Jarkko Nieminen

xX___Xx

Jakke on 100% varmasti maamme kaikkien aikojen aliarvostetuin urheilija. Niemiseen kohdistunut kritiikki, halveksunta ja vähättely on naurettavaa.

Tennis on maailmalla harrastetuin yksilölaji. Maailmassa ei ole kolkkaa, jossa sitä ei pelattaisi. Ottaen huomioon Suomen rajalliset resurssit tenniksen suhteen on aivan käsittämätöntä, miten Jarkko on edennyt kaikissa Grand Slameissa kvartseihin Pariisia lukuun ottamatta (sielläkin 4. kierrokselle) ja voittanut kaksi ATP-tunausta. ATP-Ranking 13 on saavutus, jota Suomen kaltaisessa paikassa tuskin koskaan tullaan yleisesti ymmärtämään.

Mikäli vuoden urheilija -titteli jaettaisiin oikein perustein suhtetuttaen lajin kansainvälisyyden ja harrastajamäärät, tulisi pysti myöntää Jarkolle käytännössä joka ainoa vuosi. Tennis on laji, jossa harrastajia on tuhottomasti, mutta ammattilaisia vain häviävän pieni kourallinen.

1

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M 75 Oulu

      Samaan hengenvetoon voidaan todeta että kaikissa muissakin suurissa lajeissa on valtavasti harrastajia (yleisurheilu, jalkapallo, pyöräily, uinti ym.), mutta vain murto-osa tuosta suuresta harrastajamassasta tekee sitä tosissaan. Kyse on henkilökohtaisesta motivaatiosta, lahjakkuudesta ja sen määrästä, uskosta omaan tekemiseen, olosuhteista, resursseista ja niin paljon muusta miksi vain pieni osa alkaa edes pyrkimään huipulle suurissa lajeissa.

      Kyllä urheilu on oikeasti kovatasoista vain maailman eniten harrastetuissa lajeissa. Esimerkiksi yleisurheilun maailmanennätykset ovat aivan valtavan kovia tuloksia, joihin todella harvalla on mahdollisuuksia, eikä välttämättä joissakin lajeissa enää koskaan tulla tekemään uusia ennätyksiä. Aina voi syyttää dopingin käyttöä, mutta ei kaikkien lajien kohdalla kuitenkaan. Jos puhutaan urheilun evoluutiosta, niin se on edennyt pisimmälle jalkapallossa ja yleisurheilussa, koska kummassakin on äärettömän vaikea päästä huipulle nykyään.

      Talviurheilussa ainoastaan alppilajit ansaitsevat kovan lajin statuksen koko maailman mittakaavassa, ja kaikki kuten esim. maastohiihto ja jääkiekko ovat selkeästi b-luokan urheilulajeja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1968
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1380
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1153
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1047
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1042
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      893
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      811
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      802
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      761
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      713
    Aihe