Onko kellään kokemusta juoksukouluista? Kävin kerran erään juoksukoulun infotilaisuudessa mutta siihen yhteen kertaan se sitten jäi. Katselin sitä porukkaa, joka oli saapunut tilaisuuteen. Mielestäni en oikein kuulunut siihen ryhmään. Sinänsä innostuneelta vaikuttavia ihmisiä, ikähaarukka arviolta 30-50 vuotta. Silmämääräisesti ei monillakaan ollut aikaisempaa urheilutaustaa. Vähän sellaisia kuin oli siinä television ohjelmassa, missä sohvalta lähdetään rakentamaan maratonkuntoa.
Itselläni oli jo pari puolimaratonia takana muttei koko maratonia. Paras noteeraukseni oli 1.29 puolimaratonissa. Minulle tuli tunne, että en viitsi maksaa 250 euroa siitä, että luennot ja harjoitukset ovat suunnattu harrasteen vasta aloittaneille.
No sen jälkeen olen sitten harrastanut pääasiassa omin päin. Joskus ostan jonkun Juoksijalehden irtonumeron ja selailen nettiä. Tämän keskustelupalstan löysin ihan sattumalta.
Mutta minkälaisia kokemuksia teillä muilla harrastajilla on juoksukouluista?
Mitä mieltä juoksukouluista
12
1877
Vastaukset
- 13+4
Parhaimmillaan ne ovat hyviä ja valmentajat seuraavat jokaisen kehittymistä ja muokkaavat ohjelmia sen mukaan. Huonoimmillaan ne ovat jonkun ennalta määrätyn ohjelman orjallista noudattamista ilman korjausliikkeitä, muutamalla luennolla höystettynä.
- yuit
mulla ei ole mitään hajua otsikon kyssäriin, mutta edelliseltä kysyjältä haluaisin tarkennusta, koska jäin käsitykseen että parhaimmillaan nämä 250 euron kurssit (vai mitälie) on yhtähyviä mitä urheiluseuran 15 euron vuosimaksulla saa ja huonoimmillaan surkeaa rahankeruuta? vai käsitinkö oikein?
- hjuhsuhs
Pelkkää rahastusta, on se nyt ihme että ihminen ei pysty oppimaan juoksua itse. Uusavuttomuuden huipentuma.
Vinkki idiooteille, lenkkarit jalkaan ja ulos juoksemaan - sexkaliberi
Nykyään on unikoulua ja pottakoulua ja vanhemmille maratonkoulua. Hölmöiltä on hyvä rahastaa.
- lizzy love
Tottakai tossa taustalla on myös se, että kynnelle kykenevät rahastavat buumia. Juoksijalehden lukijamäärä on kivunnut yli 100 000.
Jos on varaa ja halua pulittaa muutama sata euroa niin mikä ettei, jos henkilö kokee hyötyvänsä. Monet tuntuvat kaipaavan vertaisryhmää. - hcrn
Tästäkin saattaa saada jotain uusia vinkkejä: http://www.juoksukoulu.fi/uutiset/uutispalvelu/sul-tiedotteet/sul-juoksukouluille-oma-tv-ohjelma-ylen-urheiluviikonloppuihin
Alkaa tänä sunnuntaina kakkosella. - <sefasgargeaf
rahastusta koko touhu, mutta mutta, porukassa on hauskempi juosta monella juoksija muijalla on kiintee ja kiree perse eli reeni on sujunut mukavammin kun on silmänruokaa.
- lönkyttäjä
Eikös juoksukoulut ole nimenomaan enemmän aloittelijoille? Vai onko minulla vain väärä kuva..Kokeneemmat voivat sitten liittyä juoksuporukoihin, joissa on tottuneita juoksijoita. Erilaisia seuroja ja porukoita varmasti löytyy, joissa tottuneempia juoksijoita. Porukassa on mukava juosta.
- naturajuoksija
Kyllä mielestäni juoksu on parhaimmillaan yksin ilman mitään porukoita tai rahastavaa hössöttäjä-tsempparia juoksukoulusta. Ja ehdottomsti ilman mp 3 soitinta ja sykemittaria tai ylituettuja ja ylihintaisia lenkkitossuja. Parhaat lenkkarini olen muuten ostanut kahdella kympillä Lidlistä, kahdeksan kokopitkää maraa on takana, joten olen päässyt tekemään melko kattavaa vertailua.
- rahat veks tyhmiltä
Minä kyllä osaan juosta ilma kouluja...rahastusta tuommoset
- 17+1
Olen seurannut muutaman eri juoksuloulun tekemisiä taustoissa luovien. Parhaissa kouluissa syntyy itseään ruokkiva posittiivinen kierre, jota ylläpitää koulun valmentajat osallistumisellaan ja sparraamalla itse juosten mukana tai vähintään kello kourassa radan varressa.
Sitten on näitä "toppatakkimiesten" juoksukouluja, jotka virkamiesmäisesti hoidetaan nykyaikaisesti s-postin välityksellä uusia ohjelmia postittaen.
nämä ensimmäiset juoksukoulut ovat niitä, joissa näkyy suorittaminen itsensä ylittämisen ilosta. jälkimmäiset niitä, joissa kehitytään seuraamalla ohjelmaa, jonka voisi itsekkin netistä kaivaa, vähän pakonomaisella suorittamisella.
hullua tässsä on se, että jotkut juoksukoulut toimivat molempien mallien mukaan, mutta laskuttavat jälkimmäisestä enemmän.
osaava kellokalle radan varressa kuitenkin on se paras valmentaja! Koko elämäni "itsenäisesti" juosseena, yllätyin iloisesti www.juoksuklubi.fi verkkovalmennuksista. Valmentaja-Saija ohjaa jokaisen lenkin audiolta, joten lenkki hurahtaa kuin huomaamatta :) tykkään myös valmennusten matalasta kynnyksestä ja mahdollisuudesta huomioida eri tasoiset juoksijat. Olen itse jatkokurssilla, jossa oma tavoite on 10km ajan parantaminen - kursseja on myös aloittelijoille: starttikurssi sekä puolimaraton ohjelma 21km tähtääville!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 814472
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans1164142BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1693201Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa582567Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main252517- 1652440
Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?682439Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀312375Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome582360Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik432122