Miten voisimme alkaa viettää aikaa yhdessä äidin kanssa? Vanhempani on eronnut kun oli kaksi vuotta. Äidillä oli sen jälkeen uusi mies. Nyt kun asumme kaikki neljästään minä, 2siskoa ja äiti. Emme vietä koskaan aikaa yhdessä. Olimme 3vuotta sitten katinkullassa viikon.äitini vain ryyppäsi. Se teki pahaa katsella sitä. Sen jälkeen emme ole tehnyt mitään yhdessä.. 2. Minulle on jäänyt traumoja siitä, kun meillä joskus yöllä, kun olin 10 oli porukkaa laulamassa karaokea umpi humalassa... Siitä lähtien olen mennyt aina paniikkiin, kun äiti ottaa.. Miten pääsisin tästä yli? 3. Minulla on isillä 1 sisko. Meillä ei ole sama äiti. Samoin on myös äidillä kaksi sisko,mutta eri isä.. En pidä niitä mitenkään puolikkaina tai niin..
apua nopeesti..
13vuotias tyttönen
9128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oletko kertonut äidillesi että haluat viettää enemmän aikaa hänen kanssaan ja että hänen juomisensa aiheuttaa mielipahaa ja muita negatiivisia tunteita? Voisitko puhua kenties isällesi tai koulussa opettajalle tai terveydenhoitajalle? Mitä mieltä siskosi ovat? Jos sinulla on paha olla kotona niin siitä kannattaa puhua jollekin,onko mitään mahdollisuutta muuttaa isällesi?
Jokaisella lapsella on oikeus turvalliseen ja tasapainoiseen lapsuuteen.
Olen puhunut, mutta äiti ei ymmärrä. Yksi ilta äiti tuli kotiin ja oli ostanut itselleen kahdeksan siideriä. Olin ihan silleet, et ok. Sit illalla menin nukkumaan, mutta heräsin neljältä todella kovaan musiikkiin. Menin katsomaan ja huomasin äitini olenvan umpi päissään.. Puin vaatteet päälle ja lähdin ulos juoksemaan isille, joka asuu n. 7km päässä meistä. Palasin kuitenkin kotiin menin säkyyn kello oli 6. En pysty kirjottaa enempää mulla on ihan hirveen paha olla..
Äiti kiristää mua kans onko se ihan ok? Voiko se kiristää omaa lastaan?
Olen joskus harkinnut itsemuraa, koska mua kiusataan koulussa, opettajat ei tee sille mitään ja äiti on vain tuommonen.
SINUN täytyy puhua kouluterveydenhoitajalle tai kuraattorille! Äitisi ei nyt käyttäydy vastuullisen aikuisen tavoin.Hänellä varmasti alko-ongelma ja mahdollisesti mielenterveysongelmaa.Sinulla on oikeus ja sisaruksillasi turvallisempaan lapsuuteen johon ei kuulu alkohuuruiset pippalot niin että lapset saavat pelätä.Vaikka rakastat äitiäisi -hyssyttely ei auta.Monesti alko-ongelmaiset selittelee viranomaisille liirumlaarumia mutta olet tuon ikäinen ja osaat kertoa totuudenmukaisesti asioista.Teistä pitäisi tehdä lastensuojeluilmoitus koska äitinen kiristää tms.Ole rohkea-se kannattaa-muuten sama meno jatkuu ellei pahennu.
heti kun vain voin. Olen nyt aika sekaisin tästä asiasta..
Jos äitis juo alkoa viikonloppuna ja on sekaisin-soita vaikka hätänumeroon ja kerro asiasi jotta päivytävät sosiaaliviranomaiset hakevat teidät turvaan Viimeistään ma koulussa omalle terv.hoitajalle tai luokan opelle tai koulukuraattorille.HETI MAANANTAINA:Sinulla ja sisarillasi on siihen turvalliseen kasvuun oikeus.Sinusta pitää saada kasvaa eheä nuori nainen,
Tänään en päässyt kouluun, koska minuun iski jo perjantaina kuume. No tietysti äiti Alko minulle huutaa mittarin lukemasta.. Mulla oli vähän lämpöä mutta sunnuntaina oli 38.5 joten epäilin, että se nousee..
No mitäs kuuluu? Oletkos apua saanut asiaasi?
Itseasiassa en.. En tiedä uskallanko mennä sinne.. Äitini on nyt taas rauhoittunut.