Kipurajahinta kuntorasteille

rastirastirasti

Täällä Varsinais-Suomessa normihinta 5e. Yhdellä järkkärillä nyt noussut 6 euroon. Auts, ketuttaa.
Minkä verran sinä, aktiivinen kuntosuunnistaja, olisit valmis maksamaan kuntosuunnistuskerrasta?

4

390

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkka Markka

      Etelä-Suomessa naiset (ja miehetkin) maksavat yhdestä kuntosalikerrasta jopa 20 €. 5-6 € ei ole paha suunnistusillasta. Ja jäsenethän saavat käsittääkseni roiman alennuksen eli kannattaa liittyä seuraan, jos suunnistaa enemmän.

      Mieti mikä duuni suunnitella ja merkata useita ratoja, painattaa kartat jne.

    • RastiPasi

      No aika heikkotasoisia ratoja ja karttoja Varsinais-Suomen kuntorasteilla usein on.

    • Suunta06

      Keski-pohjanmaalla on hinnaksi vakiintunut 4€. Edullisuuden on huomattu vaikuttavan harrastaja-/kävijämääriin todella positiivisesti.

      • PahaRasti

        Pohjanmaalla hyvällä seuralla(=ihan ok ratoja tarjolla haastavuudelta) (pora) maksu 3 e. Toki maastot vuosittain samat.

        HS:llä heikoin hinta-laatu suhde. Monta kertaa vuodessa pirkkola, paloheinä polkujuoksua. Lisäksi jengiä niin paljon, ettei tarvi suunnistaa, koska selän välttely on mahdotonta. Koko ajan joku painattaa ohi tai rastin ympäristö kuhisee väkeä niin, ettei tarvitse haeskella.

        Tuskin kuitenkaa hinta karsii osallistujia, 6-12 e/vko ei ole kummoinen summa. Ongelmallisinta on pk-seudulla rastien perässä ajelu, jos siis ei halua mennä massapolkujuoksemaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2444
    2. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      57
      2274
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      76
      2163
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1969
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      82
      1675
    6. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      23
      1314
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1279
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1224
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1033
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      29
      918
    Aihe