Käytetyn auton peseminen? Värivahat pois

vauhtiseppo

Hei

Automyyjät huijaavat näillä värivahoilla sun muilla. Ruoste kukkii ja kyljet naarmuilla, mutta ostohetkellä kaikki näyttää hyvältä. Oletteko koskaan vieneet koeajelulla autoa pesulaan, jotta näkisi todellisen kunnon? Olen valmis ostamaan erään auton, mutta kiiltävä pinta epäilyttää

17

1585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä osta

      Missään tapauksessa voi olla ruostetta huh huh???

    • autoliikkeellinenkin

      Jo on aikoihin eletty, kun auton putsauksesta myyntikuntoon jo syytetään huijariksi!?!?
      Ei Seppo hyvä, älä osta koskaan käytettyä autoa.

      Jos nyt sitten kuitenkin päätät "epäilyttävän kiiltävän" (!?!?!?!?!?) auton ostaa, käytä toki vaikka autotohtorilla jos haluat; yhdelläkään rehellistä autokauppaa tekevällä autokauppiaalla ei ole sitä vastaan mitään, että ostaja täyttää lainmukaisen velvollisuutensa tarkastaa ostonkohde riittävän tarkasti.

    • -------------

      Anneli Kuusikoltako olet ostamassa?

      Se mies (jep, Anneli on väärä nimi) kun laittaa värivahaa reippaalla kädellä ja uittaa muoviosat silikonisprayssa.

    • assdfghj

      ei värivaha mitään ruostetta kyllä peitä...

    • Puhdasta autoa

      ei missään nimessä pidä ostaa, itse valitsen kaikkein mutaisimman ja mieluiten havunoksilla peitetyn.

    • ahahahd havut

      noh noh Kuulkaas nyt. Vähän väliä kuulee kun ihmiset syyttelevät autopesuloita naarmuista. Kyllähän ne naarmuttavat mutta kummasti se ensipesu on se naarmuisin. Ilmestyy ties mitä kylkiviiltoja ja sen sellaista. Auto vaan rohkeasti pesulle ennen ostosta. Sanot vaan että sadetta oli ulkona tms.

      Tytöt ja autokauppiaat ovat kovia meikkamaan

      • autoliikkeellinenkin

        Yhdelläkään rehellistä autokauppaa tekevällä autokauppiaalla ei ole sitä vastaan mitään, että ostaja täyttää lainmukaisen velvollisuutensa tarkastaa ostonkohde riittävän tarkasti.


    • autoliikkeellinenkin

      No voi vttu.
      Lopetanko nyt vaihdossa tulevien autojen kunnostuksen ja putsaamisen kokonaan?
      Ja minä kun luulin, että asiakas haluaa ostaa mieluummin tarkasti läpikäydyn, tarkastetun ja kunnostetun, vioiltaan korjatun ja puhdistetun auton kuin että auto olisi "as is"-suoraan edellisen omistajan käytönjäljiltä naarmuineen, vikoineen ja hajuineen...

      Maksanko siis täysin turhaan kymmeniä tuhansia euroja vuodessa myyntiautojen kuntoonlaitosta?
      Olenko todellakin "huijari", kun kunnostutan autot ja putsautan (kymmenillä tuhansilla/vuosi) ja jos olen, niin kannattaisiko minun jättää kymmenet tuhannet eurot/vuosi tuhlaamatta ja myyn sitten "as is"-ropposia?

      Sitäkö tässä nyt haetaan? Autoliikkeen mies "huijaa" kun kunnostaa ja putsaa, mutta kun olen kuullut niinkin, että "huijaa aina" putsaa tai ei...

      Ps. Sarkasmi on tarkka laji, katsotaan miten upposi tällä kertaa.

    • Varokaa!!!

      Kannattaa ostaa auto jossa on metalliväri. Silloin se ei haalistu. Takavuosina oli paljon "perusmaaleja", jotka haalistuivat. Ostin 1994 käytettynä Opelin, joka oli ollut aiemmin Huoneistokeskuksella. Liikkeessä, Hyrylässä, sen pinta näytti erittäin hyvältä ja kiilteli kuin uusi. Parin pesun jälkeen se muuttui hailakaksi, puolet alkuperäistä vaaleammaksi. Väri muistutti mummojen puntillisia alushousuja. Oli varmasti käytetty värivahaa!

      • fixjari

        Ei välttämättä ollut värivahaa. Se oranssi maali oli ominaisuuksiltaan kakkaa. Siinä ei ole edes lakkaa päällä. Jäi laikkaankin kiinni myllytettäessä.

        Niiden oranssien autojen jälleenmyyntiarvo oli mitä oli, siksi HK nykyään TEIPPAA ne oransseiksi. Alla on sitten musta perusväri.

        Mutta halvalla niitä maalattuja sai.


      • Varokaa!!!
        fixjari kirjoitti:

        Ei välttämättä ollut värivahaa. Se oranssi maali oli ominaisuuksiltaan kakkaa. Siinä ei ole edes lakkaa päällä. Jäi laikkaankin kiinni myllytettäessä.

        Niiden oranssien autojen jälleenmyyntiarvo oli mitä oli, siksi HK nykyään TEIPPAA ne oransseiksi. Alla on sitten musta perusväri.

        Mutta halvalla niitä maalattuja sai.

        Epäilyttävästi vaikuttaa siltä, että oli värivahaa. Auto oli sentään ollut HK:lla pari vuotta, ja sitä oli sinä aikana ahkerasti käytetty pesussa. Eihän huoneistomyyjä voi liikkua rapaisella autolla.


    • fixjari

      Minä olen tehnyt autojen myyntiehostuksia ihan työkseni. Meillä homma eteni näin:

      Auto esipestään liuottimella ja painepesurilla, myös oviaukot ja moottoritila.

      Auto pestään huolellisesti käsin.Ihan manuaalisesti sieni ja ämpäri -tekniikalla.

      Huuhdotaan huolella.

      Ulkopinnat kuivataan lastalla ja/tai säämiskällä.

      Sisätilat imuroidaan ajan kanssa. Myös peräluukku ja varapyöräkaukalo!

      Kojelauta ja muut sisustan muoviosat puhdistetaan rätillä ja kiillottomalla puhdistusaineella (näyttää siistiltä muttei rasvaiselta).

      Ikkunat pestään sisäpuolelta.

      Istuimet pestään pesurilla tai käsitellään nahanhoitoaineella.

      Sitten siirrytään taas ulkopuolelle ja kiillotetaan maalipinnasta hapettumat kulmahiomakoneeseen kiinnitetyllä villalaikalla ja hiomavahalla. Koko auto. Riippuen pinnasta käytetään kolmeakin eri ainetta.

      Kaikki tiivisteet, ulkopintojen mattamuoviosat yms. puhdistetaan rätillä ja silikoninesteellä.

      Auto vahataan ja kiillotetaan.

      Auto vahataan uudestaan kovavahalla ja kiillotetaan.

      Lasit pestään ulkopuolelta. Peilejä ei sovi unohtaa. Sormenjäjet yms. pyyhitään rätillä. Tarkastetaan sisältä ja ulkoa.

      Valmis!

      Huomatkaa, ettei missään vaiheessa käytetty kittiä tai maalia. Jos autossa on syviä naarmuja, lommoja tai ruostetta helmassa, ei niitä näillä keinoin saada pois. Itse asiassa ne jopa erottuvat siististä pinnasta helpommin jolloin ostajan pitäisi se huomata.

      Aikaa menee kolmesta kahdeksaan tuntia per kottero, riippuen ihan ed. omistajan siisteydestä. Hinta sen mukaan. Fixaus ei ole ilmaista, mutta mitä väliä on jollain parilla sadalla kun katsoo myyntiauton hintalappua?

      Jos siisti auto epäilyttää, jätä se kauppaan.

    • huoltomies erikseen

      Olettape te nyt herkkiä poikia. Kyllähän se on mukava kun auto pesty ja pyyhkäisty, mutta värivahan kanssa lotrailu ja myllytykset sun muut menee yli. Kyllähän ne nyt herranen aika naarmut piilottavat.

      Muutama satanen muka hintalappuun tulee tuosta. JA PÖH. Hinta nousee tonni tolkulla tuosta "kunnostuksesta". Todellisuudessa aivan pintapuoleista touhuilua eikä mitään tekemistä auton huollon kanssa. Se ei paljon auta jos maali kiiltää, kun autosta jotkut jäähdytysnesteet valuu pitkin peltoja.

      Nykyajan autokauppias on siivooja/ehostaja

    • ojmco4pov6po

      Itse asiassa kannattaa se silti ainakin kerran pesettää ennen ostoa,meinaan pikkuiset ja vähän isommatkin naarmut häviää värivahalla.Ei nuo pienehköt ja monen hintaisia myyvät kamuxit/tissi juopot(en syytä vaan esimerkki liike tyypistä)käytä fixarin tasoista palvelua vaan kesä-Esat ne pesee ja fiksaa halvalla.

    • hyvä tilinteko

      Niinhän minäkin teen kun vien vanhan autoni vaihtoon. Värivahaa pintaan ja hyvityshinta pompsaahtaa taivaisii.

    • ville1991

      Kaikista paras keino, jos auton kunto epäilyttää on ottaa selvää auton edellisestä omistajasta, ja soittaa hänelle kysyen tietoja auton hänellä tiedossa olleista vioista ym. Tämä on varma keino, koska miksi ex omistaja niitä enää salaisi..

    • Voi teitä seppoja...

      Jokainen rehellistä autokauppaa harjoittava liike antaa koeajajan käyttää auton pesussa (sehän on ilmainen putsi jos ei kauppoja tulekaan!) ja tekniikan osalta vaikkapa autotohtorin tarkastuksessa (sekin on liikkeelle myyntivaltti jatkossa, jos kauppoihin ei päästäisikään!).

      Tervetuloa vauhtisepot, näin keväällä autot kaipaavatkin pesua päivittäin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      120
      2759
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      87
      2431
    3. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      65
      1890
    4. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      176
      1810
    5. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1807
    6. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      158
      1596
    7. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1586
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1403
    9. Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea

      Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m
      NATO
      394
      1326
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      28
      1289
    Aihe