Olen harkinnut aloittavani rullahiihdon. Ongelmana on se, etten tiedä kyseisestä lajista paljoakaan. Ajatus on kummunnut siitä, että pertsan hiihto talvella tuntuu olevan niin suurena intohimona, että olisi kiva harrastaa "samaa" lajia kesälläkin.
Mistä saisi tietoa rullahiihdosta? Jos joku tietää, niin voisi ensinnäkin valaista minua seuraavissa peruskysymyksissä:
1. Voiko rullasuksilla hiihtää vuoropotkuhiihtoa, eli klassista pertsaa vai toimiiko ne pelkästään tasatyönnöllä?
2. Miten rullasuksilla jarrutetaan?
3. Markkinoilla näkyy olevan isopyöräisiä suksia ja pienipyöräisiä suksia. Isopyöräisten kerrotaan olevan "maastorullasuksia". Jos vedetään pelkästään asfaltilla, niin toimiiko nuo isopyöräiset silloin?
Löytyykö netistä jotain "rullasuksifoorumia"?
Rullahiihto
5
1508
Vastaukset
- elizee
minä olen myös hankkimassa rullasuksia, joten liityn keskusteluun. itse en todellakaan siis ole mikään pro neuvomaan, mutta olen vähän jo saanut selville näiden vempaimien maailmasta.
1. rulliksilla voi hiihtää myös vuorohiihtoa ja yksipotkuista tasatyöntöä. tasatyöntö kuitenkin parhain pertsan tekniikoista.
2. jarruttamista voi kokeilla auraamalla, mutkittelemalla tai ajamalla tienpientareelle (nurmikolle) VAROVASTI.
täältä löytyy apua rullasuksi probleemiin: http://www.juoksufoorumi.fi/vb/showthread.php?6755-Rullasukset&highlight=rullasukset ja http://p1.foorumi.info/hiihtonetti/viewtopic.php?t=107
toki myös täältä suomi24:sta löytyy jokunen ketju, esim. http://keskustelu.suomi24.fi/node/11316257
noista olenkin jo saanut aika paljon jelppiä, mutta vielä haluaisin tiedustella semmoista, että onko suksi helpompi hallita, jos pyörän paksuus ja halkaisija on suuri? olen mennyt aikalailla sekaisin noista pyöräkooista (koista, koo'ista, miten se kirjotetaankaan :D). ja perinteiseen hiihtoon liittyen, niin kuinka hyvin se onnistuu rullasuksilla asfaltilla, jossa ei ole latuja?
olisi kiva, jos tämä ketju pidettäisiin yksinomaan rullasuksissa, eikä oteta rullaluistimia, powerslideja tai skikejä mukaan, koska todella monet (kaikki?) keskustelut rullasuksista ovat kääntyneet noiden härvelien suuntaan.- Matter Juice.
Pistä ylläpitäjälle viesti että rullahiihto saisi oman osion,tämä on Rullaluisteluun liittyvä Foorumi.
- Relax juise
Matter Juice. kirjoitti:
Pistä ylläpitäjälle viesti että rullahiihto saisi oman osion,tämä on Rullaluisteluun liittyvä Foorumi.
Ei ne rullahiihtäjät ole kuitenkaan "koiran kusettajia hihnoineen"?
- Rullahiihtäjä
Perustettu www.rullahiihto.fi, tervetuloa kirjoittelemaan !
- Rullahiihtäjä
http://www.rullahiihto.fi
Vielä linkitettynä myös
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä272289Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri291632- 891412
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t241403Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171072- 1211034
Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624916Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa237877kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!14737- 10720