Moikka
Harjoittelen uintia päivittäin ja käyn kisaamassakin säännöllisesti, mutta minua huolestuttaa minun kuntosali harjoitteluni. Olen kyllä siellä käynyt mutta se on ollut lähinnä sellasta säätämistä, eli toisinsanoen en ole saanut kunnollista ohjausta... . Onko kellään mahdollisesti hyviä treenejä kuntosalissa, jotka olisivat hyviä juuri uintia varten? Kiitos
Uinti ja kuntosali
4
858
Vastaukset 4
- 6huj5gtry
Siis ootko kilpauimari vai joku wannabe-kilpauimari? Jos oot oikeesti kilparyhmässä jne. nii ihan turha käydä yksinään enää muitten reenien päälle salilla.
- Ex-uimari
Monipuolisesti kaikkia lihaksia, mutta ei liian suurilla painoilla.
esim. kevyillä käsipainoilla kroolivetoja kuiva harjoitteluna,, 10-20 toistoja penkistä.
selkälihaksia soutuliikkeillä, reisikoukistajalla jalkoja jne,...... Oma koutsi varmaan voi auttaa helpoiten, eli vaikka salilla ei ole ohjaajaa mukana, niin valmentajalta saisi harjoitteluun sopivat toistomäärät ja liikkeet. Mikäli vasta aloittelet voimatreenipuolta, niin silloin tärkeintä tosin on oppia oikeat liikeradat, eli mielellään joku kokeneempi raudan rankaisija mukaan ja naurettavan pienet painot.
Oma mielipide uimarin voimaharjoittelusta on, että sillä pyritään huolehtimaan vakaudesta (esim. olkapään treeniä: etsi YouTubesta hakusanoilla "rotator cuff exercises") ja ryhdistä ("core stability exercises" selkäketjun & hartioiden takaosan lihasten treeniä jos olkapäät alkavat kääntyä eteenpäin). Suoraan uinnissa hyödyllisiä liikkeitä ovat sitten ylätalja (sekä rinnalle että niskan taakse veto), penkkipunnerrus/rintaprässi ja ojentajakäännöt/dipit. Muut ovat sitten siinä tukena, esim. jalkaprässistä reisiin/pohkeisiin lisää paukkuja käännöksiä ja lähtöjä varten.
Uimariksi ei tule kuin uimalla, mutta hyväksi kilpauimariksi ei tulla vain uimalla. Tästä huolimatta suuresta lihasmassasta ei ole erityistä itseisarvoista hyötyä, lihakset kun ovat vettä tiheämpiä ja siten eivät kellu isommat lihakset kuluttavat enemmän energiaa.- SWIMB
Kiitoksia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521063Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211020Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49811
- 46725
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan61596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560