Onko se aina nainen

Onko se aina nainen, jolla on lupa antaa ensimmäinen merkki kiinnostuksesta?
Täällä on monesti puhuttu että miesten pitää tehdä aloite eikä naisten. Mutta heti samaan hengenvetoon on sanottu että miehet saavat tehdä aloitteita vain niille naisille jotka ovat antaneet etukäteen luvan siihen.
Eli siis onko se aina nainen, joka tekee ensimmäisen eleen molemminpuolisen kiinnostuksen osoittamisessa? Näkee että tuossa on kivannäköinen mies, eli annan hänelle luvan kiinnostua minusta?
8120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olen ollut niin monesti väärässä. Yleensä aina väärässä. Näistä asioista en ymmärrä yhtikäs mitään.

Äänestä

Itse en ole livenä ikinä naista mennyt iskemään, mutta menisin vain siinä tapauksessa, että olisin ottanut naisen kanssa katsekontaktin ja huomannut hänestä, että olen ookoo. Tuo on sitä sanatonta viestintää, vaikea selittää asiaa. Mutta jotenkin sen alitajuisesti tietää....nainen päättää sekunnissa onko mies ookoo vai ei. Eikö vaan naiset..?

Äänestä

On. herrasmiesmies ei häiritse naista joka ei hymyllä, katseella tms. ole osoittanut että häirintä on suotavaa. Tästä säännöstä voidaan poiketa kännissä mutta silloin humalatila on jo siinä vaiheessa ettei todellakaan ole suotavaa häiritä sitä naista.

Äänestä
  • Mutta jos nainen lähestyykin miestä, saako hän mennä suoraan häiritsemään miestä vai pitääkö hänen ensin odottaa miehen osoittavan että häirintä on suotavaa?

    Äänestä

  • ---- kirjoitti:

    Mutta jos nainen lähestyykin miestä, saako hän mennä suoraan häiritsemään miestä vai pitääkö hänen ensin odottaa miehen osoittavan että häirintä on suotavaa?

    Naisen ei tarvitse vastaavalla tavalla odottaa "signaalia" koska mies on vain mielissään saamastaan huomiosta jokatapauksessa ja kun miehet on joskus huonoja siinä osoituksessa kun ei olla niin herkkävaistoisia kuin naiset.

    Äänestä

en kiinnitä huomiota kenenkään eleisiin. jos ei ole pokkaa sanoa aikuismaisesti asiansa suoraan niin mä en kyllä ala leikkimään kenenkään kanssa!

Äänestä

Älä ota aloitteentekoa liian vakavasti. Se on vain molemminpuolista vilkuilua, katseiden kohtaamista, hymyilyä ja lopulta jutustelua. Tunnusteluja tehdään koko ajan ja valkkaamatta tarkalla seulalla.

Hyvä flirttaaja osaa tehdä aloitteen niin, ettei se tunnu aloitteelta, jos toinen perääntyy. Se on leikkiä, jos toinen kieltäytyy - täyttä totta jos toinen haluaa jatkaa.

Äänestä
  • pelimiehen_kaverilla on yllättävän paljon ajatusta: aloitteentekoa ja ihmisiin tutustumista ei pidä ottaa liian vakavasti.

    Toinen merkittävä seikka, jonka voi suoraan unohtaa, on sen miettiminen "kenellä on lupa (tai velvollisuus) tehdä aloite". Se on jokaisella. Kiinnostaviin ihmisiin (ja mahdollisiin potentiaalisiin seurustelukumppaneihin) tutustuminen on sallittua jokaiselle, mutta pakottavaa velvollisuutta siihen ei ole kummallakaan sukupuolella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


---- kirjoitti:

Onko se aina nainen, jolla on lupa antaa ensimmäinen merkki kiinnostuksesta?
Täällä on monesti puhuttu että miesten pitää tehdä aloite eikä naisten. Mutta heti samaan hengenvetoon on sanottu että miehet saavat tehdä aloitteita vain niille naisille jotka ovat antaneet etukäteen luvan siihen.
Eli siis onko se aina nainen, joka tekee ensimmäisen eleen molemminpuolisen kiinnostuksen osoittamisessa? Näkee että tuossa on kivannäköinen mies, eli annan hänelle luvan kiinnostua minusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu