APUA KEVENNYKSESSÄ!!

Eli oon ratsastanut 2vuotta ja tajuan kyllä oikean ja väärän kevennyksens (hevosen ulkojalka ylhäällä, ihminenkin ylhäällä) mutta en vain osaa keventää jos kevennän kaun nilkat alkaa sattumaan ja tunnen ja nään videoista että kevennän väärin ja se on kauhean näköistä.. pitääkö siinä keventää eteen vai ylös ja miten? Kiitos jos autatte turhaudun aina ratsastaessa kun tiedän että kevennän rumasti kun taas haluaisin keventää hienosti ..
4145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Muista keventää eteen, ei ylös! Ja peffan ei tarvii nousta satulasta ku pari senttiä vaan

Äänestä

Näkemättä sanoisin, että nouset varmaan kevennyksessä aivan liiaksi ylös. Riittää, että peffa nousee juuri satulasta irti, et siis tee mitään ylös-alas-jumppaa muistuttavaa hyppelyä! Ja teetkö varmasti kevennyksen juuri oikeaassa kohdassa, eli jos olet hiemankaan liian aikaisessa tai myöhässä, kevennys on tosi keinotekoista ja raskasta. itse opettelin keventämään tosi töyssyttäväravisella hevosella, oli pakko oppia kenentämään kunnolla tai ratsastuksesta tuli yhtä hetkutusta!

Äänestä

Itseasiassa pitäidi olla näin:Ylös Alas ylös alas jne.mutta Suoraan! Minullakin yhtinäikoina piti kokoajan kuunnella kun ope jaa Riikka,selkä suora kun kevensin kokoajan eteen...

Äänestä

Selkä suorana ja hyvässä ryhdissä, älä nojaa eteen. Pidennä jalustimia, että nilkat ei ole liian "ryntyssä" siis kantapäiden ei tarvitse olla kirjaimellisesti alhaalla! Kevennys tulee melkein itsesttän, älä liioittele nousemista satulasta. Koita kevennystä myös ilman jalustimia!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


marikaaaaaaaa kirjoitti:

Eli oon ratsastanut 2vuotta ja tajuan kyllä oikean ja väärän kevennyksens (hevosen ulkojalka ylhäällä, ihminenkin ylhäällä) mutta en vain osaa keventää jos kevennän kaun nilkat alkaa sattumaan ja tunnen ja nään videoista että kevennän väärin ja se on kauhean näköistä.. pitääkö siinä keventää eteen vai ylös ja miten? Kiitos jos autatte turhaudun aina ratsastaessa kun tiedän että kevennän rumasti kun taas haluaisin keventää hienosti ..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu