Äiti pakottaa syömään

Olen 21v nuori mies ja asun äitini kanssa. Ongelmana on se, että olen laihdutuskuurilla mitä äitini ei lihavana ylensyöjänä hyväksy vaan ostaa joka päivä kauheasti ruokaa ja sitten uhkaa häätää minut täältä jos en syö kunnolla. En halua syödä, minulla ei ole lainkaan nälkä oikeastaan koskaan. Nyt joudun urheilemaan kauheasti kun syön noin paljon eikä aikaa jää muuhun. Mutta onneksi laihdun kuitenkin koko ajan... Ärsyttää vaan ja pakko purkautua -_-
3125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olet aikuinen ihminen. Ei sinua kukaan voi väkisin syöttää.

Mitä jos tosissaan muuttaisit omillesi asumaan? Miksi ajatus "häädöstä" sinua niin kauhistuttaa? Yleensä luulisi yli 20-vuotiaan jo mielellään lähtevän äitinsä helmoista.

Äänestä
  • Aivan oikein, Vanha Jojo. AP:lle ihan tosissaan mietihhän lähtöä, ettei sulle käy kun mun naapurin "pekko aikamiespojalle". On nyt 42v ja yhä asuu äitinsä kanssa. Elämän suurin ilo on vetää joka päivä pellillinen-kaks makkaraperunoita tai 6-7 pihviä ja päälle runsaasti keskikaljaa. Äiti vaan kannustaa tähän ! Ja hokee koko ajan ei meidän kalle pärjää omillaan , ei meidän kallesta ois yksin asumaan... NO EI VARMAAN jos äiti sitä rankuttaa koko ajan.
    IRTAUDU äitis otteesta.
    Mun lapset lähti kokeilemaan siipiään alle kaksikymppisinä ja aina oon kannustanut liikkumaan (molemmat pelaa sarjassa lentopalloa) ja keksimään itse ratkaisuita elämäänsä. Kun se ei ole pelkkä syöminen, siinä on paljon muutakin.
    Oot jo ihan aikuinen, anna mennä

    Äänestä

Mikä on painosi ja pituutesi? Anoreksia saattaa myös vaania nurkan takana, jos laihtumisesta tulee pakkomielle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


7647654765 kirjoitti:

Olen 21v nuori mies ja asun äitini kanssa. Ongelmana on se, että olen laihdutuskuurilla mitä äitini ei lihavana ylensyöjänä hyväksy vaan ostaa joka päivä kauheasti ruokaa ja sitten uhkaa häätää minut täältä jos en syö kunnolla. En halua syödä, minulla ei ole lainkaan nälkä oikeastaan koskaan. Nyt joudun urheilemaan kauheasti kun syön noin paljon eikä aikaa jää muuhun. Mutta onneksi laihdun kuitenkin koko ajan... Ärsyttää vaan ja pakko purkautua -_-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu