Moin sanominen

moimoivaan

Kuinka monta kertaa sanot "moi" huomenna vastakkaiselle sukupuolelle? Kuinka monessa tilanteessa se on kiiinnostusta seksuaalisessa tai romanttisessa mielessä? Millaisissa tilanteissa sanot moi, vastakkaiselle sukupuolelle, jos kyse ei ole asiakaspalvelutilanteesta?

Entä, jos olisit baarissa, kuinka usein moin sanominen toistuisi?

5

147

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höttöäpä ennen unia

      Huomenna ja vastakkaiselle kasvotusten: 1-2, tykkään enemmän: huomenta, terve!, heihei
      s-postilla, kännykällä ja vastakkaiselle: 0-1?
      puhelin työssä? terve?
      seks-rom-mielessä huomenna moi? 0?
      jos toinen sanoo moi, ja siinähän niitä edellä jo tuli tilanteita.
      no baarissa 5-10/ilta, kai. Jos toinen sanoo flirttaillen: moi, moimoi... tod. näk. sanon takaisin, jos pidän tyypistä

    • Kaikki lähimmät työkaverini ovat miehiä, joten se tekee heti 4 kertaa "moi" ilman minkäänlaista seksuaalista tai romanttista kiinnostusta. Arviolta 20 kertaa "moi", ainakin, tulee sanottua huomenna vastakkaiselle sukupuolelle plus yksi kollektiivinen "moi" vähän isommalle porukalle, jossa on sekä miehiä että naisia. - Tai voi se tosin olla "huomenta"kin, tai jotain muuta :)

      Lähinnä tervehdyshän se "moi" tai "mooi" tai "moro" on. - Yleensä ihan vain ilmaistakseni toiselle, että olen hänet huomioinut ja tavallaan toivotan mukavaa päivän jatkoa, jos jotakin syvällisempää merkitystä siitä etsitään :)

      Baarissa sanoisin ehkä moi muutamalle vanhalle tutulle, jos sattuisin heitä tapaamaan.

      Seksuaalista tai romanttista kiinnostusta ei "moi" minun sanomanani juurikaan ilmaise. - Kyllä se sitten sisältää jotakin vähän enemmän: "moi muru" tai jotakin.

    • vedän pohjat; pyöreä nolla :D facessakaan en nykyään jaksa mitään turhia alkulämmittelyjä johon kuuluu mm. nuo typerät moit ja mitä kuuluut vaan menen heti suoraan asiaan tai en vastaa mitään.. tosin eri asia jos lopettelee juttua jonku kans niin on ihan hyvä sanoa jotain ennen ku lähtee mutta harvemmin se on se ärsyttävä moi.

    • Aika monelle. Erityisemmille ihmisille voi sanoa mortonki.

      Jos on tarvis pikkusen vittuilla esmes sähköpostissa, voi tervehdykseksi laittaa

      Moron Paavo :)

    • Oasis

      Aika monta kertaa tulee varmaan huomenna sanottua "moi", "hei", "hello", "hi" tai jotain sinne päin eikä yksikään tule olemaan romanttisessa mielessä sanottu, vaikka arviolta 80% niistä ihmisistä keiden kanssa teen töitä, on miehiä.

      Baarissa taas... En laskenut mutta olisinko viimeksi kymmenkunta kertaa jollekin vastannut tervehdykseen. En tuntenut yhtäkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      148
      4465
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      184
      2964
    3. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      18
      2715
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      87
      2697
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      126
      2347
    6. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      53
      1956
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      32
      1888
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1795
    9. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      9
      1480
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      38
      1059
    Aihe