Kokemuksia Atriasta? :)

höpsy

Elikkäs pääsin Atrialle Nurmoon kesätöihin makkaratehtaalle. Olisiko jollakin tarkempaa tietoa palkan suuruudesta ja lisistä yms. :) Ja tietenkin saa kertoa vähän, että minkälaisia kokemuksia paikasta on :)

2

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noodle

      Ite olin kesällä 2007 Atrialla Forssassa, ja toivon vain todella että sun kokemuksesi tulee olemaan parempi kuin mun. Ite makkarapuolen hommista en tiedä niinkään, kun makkaratoiminnot tuolloin lähti juuri Forssasta.

      Ikäväkseni esimieheni suosi räikeästi pienehkön työporukkamme muita naistyöntekijöitä ja kesätyöntekijöillä ei tuntunut juuri arvoa olevan työpaikalla. Oman kokoisia työvaatteita ei saanut edes kesätyön ajaksi, piti vain aamulla toivoa että vaatevarastossa olisi tarpeeksi isoja vaatteita jotka ei kummiskaan tippuisi päältä.

      Tauot tais olla 15 min(saatto olla x2) hiukka enempi ruokailuun. Meillä ei ollut työpaikkaruokalaa, mutta taukohuoneeseen tuli melkeinpä päivittäin kakkoslaatusta einestä syötäväksi, meillä esimerkiksi lihapiirakoita oli usein. En oo sen kummemmin tutkinu tehäänkö tuolla Nurmossa muutako makkaraa:) Aluksi oli myös kuumajuoma-automaatit joista sai ilmaseksi, mutta nekin muuttui ajan kanssa maksullisiksi, oisko ollu 10-20 senttiä kuppi.

      Muistaakseni palkka oli jotakuinkin 11-13 euroa/h, en ihan tarkkaan muista mutta kova palkka se oli silloin kun itse vielä eli opintotuella muutoin. En ihan muista olinko työsuhteen alussa jonkin aikaa harjottelijan palkalla vai en, mutta kuitenkin pian sain jo "kakkostason" palkkaa. Ite tein töitä päivävuorossa, ei iltalisiä siis.

    • Atrialle?

      Olisko lisää kokemuksia atrialaisilta Nurmosta? :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      189
      5108
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4482
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3147
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      260
      3060
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      155
      2977
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2541
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1893
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      78
      1831
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1797
    Aihe