Kirjoitan tällaisesta asiasta kuin työpaikkaan pääseminen suhteilla eli esimerkki.Maija hakee asuttamastaan kaupungistaan avoinna olevaa toimistoapulaisen paikkaa,hänen äitinsä on kanslistina virastossa, johon Maija hakee töihin.Minna on hakenut samaa paikkaa,hänen isänsä tai äitinsä ei ole virastossa töissä,joten Maija saa paikan.Eikö tässä ole oikeasti jotain mätää?? on niin väärin kuin vain voi olla,että tuttavan tuttavan tai omaisen avulla saa työpaikan,itse ei joudu tekemään mitään työpaikan saamisen eteen, vain sana äidiltä,niin olet jo töissä,me muut,jotka emme saa suhteilla työpaikkaa,joudumme tekemään kovan työn tässä elämässä,että saisimme edes jotain.Työnantajat huomio,ajatelkaa muitakin varteenotettavia hakijoita,kuin vain siskonpojanveljentyttärenserkunkummi.
Kaikki on niin suhteellista..
10
759
Vastaukset
- Toinen suhteeton
Tuttavani äidin ystävä on työkkärissä töissä. He ovat sopineet että aina kun työkkäristä kysellään työntekijöitä johonkin hommaan, niin kyseinen työkkärintäti esittelee myös ystävänsä lapsen, mikäli ala kohtaa edes jotenkuten.
- Ihmettelevä
Eräässäkin valtion laitoksessa nuori naishenkilö pääsi hommiin, jotka olivat reilusti yli hänen pätevyytensä.
Muutaman vuoden päästä sai vielä virkavapaata, jotta pääsi suorittamaan alan ammattitutkinnon.
Myöhemmin sitten selvisi, että laitoksen apulaisjohtaja (eläkeikäinen ukko) oli pistänyt naisen paksuksi, ja näin oli nuorikko varmistanut itselleen sekä viran että elättäjän.
Terveisiä Jokiniemeen Vantaalle! - tamperetar
Olen kokenut itse kipeästi se kuinka jonkun sukulainen tai tuttava saa työpaikan nenäni edestä, vaikka minä olisin ollut työhön pätevämpi ja sopivampi.Elämä on epäoikeudenmukaista.
- työtön
...syyttää elämää ihmisten teoista.
- ooh
Onneksi työnantaja saa vielä valita ketä ottaa töihin.
- työtön
ooh kirjoitti:
Onneksi työnantaja saa vielä valita ketä ottaa töihin.
Tuloksentekijöitä ei enää kaipaa kukaan, kun osingotkin voidaan maksella lainarahalla.
Tosin kun maksun aika tulee, voipi pomosedältä päästä itku.
- Null
Ei muuta kuin ottamaan henkeä pois oman alan "kilpailijoilta".
Jos metallimies potkaisee tyhjää aukeaa yksi metallimiehen paikka. Jos yksi konttorirotta kuolee niin taas aukeaa vakanssi.
Hei, eikö meistä kuka tahansa halua hyvän elämän? Hankitaan se! - Zero
Itse lähdin aikoinaan opiskelemaan kauas kotipaikkakunnaltani. Samalla katkesi suosittelijoiden verkosto. Vuosikaudet valmistumisen jälkeen on saanut huomata, että paikkakuntalaiset pääsevät työpaikkoihin, joita ei ole edes julistettu avoimiksi. Kyllästyttää myös kirjoittaa huolellisia hakemuksia, kun vastaukseksi saa tutun fraasin: "Hakemaanne paikkaan oli 477 hakijaa, valitsimme haastatteluun seitsemän. Valitettavasti tällä kertaa valintamme ei kohdistunut teihin." Siis ei mitään mainintaa siitä, kenet valittiin ja millä perusteella. Kaipa se olisi noloa ilmoittaa jollekin akateemisen koulutuksen saaneelle, että valitettavasti hakemanne toimittajan paikan sai henkilöstöpäällikön abityttö, joka yo-kirjoituksessa kirjoitti ihan kivasti.
- Heli-Keiju
Itsekin ajattelin täsmälleen samoin, miksi
toiset saavat helposti suhteilla töitä, mutta
kun muutin ajattelutapani eli
Olen itse täysin onnellinen siitä, että SAAN työn ITSE hakemalla enkä suhteilla.
Tarkoitan sitä, että kyllä heillekin vielä jossain vaiheessa tulee elämässä vaihe, jossa suhteet eivät merkitse mitään.
Ja sehän on ihan selvä asia, että MITÄ ELÄMISTÄ se on, joka aina käyttää suhteita hyväkseen pyh ei mitään....
Ja silloin voit tyytyväisenä naureskella, että
sitkeydelläsi sinä OLET SAANut työpaikan et suhteilla :) - ooh
Olisiko asia ollut hyvin ja maailma pelastunut jos Minna olisi otettu töihin ja Maija jätetty ottamatta sen vuoksi että hänen sukulaisensa oli töissä samassa paikassa.
Kentien työnantajalla oli enemmän luottamusta Maijaan hänen taustojensa vuoksi. Nykyään on suuri riski ottaa tuntematonta työntekijää koska huonosta työntekijästä eroon pääseminen on tosi vaikeaa ja kallista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka522313Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1081675Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181