Uskottomuudesta

petetty.

Siis, en oikeesti ymmärrä näitä ihmisiä, jotka menee ja pettää kumppaniaan. Ensinnäkin, jos pettämiselle on tarve, täytyy sillä ihmisellä olla tarpeita, joita toinen ei voi täyttää, joten miksi olla yhdessä tässä tapauksessa ? Pettäminen on julmin teko mitä parisuhteessa voi tehdä (mun mukaan), sillä se jättää arvet iäksi. Ja se, että pettää selän takana, miten voit nukkua yösi, tietäen että salaat rakastamaltasi ihmiseltä jotain niin hirveää ? Pettäminen on itsekäs teko, eikä MIKÄÄN oikeuta siihen.

Toiseksi, nämä naiset/miehet jotka rupeavat salarakkaiksi varatuille, mitä päässänne liikkuu ? Tuleeko mieleenkään että tulette kahden rakastavaisen väliin ? Jopa tuhoatte suhteen (toki vika on siis myös tässä varatussa pettäjässä), mutta miksei hakea sinkkua jonka kanssa sitten paneskella, joka olisi siis "sallittua" ? Jos seksistä on kyse, ei kriteerit varmaankaan voi olla liian korkeat, etteikö sinkkuihmistä siihen löytäisi.

Mua petettiin, vaikkakin "vain" suudelmin, ja nytkin uudessa suhteessa kalvaa ajatus ja luottamuspula. Mulla on semmonen motto, jonka oon sanonu jokaselle miehelle kenen kanssa seurustellu, että mielummin jättää ku pettää. Ei todellakaan satu yhtä paljon jos toinen sanoo vaikka suoraan että "et riitä mulle" ku et pettää.

Ja nämä ketkä puolustelee sillä ettei suhteessa ole enää sitä kipinää ja on lapsia ja ei aikaa ym TEKOSYITÄ ! Erotkaa jos oman kullan naamataulu ei enää miellytä. Ajatelkaa aina asia omalta kannalta, että miten mitättömältä, loukatulta ja rikotulta tuntuu, ku ihminen jonka oletetaan rakastavan toista onki pettäny sua.

3

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+7

      Joo ja sitten on kans se et mitäs jos tää "kakkonen" ajatteleekin että saa tän varatun miehen/naisen itelleen, mies/nainen ottaa eron vaimostaan/miehestään ja mitäs sitten ? Miten tää kakkonen voi olla varma etteikö tämä nainen/mies petä häntä, kun itsekkin petti tämän kanssa ?

      • 1+7

        Joo totta, kirjotin vähän väärin, mut ymmärrät mitä tarkotin.


      • Tottakai

        'Sitoutuu', ihan varmasti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5305
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      53
      1857
    3. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      136
      1707
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1619
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1385
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1250
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      26
      1249
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1077
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1028
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      877
    Aihe