Naiset rakastan teitä...

Tässä vähän kärjistin asiaa. Mielestäni naiset ovat se empaattisempi sukupuoli, mutta silloin kun tulee näihin seuranhaeskelu asioihin ja yksinäisyyteen, naiset muuttuvat kovin kylmiksi, koska heillä hieman narsistiseen tapaan on korostunut tarve mittailla omaa arvokkuuttaan kaikenlaisten vertausten avulla muihin naisiin. Kun syntyy ristiriita tämän naisen arvokkuuden ja miesten välillä, niin he kylmettyvät ja viisveisaavat ihmisten kärsimyksestä - esimerkiksi eivät halua edes jutella yksinäisten ihmisten kanssa, mutta palkitsevat autuaasti huomionosoitukset sellaisilta ukkeleilta joilla on valinnanvaraa. No ihan sama.
494
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Seuraa hakiessasi sinä vaikutat niin hankalalta ja luotaantyöntävältä ihmiseltä, että ihmettelisin suuresti, jos olisit koskaan saanut yhtään positiivista vastausta. Et sinä varmaan niin kamala oikeasti ole, mutta kuka sen voisi tekstisi perusteella tietää?

Äänestä

Ihan samalla tavalla miehet mittailevat keskinäistä paremmuuttaan ja arvokkuuttaan. Se vain tapahtuu paljon useammilla elämänalueilla, mutta myös naismenestyksen alueella. Kellä on kovin palkka, parhaimman näköinen tyttöystävä, kovimmat urheilusaavutukset, eniten "valtaa". jne.

Hyvin harva asia tässä maailmassa on idealistisella tasolla ns. aitoa. Nainen voi olla ihastunut luuserimieheen, mutta ei anna miehelle mahdollisuutta, koska se ei sovi hänen ns. imagoonsa. Ihan samalla tavalla mies voi olla kiinnostunut vähemmän edustavan näköisestä ja läskimmästä naisesta, mutta ei ala seurustelemaan tämän kanssa, koska ei kestä sitä (oikeaa tai kuviteltua) kavereiden naurua selän takana.

Loppujen lopuksi vietit vievät sekä naista että miestä. "Järki ja sivistys" toimivat lähinnä erilaisten impulssien hillitsijänä ja tukahduttajana. Järjen ja sivistyksen tehtävä usein muissakin elämän osa-alueissa on tehdä omat tunneratkaisut jotenkin fiksummiksi. Me järkeistämme omat tunneratkaisumme jälkikäteen.

Se, että asettuu toisten ulkopuolelle tarkkailijaksi ja omaksuu roolin, missä siitä tarkkailijan asemastaan kokee näkevänsä asiat jotenkin paremmin ja todempina, on defenssimekanismi. Tätä defenssiä tuntuu moni potevan tällä palstalla. Kun jää osattomaksi, pitää itselle keksiä jokin hyve, mikä sekä selittää oman osattomuuden (olen niin suoraselkäinen, minulla on niin ylevät periaatteet, en jaksa noita epä-älyllisiä kuvioita jne) ja mikä auttaa kokemaan itsensä paremmaksi, mikä kompensoi sitä kurjuutta mikä muuten rassaa psyykettä kohtuuttomasti.

Olen itse nuorempana ollut tuossa "fiksun tarkkailijan" roolissa, mihin itseni asetin. Edelleenkin tuntuu että koetan erityisesti päteä muka korkeammalla taidollani nähdä ihmisten toiminnan (todelliset) lähtökohdat ja (todellisen) merkityksen. Tämä kirjoitus siitä hyvänä esimerkkinä. Totuus lienee kuitenkin se, että olen ajatellut itseni tässä matkalla niin kauas "normaalin ihmisen" ajatusmaailmasta, että en pysty enää kunnolla samaistumaan muihin, silloinkaan kun haluaisin ja kannattaisi. Eivätkä he pysty samaistumaan minuun.

Äänestä

Ota vaikka buranaa tms.. anaaliseen ahdistuuksesi.
Tai hakeudu lääkärin hoitoon.

Äänestä

Tuo "fiksu tarkkailija" -teksti kuulosti pelottavan tutulta...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


surunver..... kirjoitti:

Tässä vähän kärjistin asiaa. Mielestäni naiset ovat se empaattisempi sukupuoli, mutta silloin kun tulee näihin seuranhaeskelu asioihin ja yksinäisyyteen, naiset muuttuvat kovin kylmiksi, koska heillä hieman narsistiseen tapaan on korostunut tarve mittailla omaa arvokkuuttaan kaikenlaisten vertausten avulla muihin naisiin. Kun syntyy ristiriita tämän naisen arvokkuuden ja miesten välillä, niin he kylmettyvät ja viisveisaavat ihmisten kärsimyksestä - esimerkiksi eivät halua edes jutella yksinäisten ihmisten kanssa, mutta palkitsevat autuaasti huomionosoitukset sellaisilta ukkeleilta joilla on valinnanvaraa. No ihan sama.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu