Tilanne on nyt sellainen, että eräs tunnettu vuokrafirma ei ole maksanut yhdestä tammikuussa tehdystä työvuorosta palkkaa vieläkään. Olen soittanut asiasta joka palkkanauhan jälkeen eli 2 viikon välein ja pyytäneet heitä selvittämään asian ja maksamaan sen palkan niin kuin kuuluukin. He aina joka kerta lupaavat hoitaa asian ja selittävät että "Tämä asia hoituu kyllä ja tulee seuraavassa palkkanauhassa", mutta kohta eletään jo huhtikuuta eikä sitä vaivaista 100 euroa näy tai kuulu vieläkään. Olen kuitenkin opiskelija ja tuollainenkin raha on iso minulle, joten en aio jättää asiaa sikseen. Ilmaista työtä en suostu tekemään.
Mitä minun kannattaisi nyt tehdä, kun he selkeästi eivät pidä lupaustaan eivätkä aio maksaa? Raivostuttaa. Mielestäni tämä on törkeää heiltä, että vitkutellaan. Ottaisin jo loparit, mutta haluan palkkani. Otanko liittoon yhteyttä vaikken sinne kuulukaan jäsenenä? Onko muilla ollut sama tilanne ja miten olette asian hoitaneet?
Vuokrafirma ei maksa palkkaa
5
715
Vastaukset 5
- Oot vahvoilla!
http://www.tyosuojelu.fi/fi/
Jos et kuulu mihinkään liittoon, niin tuolta saat mm. apua palkka-asioihin ja irtisanomis turvaan jos työsuhteesi päätyy riita-asiaksi.- Yhtätyhjänkans
Ja p*skat.... työsuojelusta vaan levitellään käsiä ja voivotellaan, ei sieltä todellakaan ainakaan mitään "apua" saa. Kysymys kuuluu, "kuulutko liittoon, ota sinne yhteyttä jos kuulut.." ja kun toteaa, ettei kuulu, niin sitten tulee vastaus "No sitten ei voi mitään".
- 2213
Yhtätyhjänkans kirjoitti:
Ja p*skat.... työsuojelusta vaan levitellään käsiä ja voivotellaan, ei sieltä todellakaan ainakaan mitään "apua" saa. Kysymys kuuluu, "kuulutko liittoon, ota sinne yhteyttä jos kuulut.." ja kun toteaa, ettei kuulu, niin sitten tulee vastaus "No sitten ei voi mitään".
Eli mitä tässä kannattaisi tehdä? :/
- 2213
Kiitos! :)
- Oot vahvoilla!
http://ariwigelius.fi/
Otapa tähän kaveriin yhteyttä. Hän kirjoitteli aikoinaan täällä vuokratyöfoorumilla ja ymmärtääkseni ajoi vuokratyöläisten asiaa.
Muuten omasta tastastani voin kertoa senverran, että työskentelin vielä 2007 pakkaavan jätekuorma-auton kuskina, mutta silloinen työnantajani hiillosti jokaista, joka olisi halunnut liittyä Akt:hen. Otin riskin ja liityin liittoon, sain laittomat potkut ja vaikka en ollut liiton jäsen niin liitto neuvotteli 6 kuukuden palkkaa vastaavan korvaussumman. Joten kyllä noi yrittäjän ketkut ovat aina heikoilla kusettaessaan palkoissa ym ja hyvä niin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251188
- 701121
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun93878- 77771
- 45771
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la39723Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka25658- 67643
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?39526- 67509