uusi tähtiartistikilipailu??.

pitäiskö osallistua

Mitäs mieltä olette kyseisestä kilipailusta??.

6

266

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joskus mukana ollut

      Riippuu siitä, millä mielellä haluat lähteä osallistumaan. Jos haluat kokemuksia, esim. päästä eteenpäin laulamaan orkesterin kanssa alkukilpailujen karaoketaustoista, uusia tuttavuuksia, iloista seuraa, etkä pety, jos et pääsekään palkintosijoille tai/jos haluat uhrata liikoja rahojasi, niin sinnekin on mahdollisuus.Sitten vielä jos lähdet ryhmään ulkomaille, niin saat lisää mukavia muistoja, etkä ota liian vakavasti asioita, etkä ala haukkumaan vetäjiä ym. ym. niin varmasti kannattaa osallistua ja tehdä kuitenkin parhaansa jo oman mielensäkin vuoksi.
      On näissä kisoissa oma viehätyksensä, vaikka joskus tuntuu, että pilaavat hyvän systeemin niin pienillä asioilla, kuin tuo rahalla äänestäminenkin, jopa satasien (olen kuullut),jotta pääsisi palkinnoille.
      Onnea yrityksiin.

    • ei ihan minua varten

      Kävinpä katsomassa järjestäjän sivuja, kun oli minulle ihan vieras karaokekilpailu. Muutaman kerran olen joihinkin kilpailuihin osallistunut ja hauskaahan se on ollut. Tämä vaikuttaakin mielenkiintoiselta formaatilta....siellä oli pitkä sepustus siitä, että lavakarismalla on suuri merkitys, ei pelkästään laulutaidolla. Ja että lavakarismaa voidaan mitata yleisön antamien äänien perusteella. Nämä äänet annetaan siis soittamalla maksulliseen puhelinnumeroon eli joka äänellä on hinta. Itse itseään voi siis äänestää kuinka paljon haluaa (lue kuinka paljon olet valmis maksamaan)...mutta tässä tuleekin sitten se pointti: jos äänestät itseäsi "koko rahalla" niin eihän se enää mittaakaan mitään yleisön suosiota eli lavakarismaa vaan vain oman kukkarosi kestävyyttä ja omaa haluasi päästä kisassa eteenpäin. Jokainen toki itse päättää mihin rahansa käyttää, kuten edellinen kirjoittajakin totesi. Mutta hyvä on ymmärtää kupletin juoni...eikö?

      • pöljääkin pölvempi!

        Rahastuskisa ja laulajat maksaa!


    • sivusta seuraaja

      Kun seuraan sivusta näitä keskusteluja vähän ihmetyttää kommentit rahastuksesta.Kaikissa kisoissa esim,televisiossa aina on yleisöäänestys ja monta kertaa pelkät yleisön äänet ratkasee voittajat.Tässä kilpilussa käsittääkseni myös tuomaristolla yhdessä äänestäjien kanssa on päätösvalta voittajia valittaessa.Kun tutustuin kotisivuihin ihan mielenkiintoinen formaatti heillä on,eikä äänestyspakkoakaan ole,eikä osallistumismksuja jne..Mielestäni laulaja on lavakarismaattien jos yleisö hänestä tykkää ja sehän kilpailussa tuodaan ilmi äänestämällä;miten muutenkaan?

    • ei ihan minua varten

      Heikko kohta tässä onkin se itseään äänestäminen, jota ei ymmärtääkseni ole rajoitettu millään tavalla. Miten itseään äänestäminen mittaa lavakarismaa ja yleisän suosiota? Jos äänestät itseäsi vaikka 100 puhelun verran, niin mitä tekemistä sillä on lavakarisman kanssa??? Kun kysyt, miten muuten yleisön tykkäämistä mitataan, niin eikös siinä voisi vaikka katsoa ja kuunnella yleisön reaktioita, taputuksia yms.

    • okekonkari

      Se kellä on eniten kavereita ja paksu lompakko = eniten ääniä niin pääsee jatkoon.
      olen itse osallistunut ja asiahan on niin että siinä ei lauluäänellä ja lavakarismalla oo silloin mitään tekemistä .osallistuin muuten siihen kisaan 2 kertaa yhtä aikaa ...ensimmäisen ja viimeisen kerran.ja sitä lavakarismaahan pitäis arvostella siihen asiaan koulutetut ihmiset.ja kisajärjestelyt on aivan ha......rista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1713
    3. 70
      1303
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      205
      1289
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      62
      1174
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1029
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      981
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      16
      853
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      837
    Aihe