RÄDYLLE SYYTE!!!

HIENOA!!!!!!!!!!!

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288545916871.html

AKT:n ex-puheenjohtaja Timo Räty saa syytteen epäillystä Hilkka Ahteen kiusaamisesta.
Kihlakunnansyyttäjä päätti nostaa syytteen epäillystä työturvallisuusrikoksesta sekä pahoinpitelystä tai vammantuottamisesta vuosina 2006-2012.

Syyttäjän tiedotteen mukaan epäily on "ilmennyt liiton viestintäpäällikön epäasiallisena kohteluna sekä kyseisellä menettelyllä aiheutetulla asianomistajan terveyden vahingoittamisena".

AKT:n viestintäpäällikkö Hilkka Ahde jätti kesällä 2011 työsuojeluviranomaisille kantelun Rädystä. Syynä oli alaisten huono kohtelu. Saman vuoden lopulla Ahde kanteli Rädystä Etelä-Suomen aluehallintovirastoon.

Epäilty kiusaaminen tuli julkisuuteen, Ahde irtisanottiin, oli sairauslomalla ja palasi töihinsä.

AKT:n varapuheenjohtaja Veijo Ruonala ja valtuuston ex-puheenjohtaja Heikki Harakka saavat syytteen epäillystä työturvallisuusrikoksesta ja vammantuottamuksesta 2010-2012. Syytteen mukaan he eivät asemassaan tehneet velvollisuuksiaan tilanteen korjaamiseksi.

Räty, Ruonala ja Harakka saivat jo joulukuussa syytteet työturvallisuusrikoksesta. Asianomistaja jutussa on AKT:n entinen työntekijä.

Räty hyllytettiin viime keväänä kiusaamiskohun takia, hänet erotettiin kesäkuussa.

5

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naapuriin olisi asia

      Vieressä olevassa liitossa olisi samat toimenpiteet myöskin aiheellisia.
      AVI ollut jo mukana, mikään ei muutu..............
      Asiat lakaistaan matonalle, hyssytellään ja uhkaillaan hiljaiseksi................

      Uskomatonta on, kuinka liitot kohtelevat työntekijöitään.........aivan uskomatonta.

    • gfkgjkjgkfjgk

      Vastaavaa kiusaamista kohtaavat tuhannet työntekijät päivttäin. Jos kyse olisi ollut jostain rivikansalaisesta, eikä SDP:n vaikuttajasta, jonka puoliso on ollut mm. eduskunnan puhemies, niin tuskin kukaan olisi korviaan lotkauttanut kyseiselle kiusaamiselle. Räty ei tajunnut, että astui liian suurille varpaille.
      Ihan oikein, että kerrankin paha saa palkkansa, eikä niinkuin niin monta kertaa, että kiusaaja pääse kuin koira veräjästä.

    • duunari maksaa

      Tuollaisia ne liittojen tyypit ovat kaikki.

      • sadomaso?

        Maksa duunari jäsenmaksusi nurisematta saa liiton pomot sikailla!


    • Ei poikkeustapaus

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013030616751616_uu.shtml

      Räty-oikeudenkäynnistä saadaan lähitulevaisuudessa oikeuskäytäntöä työturvallisuuslain tulkitsemiseksi. Uskon, että monilla työpaikoilla jo syytteiden nostaminen johtaa työsuojeluasioiden läpikäyntiin. Työstä ei saa tulla myöskään psyykkisiä vaurioita. Tietyissä esimiesasemassa olevilla henkilöillä on vastuu työsuojelusta kokonaisuudessaan.



      Tää on ihan joka päiväistä lähes kaikissa liitoissa........valitettavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5210
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      127
      1671
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1589
    4. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      51
      1560
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1275
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1200
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      22
      1100
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1057
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1018
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      857
    Aihe