Kohta tulossa taas kesä ja nuo hemmetin rullasuksijat. Ettekö voisi pysyä kaukana sivistyksestä häiritsemästä meitä normaaleja eläjiä.
Ei voi olla mitään häiritsevämpää, kun nuo rullasuksijat viemässä ajokaistan verran tilaa maantiellä. Eivät tajua edes väistää.
Ei voi olla mitään häiritsevämpää, kun nuo rullasuksijat viemässä ajokaistan verran tilaa maantiellä. Eivät tajua edes väistää.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Heh,heh...kaukana sivistyksestä.....normaaleja eläjiä,pienet on murheet aloittajalla.
:D en voi kuin hymyillä tälle kirjoitukselle... joka talvi valitetaan kun on kävelijät ladulla niin miksi sitten ei vois asiaa myös ajatella toisin päin
olen siis samalla linjalla aloittajan kanssa :D :D
samaa mieltä ehdottomasti!! Suksikoon minne kerkeävät kunhan pysyvät pois autoilijoiden tieltä..minä en ainakaan väistä niitä autolla että kosto elää kun kävelijät ajetaan pois laduilta ja varsinkin koiranulkoiluttajat ovat saaneet koko kevään niin p.askaa niskaan että ei ole tosikaan!!!
Ehdottomasti samaa mieltä.
Tukkivat tietä erityisesti Koskenkylässä. Eivät taaksensa katso.
Kyllä se vaan niin on, että autoilijat olisi monta kertaa päälle tullut, jos ei olisi ite huolehtinut siitä ettei jää auton kanssa toiseksi. Eli kyllä ne välinpitämättömät autoilijat ovat niitä, jotka aiheuttavat pääsääntöisesti vaaratilanteita!
Menkää jonnekkin suolle hiihtämään.
Eihän laduillakaan saa kävellä. Miksi hiihtäjillä pitäisi olla etuoikeus kulkea kuin ellun kanat asfaltilla?
Minkähelvetin takia autoilijoiden tarttee kustantaa hiihtäjille baanat. MAKSAKOOT ITSEPERKELE.
pyöräilijät voisivat kustantaa omat tiensä. Olis vaikka sellainen vuosivero niinkuin autoilijoillakin. Vaikkapa sellainen viiri tarakalla, että tietäisi että on maksanut. Alle kouluikäisten ei tarttis maksaa. Se olis oikeudenmuklaista, eikä niinkuin nyt että toiset maksavat toisten kulut.
Helppo ratkaisu ongelmaan! Ala sinäkin pyöräilemään. Stressiki vähenee. Hermo lepää. Kunto kohenee. Näet maisemia ja sieviä naisia.
Saat raikasta ilmaa. Aivot tuottavat endorfiinia. Olosi kohenee. Naisetkin näyttävät kauniimmmilta. Kaikki menee positiiviseen päin kun hyppäät pyörän satulaan.
Ajan vain lämpimien kuukausien aikana, yhteensä n. 2000km / vuosi.
Tässä se taas nähdään kuinka hiihto kiinnostaa suomalaisia. Ei muuta kuin leveämpia paanoja lisää ja kaikki hiihtämään. Siinä saa perseenkin kiinteaksi eikä leveäksi kuin lavon ovi!
maksaako sun yh-huoraäitisi sun paanat, vai vieläkö se loisii naapureiden rahoilla?
Niin tosiaankin rullaluistelija ja muut sellaiset pois kävelytieltä kesäaikana
Jos rakentavat ounasvaaralle sen luvatun rullailuradan niin sitte siirryn sinne.
Eikös ne mopot pelota enemmän. Siinä saattaa jo sattuakki ku päälle ajaa 45km/h
Senkun lähetät kaupungille sen verran rahaa, että rakentavat moisen.
Höpö höpö. Jos ei hiihtäjä väistä niin on nopeasti entinen hiihtäjä. Ihmetyttää vaan tuo autoilijoiden asenne. Kaikki tiet ovat kaikkien käytettävissä ei pelkästään autoilijoiden. Suomalaisten terveysongelmien yksi syy on voimakkaasti kehittynyt yksityinen autoilu. Jo istuminen on lisääntynyt rajusti, joka jo sinänsään aiheuttaa terveysongelmia. Autoa ajetaan istuen. Lyhyetkin matkat pitää ajaa autolla, vaikka usein voisi hyötyliikkuen päästä nopeammin paikasta a kohtaan b ja tulisi samalla hoidettua sydän -ja verenkieroelimistöä hyödyllisesti. Suomalaisille on vaan niin tärkeää, että on hieno auto...varsinkin miehille. Auto on tärkeämpi kuin oma terveys. Valtion talousarviossa on 12,5 miljardin euron sosiaali -ja terveysmenot. Konkreettisin tapa vaikuttaa omaan terveyteen on liikuntaharrastus. Ja samalla hoituu tuo agressiopuoli mistä tämä juttusasrjakin on lähtenyt alunperin liikkeelle :)
Hoitakoot terveyttään suolla, ei autotiellä.
Itse aktiivisesti sekä autoilen, että urheilen. Nuo suksijat vie koko kaistan ja eivät tajua väistää. Siksi olisi luontevampaa että suorittaisi verisuonitautiensa korjailun jossain ihan muualla kun autotiellä.
Hoitakoot terveyttään suolla, ei autotiellä.
Itse aktiivisesti sekä autoilen, että urheilen. Nuo suksijat vie koko kaistan ja eivät tajua väistää. Siksi olisi luontevampaa että suorittaisi verisuonitautiensa korjailun jossain ihan muualla kun autotiellä.
Korjaus edelliseen, ettei niillä ole sydän -ja verisuonitauteja jotka harrastavat kestävyysliikuntaa vaaan niillä autoilijoilla, jotka eivät osaa ottaa muita huomioon!!
rullahiihtäjät ladulle! verenpainetautiset baanalle autoileen! suksijat soralle! autoilijat ounasvaaralle hiihtoladuille! kävelijät luistelubaanoille! koirat juoskoot suolla! loiset ja toisten vuokrien maksajat naapuriin!
mie lähen ny grillaileen!
Sileä asfaltti on kuin tehty rullahiihtäjille,on siinä mukava vipeltää,eilenki 48km.
No sitten aurattu hiihtolatu on unelma kävelijälle. Otan ensitalvena tavoitteeksi kävellä ladulla 700km. Voisin hankkia koiran myös ihan tätä varten.
Rullailijoiden pitää sääntöjen mukaan käyttää kevyenliikenteenväyliä,mutta kävelijät eivät saa sääntöjen mukaan kävellä laduilla!. YMMÄRSITKÖ VAI OLETKO YMMÄRRYSTÄ VAILLA!!!.
Elä suutu nuille reppanoille, ne on kiukkusia ku ei ole latuja mitä pitkin kävelemään. Kesän aikana kun eivät pääse liikkumaan ovat kohta melko huonossa kunnossa, myös fyysisesti.
No kyllä se talvi sieltä tulee ja eiköhän se latukonekkin taas pian starttaa, että pääsevät tallaamaan ja piskejä kusettaan.
Tsemppiä latukävelijät, kyllä se siitä. Onneksi Suomen kesä on lyhyt.