APUA [huuliläväri]

mulla on ollu huulikoru vasemmalla puolella alahuulessa viikon verran ja nyt vasta se on alkanu temppuilee.. ei on kipee koko ajan ja yrittää liikuttaa niin siihen vihlooo... mitä mä teen? paljon on näköjään puhdistuskeinoista kiistelty... miten on saako sitö puhdistaa suuvedellä`? ja saako laittaa puhdistusainetta? mä oon ihan pulassa :/ kiitos jos joku voisi vastata... ainnii ja saako käyttää jotakin rasvaa reikään? vaseliini tai basibact?
5645
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

rasvoista en tiedä mutta sisäpuolelta kannattaa puhdistaa keitetyllä vedellä ja ulko puolelta keitetyllä vedellä TAI puhdistus ainaalla...!!

Äänestä
  • ..vielä siitä että sitä lävistys haavaa kannattaa aina kun on tilaisuus puhdistaa kädenlämpöisellä vedellä, mahdollismman tunnollisesti :) EI MISSÄÄN NIMESSÄ PUHDISTUSAINEELLA!!

    Äänestä

kyllähän se nyt itsestään selvää on että ei saa minkäänlaisia puhdistusaineita laittaa lävistysreikään!!! se on ihan normaalia että sitä vihloo kun se reikäkin on vasta vkon vanha.
ja jos vaikkakäyttäisit sitä suuvettä ihan siellä suussa vaan.. jos siihen reikään alkaa tulla arpikudosta, eli se näyttää aika kuivalta ja kesii, niin siinä tapauksessa kannataa laittaa jotain apteekista saatavaa kosteusvoidetta siihen. mutta en suosittele mitään kauheen rasvasia tuotteita.

Äänestä
  • minulle antoi lävistäjä hoitoohjeet... mutta niissä lukee huuhtele suu 3-5 kertaa suuvedellä (corsodyl tai oral-b) ja sit oli että pese haavaavedellä j alaita 2 kertaa päivässä septidin puhdistuainetta... mie oon tehny niin ja tuntuu että sen takia on se kuivanut... mie sitten lopetin sen puhdistusaineen käytön ja on parempi. ei enää vilho niin kovaa.. kiitos vastauksista.

    Äänestä

  • pilkku kirjoitti:

    minulle antoi lävistäjä hoitoohjeet... mutta niissä lukee huuhtele suu 3-5 kertaa suuvedellä (corsodyl tai oral-b) ja sit oli että pese haavaavedellä j alaita 2 kertaa päivässä septidin puhdistuainetta... mie oon tehny niin ja tuntuu että sen takia on se kuivanut... mie sitten lopetin sen puhdistusaineen käytön ja on parempi. ei enää vilho niin kovaa.. kiitos vastauksista.

    Huulen ei tosiaan kannata käyttää mitään desinfiointiaineita! Kuivattavat liikaa. Mä oon huuhdellut vaan juoksevalla lämpimällä vedellä joka päivä, ja hyvin on parantunut. En ole käyttänyt mitään suuvesiäkään.

    Liiallisesta puhdistamisesta on pelkkää haittaa. Edellistä lävistystä mäkin puhdistin desinfiointiaineella, eikä se siksi tahtonut parantua. Puhtaana lävistys täytyy tietysti pitää, eli sitä ei saa kosketella pesemättä käsiä huolellisesti ensin, eikä muutenkaan kannata räplätä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pilkku kirjoitti:

mulla on ollu huulikoru vasemmalla puolella alahuulessa viikon verran ja nyt vasta se on alkanu temppuilee.. ei on kipee koko ajan ja yrittää liikuttaa niin siihen vihlooo... mitä mä teen? paljon on näköjään puhdistuskeinoista kiistelty... miten on saako sitö puhdistaa suuvedellä`? ja saako laittaa puhdistusainetta? mä oon ihan pulassa :/ kiitos jos joku voisi vastata... ainnii ja saako käyttää jotakin rasvaa reikään? vaseliini tai basibact?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu