Parkkifirmojen laittomat valvontamaksut julkisilla paikoilla suututtavat Suomessa
A:n (maanomistaja/haltija) ja C:n (parkkifirma) keskenään tehty käyttäytymissopimus B:stä (ihminen/sinä ja minä) = oikeuskelvoton, olemassa olematon sopimus (OikTL 1 luku, 1 §), jota ei voi käsitellä oikeudessa muilla syytteillä, kuin (rikoslaki luku 25, 3 §,1-4) kohta) ihmisen vapauteen kohdistuvina rikoksina.
KKO:n päätös parkkifirman ja helsinkiläismiesten valvontamaksuriita-asiat koko laajuudessaan perustui oikeuspaikan oikeusoppineiden erheelliseen käsitykseen parkkifirman oikeuskelpoisuudesta. Em. jutussa asian omistajia oli ainakin kolme, mutta vain kahta kuultiin, joka jo sinällään yksin riittää vääristämään asian todellisen tilan oikeata hahmottamista.
Koska parkkifirman valvontamaksu oli jo syntyessään lain (5 luku, 3 §, kohta 1-4) mukaan oikeuskelvoton, juttu olisi pitänyt jättää koko oikeuskäsittelyn ulkopuolelle odottamaan oikeaa, lain mukaista parkkifirmaan kohdistuvaa ihmiskaupparikokseen perustuvaa syytettä.
OikTL 1 LUKU Sopimuksen tekeminen, 1 §
Tämän luvun säännökset eivät koske määrämuotoisia sopimuksia eivätkä myöskään sopimuksia, joiden päättämiseen vaaditaan suorituksen toimittamista toiselle sopimuspuolelle, ja ovat muuten voimassa vain, mikäli tarjouksesta tai vastauksesta tahi kauppa- tai muusta tavasta ei muuta johdu.
Rikoslain 25 luku (21.4.1995/578) Vapauteen kohdistuvista rikoksista
3 § (9.7.2004/650) Ihmiskauppa
Joka
1) käyttämällä hyväksi toisen riippuvaista asemaa tai turvatonta tilaa,
2) erehdyttämällä toista tai tämän erehdystä hyväksi käyttämällä,
3) maksamalla korvauksen toista vallassaan pitävälle henkilölle tai
4) ottamalla vastaan sellaisen korvauksen jne....
On myös tärkeää huomata, että onko isännöitsijä maanomistajan / haltijan (työsopimussuhteessa) ominaisuudessa luvatta (todennäköisin vaihtoehto) ryhtynyt parkkifirman ja isännöitsijän välisiin oikeudettomiin, rikollisiin sopimussotkuihin.
Isännöintiyrityksestä muutama ote:
* tiedostaa vastuunsa, velvollisuutensa ja vaikutusmahdollisuutensa.
* tuntee toimialansa lainsäädännön ja normit.
* ylläpitää ja kehittää isännöinnin arvostusta.
* kunnioittaa isännöintialan muita toimijoita ja kilpailee rehellisesti.
* sitoutuu harmaan talouden torjuntaan.
Myös perustuslain 1 luku, 2 §, jossa todetaan, että "kaikessa julkisessa toiminnassa on noudatettava tarkoin lakia". Parkkifirmathan toimivat nimen omaan julkisilla paikoilla, eivätkä välitä Suomen ja EU:n laista pätkän vertaan.
Hyvää lisätietoa sopimusten tekemisestä:
31 §
Jos joku, käyttäen hyväkseen toisen pulaa, ymmärtämättömyyttä,
kevytmielisyyttä tai hänestä riippuvaista asemaa, on ottanut tai
edustanut itselleen aineellista etua, joka on ilmeisessä epäsuhteessa
siihen, mitä hän on antanut tai myöntänyt, tahi josta mitään
vastiketta ei ole suoritettava, ei täten syntynyt oikeustoimi sido
sitä, jonka etua on loukattu. Jne...
33 §
Oikeustointa, jota muuten olisi pidettävä pätevänä, älköön saatettako
voimaan, jos se on tehty sellaisissa olosuhteissa, että niistä
tietoisen olisi kunnian vastaista ja arvotonta vedota oikeustoimeen,
ja sen, johon oikeustoimi on kohdistettu, täytyy olettaa niistä
tietäneen.
36 § (17.12.1982/956)
Jos oikeustoimen ehto on kohtuuton tai sen soveltaminen johtaisi
kohtuuttomuuteen, ehtoa voidaan joko sovitella tai jättää se huomioon
ottamatta. Kohtuuttomuutta arvosteltaessa on otettava huomioon
oikeustoimen koko sisältö, osapuolten asema, oikeustointa tehtäessä ja
sen jälkeen vallinneet olosuhteet sekä muut seikat.
Jos 1 momentissa tarkoitettu ehto on sellainen, että sopimuksen
jääminen voimaan muilta osin muuttumattomana ei ole ehdon sovittelun
vuoksi kohtuullista, sopimusta voidaan sovitella muiltakin osin tai se
voidaan määrätä raukeamaan.
Oikeustoimen ehtona pidetään myös vastikkeen määrää koskevaa sitoumusta. Jne...
Sodankyläläistenkin hyvä tietää
8
516
Vastaukset
- Kiitämme lujasti
Kovasti kiitos tiedoista.
- Kiitosta pukkaa teil
Mukava saada tänne Sodankylän palstallekin tämänkaltaista tervettä asiaa. Erittäin mielenkiintoista asiaa. Lisää tämmöistä. Näitä tarvitaan ja paljon. Mukavan selkeää ja tervettä tekstiä. Kiitämme vimmatusti.
Kiitos. Kiitos. - Säälii rajusti......
Ja mikä oli sun ongelma? Liian vähän viinaa vai akkas käväs vieraissa kun ei jaksanu lukea sun pazkanjauhantaa?
- parkkisakko
On se varmasti pysäköiny väärin tuo hullu
- Ongema missä ja mikä
parkkisakko kirjoitti:
On se varmasti pysäköiny väärin tuo hullu
Kethän se tuo yks säälii? Selkokieltä olisi hyvä viljellä.
Tuosta ota pir..n selvää. Kummia kommentteja. Ei voi kuin kuitata nolllaksi. Niitä nollia sitten kyllä riittääkin näillä palstoilla.
Nollia siellä, nollia täällä, hiiala, hiiala, hei...... - Näin se menee joo
Ongema missä ja mikä kirjoitti:
Kethän se tuo yks säälii? Selkokieltä olisi hyvä viljellä.
Tuosta ota pir..n selvää. Kummia kommentteja. Ei voi kuin kuitata nolllaksi. Niitä nollia sitten kyllä riittääkin näillä palstoilla.
Nollia siellä, nollia täällä, hiiala, hiiala, hei......Aloittajan teksti on kyllä harvinaisen selkeää. Täyttä asiaa.
- Älkää yrittäkö päteä
Asuntoyhtiöasuminen on kyllä maailman huonoin keksintö. Inhottavat kolhoosit.
Kyttäys- ja riitapesiä. Kaikki rahastavat raaimman jälkeen asuntoyhtiöitä. Asukashan sen sitten maksaa kaiken. Loisia elää ja paljon asukkaiden elätettävänä. Siis sellaisen asukkaan joka ei saa mistään yhteiskunnan tukea. Asumis- eikä muutakaan tukea.
Omakotiasukas elää paratiisissa verrattuna näihin kolhooseihin. Hänen tarvitsee maksaa vain omasta asumisestaan.Joutuuhan kyllä hänkin elättämään loisvirkamiehistöä. Muunmuassa jätemaksu jne... Muttei lähellekään sellaista määrää kaikenmaailman rahastajia kuin asuntoyhtiöasukas. Eli ei toisten asumista ja elämistä. Lisäksi omakotiasuminen tulee paljon halvemmaksikin. Onhan se sentään kotikin. Samaa ei voi sanoa näistä kyttäys- kade- ja riitapesäkolhooseista. Ongelmapesiä joka asiassa. Ihan kaikessa.
Tahallista järjestelyä. Tehty mahdottomaksi suurimmalle osasta kansaa omakotitaloasuminen. Kallis hankinta köyhille suomalaisiile.
Näin saadaan nöyriä yhteiskunnan orjia pyörittämään oravanpyörää. Eliittivirkamiesten elintaso vain paranee. Niitä riittääkin pilvinpimein Suomessa.
Sakottaa pitäisikin kaikkia jotka eivät osaa parkkeerata omaa kotteroaan sitä varten tehtyyn parkkkiruutuun tarkasti oikein ja huolellisesti. Muummuassa näissä asuntoyhtiön riitapesä pätemiskolhooseissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1024867Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701353En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145