Suomalaiset MAHTAVIA pituushypyssä!

Aukino

Kaksi miestä finaalissa, eivätkä jääneet edes viimeiseksi, 4. ja 6.
Tommi Evilän nimen noista vielä paremmin muistaa, koska Hänelle tuli silloin Helsingissä taannoin se Suomen ainoa mitali.. Ja oon äijältä joskus saanut nimmarin, Ratinan stadionilla, mutta se lappu taisi kyllä mennä hukkaan, tai kvariko sen otti?
Keihäänheitossa ollaan varmaa suorastaan MAAILMAN paras edelleen, joten ei tässä täysin Suomen urheilumaine ole vielä kadonnut?
Naisten 70-metrillä Noora-Lotta-Neziri oli 8. ja vaikka hän ei geeneiltään ole viissiin ihan suomalainen, niin loistava saavutus sekin.....
Kummallista ettei Suomen pituushyppytasoa ole enemmän hehkutettu!
Jos kaksi pituushyppääjää pääsee, kuten viime Olympialaisissakin finaaliin, niin eihän sen enempää keneltäkään urheilijalta voi vaatia? Ainako pitäisi voittaa tai olla mitaleilla? Se ei ole edes kovin todennäköistä noissa lajeissa, joita paljon maailmassa harrastetaan! Niissä menetstyminen ja mitalit yleensä kaatuu aina saman henkilön päälle, jota ei kyetä millaan tilastolla sitten muuttamaan, eli ei mitään suuria yllätyksiä kovin helposti tapahdu koskaan urheilussa?

Hiihdossa Suomi olisi todella se 5. paras, ja olisi suonut enemmän mitaleita hiihdosta, mutta siis sekä naisten että miesten hiihdossa 5. ja ei sekään "huono" sijoitus ole viestissä, vaikka kyllä nousu 3 parhaan joukkoon juurikin hiihdossa on realistista ja pitäisi pistää tavoitteeksi... Se paras on tietysti Norja, ja Ruotsi kakkonen, hiihdossa, Suomella mahdolliisuus ehkä joskus kolmanneksi parhaaksi?
Mäkihyppyä, ei Suomessa edes harrasteta varmaan kovin paljoo, ei oo joka kaupungissa visiin edes hyppyrii, eli ei siinä putoaminen maailman kärjestä ole yllätys.... Keskieuroopassa ja Norjassa sitä harrasetaan varmaan jopa prosntuaalisesti kansasta enemmän kuin Suomessa, ja koska Suomi on pieni kansa populaatioltaan, ei silloin pärjää, jos jollakin muualla isommalla maallla on pistää kymmenkertainen määrä äijiä vastaan!

Mutta saattaa olla niin, että Suomessa urheilijat menee jääkiekkoon eniten, ja lentopallossa ja salibandyssäkin on sellaisia jotka eivät välttämättä sitä ihan ammatikseen tee, mutta siis ne imee nykyään paljon parhaista urheilijatyypeistä? Joukkueurheilukisaaminen on usein paljon sydämelle parempaa, koska yksinäinen voittajatyyppi, ei kauaa säily, jos ei oikeasti pääse suurien voittojen makuun, ja eihän sitä voi monelle henkilölle maailmassa tapahtua? On hulluutta poistaa määrärahoja sellaisten lajien määrärhoista, joissa on finaaliinpääsemisiä! Eikä kenenkään maailman 100 parhaan joukossa olevan, kannata lopettaa aktiiviurheiijan uraansa liian nuorena, koska marginaalit on pieniä, ei sitä tiedä, milloin munkki omalle kohdalle napsahtaa, ja tulisi se SUURI MENESTYS!
Ei Urheilusta edes terveyden kannalta tosin ole paljoa hyötyä, koska niissä hommissa voi teloakin ittensä pahasti, mutta kllpailusta on tietysti aina hyöyyä, vaikkei sitten voittaisikaan! Eihän missään tavallisessa ammatissakaan tarvitse olla maailman edes miljoonan parhaan joukossa, ja siitä huolimatta voi olla ihan kelpo suorittaja ja saada siitä hyvät palkat:-)

1

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • havujaperkele!

      Kelpo-suorittajat ovat surkeimmillaan juuri arvokisoissa. Päätavoite ei voi olla kilpailun mukaan pääsy, kuten suomalaiset ovat oppimassa. Alaston totuus on, että Suomi ei ollut niiden 19 eurooppalaisen maan joukossa, jotka saivat mitalin hallikisoista. Talvikisoissa Suomi saavutti kaikkien aikojen huonoimman tuloksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7121
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7073
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      116
      6198
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      18
      3481
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe