&list=PL29BDD0D3C1643CB6
Katso soittolista läpi. Käy kirjastosta vaikka lainaa Tuire Kaimion hevosen kanssa joka on paljon kehuttu myös.
Kannattaa tehdä paljon maastakäsittely juttuja, talutteluja ja puuhailua. Pikkuhiljaa hevonen alkaa luottaa kun jaksat vaan säännöllisesti touhuta sen kanssa.
sun pitää vaa olla TOSI paljo sen hevosen kans ja sit ei sitä luottamusta hetkes todellakaan saa !! että iha kokemuksel sanon et mul on kaks hevosta ja ne on ollu meil 2 ja 3 vuotta ja vuosi sitte on vasta alkanu kummassaki näkyy luottamuksen piirteitä.... ja nyt on jo suht hyvä luottamus ja kokoajan paranee... :) kärsivällisyyttä se kyl vaatiii !!
Kiitos paljon hyvistä vastauksista, pitääki heti sitte alottaa! :D
Hevosen saat luottamaan itseesi kun pyrit ajattelemaan kuin hevonen, pyrit käsittelemään hevosta maastakäsin ja olet sopivan päättäväinen, rauhallinen ja hellävarainen. Ja pyrit olemaan hevosten kanssa mahdollisimman paljon ja tarkkailet hevosia. Ei siun tarvia kun olla hevosten aidassa sopivan matkan päässä, niin voit tarkkailla hevosia :) Itse vain meen hevosen aitaan ja menen pötköttämään paalien päälle niin omat ja muut hevoset tulevat nuuhkimaan ja tervehtimään :)
moi