Laissa ja työehtosopmuksissa mainitaan tasa-arvosta.
Miten tämä tasa-arvo eroaa työelämän/työharjoittelijan ja palkkatuen tekijällä?
Itse olen palkkatuella työpajalla jonne otetaan kuntouksissa olevia, oppisopimuksella, työharjoittelijoita ja työelämänvalmennuksessa olevia.
Kuulin tänää työnjohtajaltani että he pajojen ohjaajat saavat antaa työharjoittelijoille/työelämävalmennuksessa oleville maksimissaan 3päivän sairaslomaa, mutta minä palkkatuella oleva joudun hankkimaan sairaslomalapun. Onko tämä ei tasa-arvoa?
Eli jos minä ja työharjoittelija lähdemme molemmat kesken työpäivän kotio sairastamaan ja työnjohtaja päästää lähtemään nii minä joudun hankkimaan sen sairaslomalapun ja työharjoittelija ei. Tasa-arvoako? Ei minusta :)
Silloin kun minulle mainittiin että ohjaajat saavat antaa sairaslomaa nii ei silloin sanottu että nimenomana vain työharjoittelijoille. Olen ollut koko työsuhteeni aikana luullut että tämä koskee myös minua.
Meillä on käytössä työterveydenhoitaja mutta olen ymmärtänyt että hän ei saa määrätä sairaslomaa vain ohjaajat saavat.
Ei olis eka kerta et tämä työpaja meinaa pissiä mua silmiin :)
Tasa-arvosta?
MiinusViirus
0
65
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3112814Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011443- 1081271
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831261Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991255Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581205- 481095
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi761007Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24921- 33817