Työntekijät myyvät itseään työnantajalle avoimilla työmarkkinoilla ja työnantajat ostavat parhaat työntekijät itselleen. Vähän sama periaate kun itse menet kaupasta ostamaan työvälineitä, niin haluat varmasti rahallesi kaikista parhaiten vastinetta eli ne kaikista kestävimmät, halvimmat ja tehokkaimmat työvälineet. Huonot välineet jäävät kaupan hyllylle samalla tavalla kuin huonot työntekijät jäävät ulkopuolelle työnsaannista. Työvälineiden eli tässä tapauksessa työnhakijoiden kuntoon ja laatuun tulee aina kiinnittää erityistä huomiota kun uusia työntekijöitä haetaan. Mikäli niissä on vähänkin vikaa, jää ostos tekemättä. Mutta onneksi työvälineitä ja valinnan varaa nykymaailmassa piisaa samalla tavalla kuin kaupan hyllyt notkuvat eri valmistajien tuotteita.
Työnantajat ostavat vain parhaat työntekijät
täydellinenanalogia
398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
noin se menee ja hyvä niin ... hyvät saa hommia.
Ja tuo hyvä työntekijä on helposti aivopestävä tai valmiiksi aivopesty orjaksi kelpaava luuseri joka tekee töitä 24/7 palkkaa vaatimatta ja mieluummin maksaa siitä että saa raataa. Ja tietnkin pätevyysvaatimukset ovat "tähtitieteelliset".
Tosi asia kuitenkin on ettei tuollaista oliota saa sieltä "työntekijäkaupasta" kun sellaisia ei ole.
ei niitä siellä 'työntekijäkaupassa' eli työkkärissä ole... ne menee kuin kuumille kiville suoraan tiskin alta, eli työnantajalta toiselle puskaradion kautta.Ja saavat sellaiset edut ettei muilla ole.. esim 2vuoro hommaan pääsee päivätöihin, saa enemmän palkkaa kuin kauemmin olleet, pystyy etukäteen sanomaan milloin haluaa lomansa ym. pikkukivaa.