Uusi työpaikalla?

ruusunlehti-

Sain työn yhtenä sihteerinä eräässä yrityksessä. Muutaman ensimmäisen viikon aikana olen saanut valituksia mm. että olen liian hidas. Syy hitauteen on ollut, että isossa yhtiössä on niin paljon asioita, jotka oppia, että olen halunnut olla huolellinen, etten tee virheitä, nopeuden kustannuksella.

Lisäksi osa ihmisistä ei tunnu pitävän minusta. Käyttäytyvät kylmästi/töykeästi, eivätkä halua auttaa, jos minulla on asiaa/kysyttävää. Eräskin ihminen tervehtii muita ihmisiä, mutta ei vastaa minun tervehdykseeni.

Sain pomolta eräänkin tehtävän ja hän sanoi, että tarvittaessa saisin lisätietoja tältä juuri tältä ihmiseltä. Tarvitsin sitten kipeästi tiettyjä tietoja häneltä, mutta ei hän halunnut vastata. Kylmästi ohitti, sanomalla, että on liian kiire.

Tämän vuoksi jouduin itse arvailemaan asiaa. Ja tein sitten virheen asiassa. Vain, koska en saanu kysyttäessä pientä neuvoa.

Puhetyyliänikin on moitittu ärsyttäväksi, vaikka pyrin olemaan mm. ystävällinen.

Ei ole helppoa uutena yrityksessä, kun ihmiset eivät kommunikoi ja harrasta tiimityötä, vaan kiilaavat tulokkaan sivuun.

Pelkään, että saan vielä potkut, kun muut työntekijät eivät tee yhteistyötä kanssani, vaikka juuri sihteerinä olisi pakko kommunikoida muiden kanssa.

Miten te muut selviätte, jos toiset työntekijät käyttäytyvät vaikeasti?

0

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Keitä täällä on??

        Kertokaa nimenne!! 🤔
        Ikävä
        119
        1170
      2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

        Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
        Ikävä
        89
        874
      3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

        Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
        Kuhmo
        18
        699
      4. Mitä sanoisit

        juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
        Ikävä
        77
        697
      5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

        Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
        Kotimaiset julkkisjuorut
        276
        665
      6. Mitä hyvää

        Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
        Ikävä
        88
        653
      7. Ei enää kauaa rakkaani

        Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
        Ikävä
        107
        604
      8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

        Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
        Ikävä
        27
        537
      9. Oletko miettinyt sitä

        Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
        Ikävä
        49
        533
      10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

        Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
        Suomussalmi
        107
        477
      Aihe