Ystäväni kuoli

Paras ystäväni kuoli leukemiaan pitkän kamppailun jälkeen. Hän oli kuoliessaan 19 - vuotias, ja siitä on nyt muutama kuukausi. Tunnen yhä joka päivä niin raskaan taakan, että tuntuu etten jaksaisi elää. Ei ole enää ketään, kelle puhua. Hän oli sellainen ihminen, joka eli jokaisen päivän täysillä läheisiään auttaen, oli aina positiivinen ja iloinen. Olin usein hänelle kateellinen siitä, miten hieno ihminen hän oli. Tekisin mitä tahansa, että saisin hänet takaisin, olisin valmis vaikka kuolemaan itse hänen vuokseen, koska tiedän että hän olisi ollut maailmalle paljon enemmän hyödyksi mitä itse ikinä olen. Tunnen syylisyyttä, koska pelkään että en aina ollut hänelle yhtä hyvä ystävä, mitä hän minulle. Pelkään, ettei tämä paha olo mene ikinä ohi.
3258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hei! Olen kymmenen vuotta sinua vanhempi (oletan, että sinä olet menehtyneen ystäväsi tavoin 19-vuotias). Minä myös menetin ystäväni kolme vuotta sitten. Olimme tunteneet lapsuudesta saakka, reilun parinkymmenen vuoden ajan.

Ystäväni kuolema oli kamala shokki ja laukaisi myös itsessäni kuolemanpelon, olinhan ystäväni kanssani samanikäinen. Asia on vieläkin melko tuore ja haava avonainen, ei lähellekään parantunut. Kuitenkin ensimmäisten kuukausien jälkeen olo on hieman parantunut ja olen nyttemmin hyväksynyt tapahtuneen (hyväksynyt, että näin on tapahtunut). Hyviä muistoja käy mielessä päivittäin ja kyynel nousee edelleen silmakulmaan ystävääni miettiessä. Alkuun tunneskaala vaihteli epäuskosta syyllisyyden tunteisiin (mitä minun olisi pitänyt tehdä toisin, olisinko voinut tehdä jotain, auttaa), nyttemmin tunneskaala hieman tasaantunut, eikä surun tunnekaan tunnu enää niin musertavalta. Aika tekee tavallaan sen, että tunteet "haalenevat", eivät tunnu enää niin voimakkailta. Eikä syyllisyyskään. Nykyään mielessä hyvät muistot, joita vaalin. Häntä en enää koskaan takaisin saa. Kaikki me täältä lähdemme kun aika on. Ystäväni aika oli. Elämä ei ole reilua. Pitää nauttia elämästä, pitää itsestään huolta ja muistaa, että jokaisella on vain yksi elämä.

Voimia sinulle. Voin luvata, että kyllä suru vielä vaimenee ja hyvät muistot saavat tilaa.

Äänestä

Voimia teille molemmille toivon!
Itse menetin ystävän puolitoista vuotta sitten äkillisesti, masennuin rankemmin ja tuli kanssa kuolemanpelko, jotenkin ehken vieläkään hyväksy tai käsitä asiaa kun tuntuu että etsin häntä kaikkialta, kaikki vastaan tulevat kasvot. Uskon kyllä että siitä selviää ajan kanssa, osaa hymyillä hyville muistoille ja olla kiitollinen että sai tuntea hänet, ja että hän sai elää hyvää elämää niin kauan kuin eli, rakastettuna. Sitä alkaa muuttamaan ajatuksiaan parempaan päin, etsiä hyviä asioita. Itsekin menetin juuri sen kuka hyväksyi minut sellaisena kuin olin, jonka tiesin olevan tukena. Joten todella yksinäinen olo ollut, ehkä jostain saisi vertaistukea. Syyllisyyskin on hälvennyt , mieti hyviä asioita, toivu rauhassa, maailma on varmasti pullollaan ihania ihmisiä joihin tutustua aikanaan.

Äänestä

Voitte olla syvästi kiitollisia, että teillä on ollut näinkin paljon aitoutta ja kauneutta ystävyydessänne. Itse olen toisia auttava, hyväntahtoinen jopa sinisilmäisyyteen asti. Vasta aikuisiässä, yli 30 vuoden ystävyyden jälkeen, heräsin tosissaan näkemään, mitä "ystävyys" oman ykkös-ystäväni kanssa oli aina ollut. Suhde katkesi kuin salamanisku. Otin esille teini-iässä tapahtuneen ikävän, mieltäni aina kalvaneen tilanteen. (Ei ollut ainoa...) Toinen alkoi laukoa törkeyksiä, asenteellisia juttuja. Naps. Sen jälkeen on joskus tullut mieleeni, että kuinka surullista "ystävyytemme" totuus on: en haluaisi mennä edes hänen hautajaisiinsa, jos näin tapahtuisi. Ystävyytemme oli valhetta narsistin (hän) ja ilmeisesti jonkinlaisen läheisriippuvaisen (minä) välillä.

Voitte olla onnellisia, että ystävyydessänne on ollut noinkin paljon kaunista. Jokainen ihminen on lahja, joka opettaa meitä rakastamaan. Itseämme, mutta myös toisia. Itsensä rakastaminen on vaikeinta, mutta rakkaudettomuus itseä kohtaan ajaa ihmisen suhteisiin yhtä rakkaudettomien ihmisten kanssa. Se on ainoa tapa oppia rakkaudesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ystävän menettänyt kirjoitti:

Paras ystäväni kuoli leukemiaan pitkän kamppailun jälkeen. Hän oli kuoliessaan 19 - vuotias, ja siitä on nyt muutama kuukausi. Tunnen yhä joka päivä niin raskaan taakan, että tuntuu etten jaksaisi elää. Ei ole enää ketään, kelle puhua. Hän oli sellainen ihminen, joka eli jokaisen päivän täysillä läheisiään auttaen, oli aina positiivinen ja iloinen. Olin usein hänelle kateellinen siitä, miten hieno ihminen hän oli. Tekisin mitä tahansa, että saisin hänet takaisin, olisin valmis vaikka kuolemaan itse hänen vuokseen, koska tiedän että hän olisi ollut maailmalle paljon enemmän hyödyksi mitä itse ikinä olen. Tunnen syylisyyttä, koska pelkään että en aina ollut hänelle yhtä hyvä ystävä, mitä hän minulle. Pelkään, ettei tämä paha olo mene ikinä ohi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu