Olemme mieheni kanssa 25 vuotiaita ja meillä on pieniä lapsia. Mieheni on lopettanut kauan sitten kaikki baari reissut tai muut ryyppyreissut kokonaan. Tämä siis mieheni oma päätös,ei minun pakottama. Nyt kumminkin anoppini, eli mieheni äiti, on useaan kertaan houkutellut miestäni lähtemään juomaan. Vaikka tietää että ennen meillä meni juomisen takia todella huonosti, riitelyä ja tappelua. Ei pettämistä, mutta muuta riitaa pienistäkin asioista. Mies kävi humalassa usein jopa kiinni minuun. Ja kaikki tämä tietysti vaikuttanut lapsiinkin. Niin nyt anoppi monesti soittanut minulle tai ottanut muuten puheeksi että jos mieheni voisi mennä milloin mihinkin ryyppy tilaisuuteen (heidän perheessä todellakin tapana että kun juodaan niin juodaan itsensä kaatokänniin). Ei koskaan kysy pojaltaan itseltään, vaan aina minulta. Sanoo että ei kai siitä mitään haittaa olisi. Ja ehdottanut että voisimme kaikki koko perhe mennä heille yöksi ja mieheni olisi siellä sitten juonut ja lähtenyt baariin istumaan. Tällöin meillä oli vastasyntynyt lapsi! Olisi sinne pitänyt mennä katsomaan lasten kanssa muiden örveltämistä. Sanoin tästä miehelleni ja hän sanoi että ei todellakaan ole kiinnostusta lähteä. Pyysin häntä sanomaan asian itse äidilleen.
En vain ymmärrä miksi anoppini haluaa mieheni juovan, kun tietää mitä siitä seuraa. Ja anoppini itse kokenut sen millaista on olla lasten kanssa yksin kun mies ryyppää ja huitelee milloin missäkin, niin miksi hän haluaa meille samaa? Tuntuu kuin olisi tahallista kiusan tekoa. Jopa hääpäivänämme kun olin raskaana, niin yritti juottaa mieheni humalaan, vaikka häiden jälkeen menimme pienten lastemme kanssa kotiin. Siinä meni kyllä ilo hääpäivästä.
Onkohan kellään muulla samankaltaista? Mitä olen palstoilta lukenut niin on ollut päinvastoin, että ovat yrittävät saada poikiaan tai tyttäriään tajuamaan että lasten tulon jälkeen ei juosta bilettämässä vaan keskitytään lapsiin.
anoppi houkuttelee miestäni juomaan
10
450
Vastaukset
- steu
karu anoppi sinulla. Liekkö häiriintynyt oman elämänsä takia?
- se kummasteleva
Piti mainita että muuten kyllä tämä anoppi on oikein mukava ja kaikki kehuvat miten hyvä anoppi minulla on. Se on kyllä totta muutoin paitsi tämän juomaan houkuttelun osalta. Sanoin jo miehelleni puoliksi vitsinä että mitä jos äitisi ei oikeesti edes tykkää että ollaan yhdessä ja haluaisi meidän eroavan. Onneksi mieheni on niin rento että ei suuttunut kysymyksestäni vaan nauroi vain. Tämä anoppini ei tunnu edes haluavan että teemme yhdessä asioita mieheni kanssa, aina ehdottaa että minä tekisin yksin tai minä kävisin lasten kanssa jossain keskenään. Jopa synnyttämään olisi pitänyt lähteä taksilla, kun pelkäsi että mies ei uskalla ajaa kaupungissa :D Mieskin ihmetteli että miksi ei uskaltaisi.
- steu
se kummasteleva kirjoitti:
Piti mainita että muuten kyllä tämä anoppi on oikein mukava ja kaikki kehuvat miten hyvä anoppi minulla on. Se on kyllä totta muutoin paitsi tämän juomaan houkuttelun osalta. Sanoin jo miehelleni puoliksi vitsinä että mitä jos äitisi ei oikeesti edes tykkää että ollaan yhdessä ja haluaisi meidän eroavan. Onneksi mieheni on niin rento että ei suuttunut kysymyksestäni vaan nauroi vain. Tämä anoppini ei tunnu edes haluavan että teemme yhdessä asioita mieheni kanssa, aina ehdottaa että minä tekisin yksin tai minä kävisin lasten kanssa jossain keskenään. Jopa synnyttämään olisi pitänyt lähteä taksilla, kun pelkäsi että mies ei uskalla ajaa kaupungissa :D Mieskin ihmetteli että miksi ei uskaltaisi.
anoppi ei varmaankaan ole kunnolla sisäistänyt, mitä ongelmia tästä teille syntyy. Ei kukaa selväjärkinen tuollaista meinisi ehdottamaan toisille, mikäli ei ole sitten sadisti. Yksi vaihtoehto on se, että poikasi esittää sinulle, että ei haluisi baariin, mutta pelaavat kuitenkin pussiin äitinsä kanssa.
Jos äiti haluaisi sinusta eroon, niin aika järkyttävää. Jos kuitenkin alkaa näyttää siltä, tee suunnitelma miehellesi rauhallisesti selväksi. - kummastelevaMiniä
steu kirjoitti:
anoppi ei varmaankaan ole kunnolla sisäistänyt, mitä ongelmia tästä teille syntyy. Ei kukaa selväjärkinen tuollaista meinisi ehdottamaan toisille, mikäli ei ole sitten sadisti. Yksi vaihtoehto on se, että poikasi esittää sinulle, että ei haluisi baariin, mutta pelaavat kuitenkin pussiin äitinsä kanssa.
Jos äiti haluaisi sinusta eroon, niin aika järkyttävää. Jos kuitenkin alkaa näyttää siltä, tee suunnitelma miehellesi rauhallisesti selväksi.Kyllä tuon anopin pitäisi tietää... On nimittäin joutunut soittamaan meille poliisitkin kun poikansa oli humalassa ja uhkaili minua, enkä sen enempää viitsi edes tähän kirjoittaa.
En usko että pelaavat yhteen pussiin äiti ja poika, olen tätä kysynyt mieheltäni ja hän vakuutti että ei ole näin.
- Selvä peli
Koeta hyvänen aika pysytellä kaukana tuollaisesta viinaan värvääjästä.On se sitten anoppi tai kuka tahansa.
Hänhän tarkoituksella haluaa tuhota miehesi elämän. Jos mies on väkivaltainen ja taipuvainen humalahakuiseen juomiseen, on sinun todella kannustettava häntä pysymään raittiina.
Itseään ei pakoon pääse! - zen-buddhisti
Anopillasi on sekava ja vaativainen mieli.
- yksinkertaista
minkäs takia se anoppi sulle soittelee, jos miestäsi pyytelee sukujuhliin? Varmaan kannattais erota miehestä, joka ei pysty ottaa alkoa kohtuudella ja antaapa vielä selkäänkin humalapäissään. Ja lapsetkin jo kärsineet, mitä vielä odotat. Ihan turha asiaa on enempää pyöritellä, jos tilanne on niin paha, kuin annat ymmärtää, hanki/ hankkikaa apua ongelmaanne.
- kysyn vaan
Mikä se nuin yksinkertaista muka on? Neuvotko soittamaan lastensuojelutyöntekijöille, jotta nämä ottaisivat lapset huostaan vai mitä apua aloittajan pitäisi hankkia?
- yksnkertaista
No se siinä on yksinkertaista, että ihminen ihan normaalisti ymmärtää hakea apua, jos sitä tarvitsee. Oletko itse ap, tuli vaan mieleen, kun noin "henkilökohraisesti" otat. Kannatta pysyä yhden nimimerkin takana..
Tosiasia on tosiasia vaikka voissa paistais. Ja tosiasia on se, että jos lapset kärsii, niin kyllä siitä joku (jos itse tai sukulaiset ei uskalla) ls-ilmoituksen tekee vielä. Toinen tosiasia on myös se, että jos mies ei kestä alkon käyttöä ja antaa selkään (ainakin humalapäissään) niin tämä täyttää perheväkivallan merkit ja se on rikos (jolloin ls-astuu myös kuvioon). Se ei ole normaalia, sitä ei kuulu normaaliin suhteeseen. Yksinkertaista on, että sellaisesta suhteesta lähdetään. Eihän kukaan normaali ihminen sellaista käytöstä siedä. Tässä jutussa tehtiin anopista asia, vaikka oikea ASIA on miehen alkon käyttö ja perheväkivalta. Näin minä asian käsitän.- KUmmasteleva miniä
Siis ongelma ei ollut mies, koska mies ei juo, vaan anoppi joka houkuttelee häntä juomaan vaikka pitäisi paremmin tietää että alkoholi ei pojallensa sovi. Ja mitään ls ilmoistusta ei tarvita, koska mies ei juo ja itse en juo. Aloituksen kirjoitin koska ihmettelin miksi anoppi haluaa poikansa juovan koska tietää että se tekisi pahaa koko perheelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk702352Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921548Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll711329Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.621322- 1281207
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1381064Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j901031- 701018
- 118971
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur73969