Vinkkejä hiusten kasvattamiseen

Hei, olen 17 vuotias tyttö ja syönterveellisesti ja harrastan säännöllisesti liikuntaa, sekä syön active beauti- hiusten kasvatus tabletteja. Hiukseni ovat aina vähän yli olkapäiden, eikä kasva siitä pidemmiksi. olen vuosi sitten jättänyt suoristusraudat ja kihartimet pois ja harventanut pesuvälin joka toiseen päivään jotta hiukset eivät kuluisi. Leikkaan säännöllisesti (7 kk välein) parturissa 1 cm kuivia latvoja pois. Mikä neuvoksi hiusten kasvatukseen ? Alan olemaan jo epätoivoinen sen suhteen. voihan minulla olla huonot geenitkin ?
2184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hiuksen elinkaari on rajallinen, ja geeniperimästä riippuvainen. Keskimäärin kai arvioidaan suomalaishiuksen elinkaareksi n. 4-6 vuotta, mutta tämä on siis todella ympäripyöreä keskiarvo, ja vaihtelee ihmisestä riippuen vuodesta kahdeksaankin.
Keskimääräinen kasvuvauhti taas on n. 1cm/kk. Tämä siis tarkoittaa sitä, että jos hiuksesi kasvaa sentin kuussa, ja elinkaari on 4 vuotta, hiusten kokonaispituudeksi saadaan 48cm (mittaa siis sieltä päältä, pisimmistä hiuksista) Sen pidemmiksi hiuksesi eivät koskaan kasva. Jos hiusten elinkaari on vai 2 vuotta, pituus tulee olemaan 24cm, jos taas 6 vuotta, 72cm jne.

Hius ei siis kasva loputtomiin, vaan aikansa, ja irtoaa, jonka jälkeen hiusnysty pitää pienen lepotauon, ja alkaa sitten kasvattaa uutta hiusta, taas sen sentin kuussa. Hiuksiahan irtoaa jatkuvasti, n. 100 hiusta päivässä, eli jokainen karva elää omaa aikatauluansa ja siksi pidemmissä hiuksissa on nähtävissä seassa paljon erimittaista karvaa, vaikka hiukset olisivat kuinka hyväkuntoset tahansa (eli ei katkenneet)

Tossa nyt eka eteensattunut linkki asiasta, josko olis selkeämpää, kuin oma höpinäni http://www.tohtori.fi/?page=4702652&id=4503614

Kovin paljon luonnolliseen tilaan, siihen geeniperimään ei siis voi vaikuttaa. Jos on epänormaalia hormonaalista hiustenlähtöä, asiaa voidaan joskus vähän korjatakin. Uusia tuotteita tulee markkinoille jatkuvasti, mutta niiden todellisesta tehosta ei juurikaan ole näyttöä. Viimeisimpinä ns. kantasolutekniikkaa, mutta senkään ulkoisesta kosmeettisesta käytöstä ei ole todellisia tuloksia olemassa.

Äänestä
  • kiitos paljon vastauksesta ! tämä selvensi asiaa. =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


annae96 kirjoitti:

Hei, olen 17 vuotias tyttö ja syönterveellisesti ja harrastan säännöllisesti liikuntaa, sekä syön active beauti- hiusten kasvatus tabletteja. Hiukseni ovat aina vähän yli olkapäiden, eikä kasva siitä pidemmiksi. olen vuosi sitten jättänyt suoristusraudat ja kihartimet pois ja harventanut pesuvälin joka toiseen päivään jotta hiukset eivät kuluisi. Leikkaan säännöllisesti (7 kk välein) parturissa 1 cm kuivia latvoja pois. Mikä neuvoksi hiusten kasvatukseen ? Alan olemaan jo epätoivoinen sen suhteen. voihan minulla olla huonot geenitkin ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu