Mitä olette mieltä, voiko seksisuhteesta kehittyä seurustelusuhde? Olen havainnut että aina vain suhtaudutaan seksikumppaniin jotenkin eritavalla kuin seurustelusuhteeseen.
Joskus nuoruudessa oli periaattelinen totuus ettei yhden illan suhteesta koskaan kehity mitään vakavaa. Ikään kuin ne olisivat vähempiarvoisia ihnisiä. Kuitenkin tiedän avoliittoja jotka ovat näin saaneet alkunsa ja jatkuvat yhä vaan.
En ihan ymmärrä miksi seksisuhteessa olevaa ns kunnioitetaan vähemmän niin ettei hän kelpaa vakiseurustelusuhteeseen.
Voiko seksisuhteesta päätyä seurustelusuhteeksi?
2
509
Vastaukset 2
- *---*
Tottakai seksisuhteesta voi muodostua parisuhde.
Yleensä siinä on kuitenkin ollut alunperinkin joku syy miksi se toinen ei ole ollut hyvä kumppaniehdokas ja siksi juttu on päätynyt pelkäksi seksisuhteeksi.
Oma seksikaverini viehättää minua fyysisesti erittäin paljon, mutta henkisellä tasolla emme jotenkin kohtaa ja muutenkin olemme hyvin erilaisissa elämäntilanteissa. En haluaisi parisuhdetta hänen kanssaan, koska meillä on niin ihanaa nyt; ei parisuhderiitoja tai mustasukkaisuutta. Vain laatuaikaa. Kunnioitan häntä suuresti, vaikken 'olekkaan kelpuuttanut häntä seurustelukumppaniksi'. - ystis64
Ihmisten puheissa usein on havaittu sana "vaan" .... "se ja se on VAAN mun hoito" "meillä on VAAN seksisuhde" ....
Minunkin korvissani tuo VAAN sana saa vähempiarvoisen roolin.
Onkohan niin että varsinkin meidän naisten suhteen ollaan ronkeleita. Eli jos minun kanssani on seksisuhde ei minusta ikään kuin ole parisuhteeseen. Eihän hyvä seksi oli mitenkään irrallaan hyvästä parisuhteesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6141600Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44867Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl485739Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll12711- 45652
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30556- 32523
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE160494