Kirkosta eroaminen

Ääni erämaasta

Kansankirkon suurin ongelma ei ole Pirkko Jalovaara vaan se että kirkko ei osaa erottaa sielua ja henkeä. Sielullinen ei ota vastaan sitä mikä on hengellistä, eikä hän voi sitä ymmärtää. Pyhä henki on hengellisyydestä, eikä sitä sielulliset uskovaiset voi ymmärtää. Sielullisuus on hengellisyyden vastakohta. Sielu on ajatukset ja tunteet. Henki on ikuinen, sielu ja ruumis ei.

Jumala ei tunne kansankirkkoa eikä kansanseurakuntaa! Jumala tuntee ainoastaan hänen poikansa Jeesuksen Kristyksen seurakunnan. Ne henkilöt joilla on henki. Jotka uskovat jokaiseen Jumalan sanaan.Jumalan sanaa ei määrää kansankirkon "johtajat" näennäisteologisilla mielipiteillään miellyttääkseen mitä erillaisia " poikkevia" yksilöitä "tasa-arvon nimissä". Kansankirkkoa hallitsee mm. tulkaa kaikki ryhmittymät joissa on mukana ja parisuhteissa eläviä lesboja ja homoja. Kansankirkko on jo hylännyt Jumaan sanat ja opit, heitä ohjaa ihmisten mielipiteet, ei Jumalan sana.

Jumalan sana kieltää muut suhteet kuin miehen ja naisen välisen suhteen. PISTE. Arkkipiispan tasa-arvo kommetit ovat hämmentäviä! Läntisen naapurimaamme piispa, nainen, elää parisuhteessa toisen naisen kanssa. Kumoaako kansankirkko Jumalan ja Jeesuksen sanat. Onko nyt aika että me, eri uskolahkot, jotka uskomme Jumalaan sanaa ja sanaan eroamme kirkossa. Olisiko se aika nyt?

4

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juu erotkaa ihmeessä! Kannatan ajatusta!

    • Melkein samaa mieltä

      En ole uskovainen, mutta olen aloittajan kanssa yhtä mieltä siitä, että kirkko toteuttaa kristinuskoa surkeasti. Ei tarvitse kauheasti Raamattua selailla huomatakseen, että kirkko tekee täysin päinvastoin kuin mitä pyhä kirja opettaa.

      Jos olisin kristitty, olisin luultavasti eronnut kirkosta jo ajat sitten ja liittynyt esimerkiksi johonkin pienempään uskonyhteisöön.

    • Toivottavasti niin

      Toivottavasti Luther säätiöstä tulee sellainen että se "korvaa" kansankirkon. Ainakin sen papit ja piispa noudattaa Jumalan sanaa, ei pelkästään saarnaa.

    • Ääni erämaasta

      Jumalan sana, Raamattu on ainoa totuus. Miksi te, joilla on annettu vastuuta ja valtaa, miksi te johdatte ihmisiä "harhaan" pois Jumalan sanasta ja totuudesta.
      Raamtun sana on yksiselitteinen, eikä jätä mitään mahdollisuutta tulkintaan. Te piispat ja papisto opetatte ihmisoppeja miellyttääksenne ihmisiä, unohdatte teot ja Jumalan sanan. Siksipä jumala ei asu kirkoissa vaan uskovaisten sydämmissä, ja henkessä. Ei siis sielussa joka on ajatukset, tunteet ja himot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      27
      5364
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3593
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3502
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      26
      3397
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2990
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      32
      2717
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      21
      2409
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      120
      2380
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2205
    10. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      41
      2112
    Aihe