Eli olen syönyt 2,5kk isotretinoiini kuuria (yhden 20mg kapselin aamulla ja kaksi illalla) Painoa n. 90kg. Ekat kaksi 100kpl pakkausta Actavis-merkkiä ja nyt alkanut jo kolmatta(kokonaisuudessaan) Orifarmin pakkausta syömään, mutta vieläkin on monia isoja finnejä naamassa vaikka iho paikoittain onkin tasoittunut pienemmistä epätasaisuuksista, onko tämä todella normaalia vielä tässä vaiheessa kuuria??
Jonkin verran on tilanne parantunut mutta ei mitenkään huimasti. Ihoa ja huulia saa kyllä tiheään olla kosteuttamassa ettei tunne muuttuvansa rusinaksi. Söin vuosi sitten tetsasykliini antibioottia 3-4kk ja se tehosi melko hyvin mutta akne palasi muutaman kk päästä. Luulin että kerta jo antibioottikuuri sai aknen minulta kokonaan hetkeksi pois, että tämä kunnon aknelääke tehoaisi tässä ajassa paljon paremmin.
Eli te jotka olette kuurin syönyt tai muuta tietoa asiasta, miten pitkään teillä meni että akne oli kokonaan tai lähes kokonaan poissa?
Isotretinoiini, ei tehoa minulle kunnolla?
13
2863
Vastaukset
- .........
No, isotretinoiinihan vaikuttaa ihan eri tavalla, vähentäen talirauhasten toimintaa. Kannattaa jatkaa kuuria. Jotain paikallishoitoa ehkä voisi käyttää..
Itse jouduin syömään toisen kuurin, ja näiden jälkeenkin joskus ilmaantuu pienempiä finnejä sinne tänne. Mulla on hyvin rasvoittuva, "öljyvuotoinen", kuten lekuri sanoi, iho, eivätkä kuurit oikeastaan muuttaneet tätä ominaisuutta pysyvästi, ehkä vähensivät kuitenkin. Jatkuvasta "pizzanaaman" kanssa tappelusta pääsin onneksi eroon. - appppp
Kiitos vastauksesta. Olen aiemmin käyttänyt Brevoxyl voidetta 2-3 putkiloa ja siitä huomaa vieläkin vaikutuksia, iho on naamassa herkempi kuivumaan kun taas aiemmin naama rasvottui melko paljokin. Joten nuo ei oikeen houkuta. Naamaa kuitenkin tulee pestyä 1-2 krt päivässä.
Miten muuten jos ei vielä tämän 5,5kk kuurin jälkeen olekaan kokonaan parantunut, saako uuden kuurin suoraan ed. perään vai pitikö olla joku tauko lääkkeestä? Ja pitääkö käydä uudestaan ihan lääkärinvastaanotolla että saa reseptin uusittua?- ........
Lääke on vasta alkanut tehota, yleensä pari kuukautta menee ennen kuin alkaa iho kohentua.
Mulla oli muistaakseni jonkin verran taukoa kuurin loppumisen ja viimeisen lekurikontrollin välillä, ja sain sitten toisen kuurin perään pienemmällä annostuksella. Kuulemma toisen kuurin syöminen on mahdollista vuosienkin päästä, ja joskus hoitoa jatketaan pienellä annoksella vuosia.
Sitä reseptiä ei varmaan uusita ilman ihotautilääkärillä käyntiä. Kuitenkin sen verran vahva aine, rasittaa maksaa ym.
Muistaakseni en joutunut käymään labrassa enää jatkokuurin aikana, koska maksa-arvoissa eikä veren rasvoissa ollut ilmennyt mitään isommallakaan annoksella. - kaisa9215
........ kirjoitti:
Lääke on vasta alkanut tehota, yleensä pari kuukautta menee ennen kuin alkaa iho kohentua.
Mulla oli muistaakseni jonkin verran taukoa kuurin loppumisen ja viimeisen lekurikontrollin välillä, ja sain sitten toisen kuurin perään pienemmällä annostuksella. Kuulemma toisen kuurin syöminen on mahdollista vuosienkin päästä, ja joskus hoitoa jatketaan pienellä annoksella vuosia.
Sitä reseptiä ei varmaan uusita ilman ihotautilääkärillä käyntiä. Kuitenkin sen verran vahva aine, rasittaa maksaa ym.
Muistaakseni en joutunut käymään labrassa enää jatkokuurin aikana, koska maksa-arvoissa eikä veren rasvoissa ollut ilmennyt mitään isommallakaan annoksella.Akne pillereiden - http://track.fi.derminax.com/product/Derminax/?uid=2484&sid=1386&pid=123&bid=advandec Sain tilaukseni ajallaan ja tabletit toimivat hienosti.
- aknenaama
Aattelinpa tänne käydä vielä kirjoittaa päivitystä omaan tilanteeseeni heitä muita varten joilla myös mietityttää kuinka pian pitäisi vaikutusten kunnolla näkyä.
Nyt siis itselläni 4kk takana ja kaikki finnit ovat kadonneet naamasta ja aikalailla hartioistakin. Naama vielä punoittaa ja välillä kuumottaa, mutta iho on jo sileän tuntoinen. Eli turhaan epäilin lääkkeen tehoa ja EI tarvitse huolestua mikäli 10vk jälkeenkin on monia finnejä naamassa, kuten aiemmatkin totesivat niin lääke on juuri alkamassa kunnolla vaikuttaa :) - salla89st
Hei!
Itse en ole koskaan kärsinyt niin pahasta aknesta, että olisi ollut tarvetta lääkekuureihin, mutta onhan noiden pattien kanssa tullut taisteltua...Löysin netistä tosi kivan verrkokaupan: chemical peel shop, josta olen tilannut salisyylihappoa epäpuhtaan ihon hoitoon. Näppylät ja arvet on huomattavasti tasoittuneet ainakin itselläni. Suosittelen kokeilemaan lääkekuurin rinnalle. - huomautus1
Muuten kiva vinkki, mutta kannattaa ottaa selvää saako tretioonihoidon aikana ihoa kuoria hapoilla.
Ohje taisi olla, että ei saa. A-vitamiinin johdainen itsessään ohentaa ihoa kuurin aikana. - Aurinkoinen2013
Enhän minä tiedä kuin aikuisiän aknesta ja piimä naamiona on ollut tähän mennessä paras lääke (eikä kokeilu maksa mitään).
Ei kannata tuollaisten puolivalmiiden lääkkeiden kanssa leikkiä, tiedä millaiset iho-immuniteettiongelmat tulee päällensä. ;/
Penskana käytin yksittäisiin hammastahtaa, eli sitä supistavaa ja desinfioivaa minttua, mutta eipä sitä nykyään, vaikka hyvä olikin. - Piimä on paras, kun hyvät bakteerit syö ne pahat. :)- Aurinkoinen2013
PS.: Jos haluaa hyvillä bakteereilla pelata, niin ei kannata leikkiä alkoholin tai muun bakteereja tuhoavan aineen kanssa samaan aikaan. ;)
- amerikassa käynyt
empä käyttäs enää jos pitäs keskeytä säkin niin on kuluset vielä pappana tallella. tuhoaa muutenkin kropan ja muut.
- Ex-aknenaama
Kannattaa vetää se kuuri ihan loppuun saakka. Paraneminen voi alkaa vasta kun lähemmäs puoli vuotta on kulunut..
- iho
Pari vuotta sitten söin 7kk kuurin. Lääkäri ei varoitellut haitoista ja ihmetteli, kun jälkeenpäin kerroin hänelle kärsineeni mielialanheilahteluista kuurin aikana sekä tinnityksestä, joka kuurista jäi molempiin korviin. En ikinä suosittelisi lääkettä kenellekään, enkä ymmärrä miten ns. ihotautilääkäri voi olla noin vastuuton ja tietämätön. Jos asia otettaisiin esille mediassa laajemmin, tulisivat varmasti monet sivuvaikutuksistaan hiljaa olevat potilaat huutelemaan. Jos otatte kyseisen kuurin niin ottakaa pienellä annostuksella ja mahdollisesti antibioottia kylkeen niin ei jää arpia. Mulle jäi *******, kun en ite tajunnu tuota..
- mies382726
Minulla isotretioniini-kuuri hävittipahemman luokan aknen lopullisesti noin 7 vuotta sitten. Koko ylä-asteen ja lukioajan kärsin vaivasta. Tämän jälkeen finnejä on tullut enää normaali ihmisten tapaan sinne tänne käytetyn ruokavalion mukaan, toisin kuin ennen kuuria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi645860Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3415677Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934721Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182038Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521942Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2501202Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061