elikkäs oon 14 vuotias tyttö ja pituutta löytyy 160cm ja painan 45kg ja mun on PAKKO laihtua oikeesti ! mulla on tosi huono itsetunto ja se kohenis jos laihtuisin ja mulla on sen taki masennus koska koen itteni läskinä. yritän jatkos ja oon ollu täs varmaan viikon syömättä. syön ehkä muroja ja kaksi ruisleipää joka päivä. onko sekin liikaa jos haluan laihduttaa? tein ittelleni treeniohjelman : maanantaina lenkki,tiistaina harkat,keskiviikkona lenkki,torstaina harkat,perjantai vapaa,lauantaina ja sunnuntaina harkat. mun ihannepaino olis 39kg ! auttakaa pliis !!
auttakaa mua !!
enkestä
396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos pikkuhiljaa rupeet harkitsemaan anorektikoille tarkoitettua hoitoa jos sairaalloisen alipainoseksi meinaat. EI MITÄÄN JÄRKEÄ TOUHUISSASI!
Tässä sulle toimivat ohjeet:
Aamupala: Lautasellinen kaurapuuroa, lasi rasvatonta maitoa
Välipala: ruisleipä kinkulla ja juustolla ( haluamasi rehut mielin määrin)
Lounas: Kouluruokaa: puolilautasellista kasviksia ja salaattia, 1/4 perunaa/pastaa/riisiä ja loput 1/4 lihaa/kanaa/kalaa, lasi maitoa
Välipala: proteiinipatukka tai ruisleipä kinkulla ja juustolla ( haluamasi rehut mielin määrin)
Päivällinen: keitto, ruisleipä lisukkeilla ja maito TAI sama kuin lounalla. Jäkiruuaksi hedelmä tai marjoja
Iltapala: 2 munan munakas öljyssä paistettuna, lasi maitoa
Vettä saat juoda mielin määrin, yhtään karkkia tai limua (ei edes light-tuotteita) saa syödä/juoda
Viikonloppuna yntenä päivänä voit syödä vähän karkkia.
Liikunta: Mitkä "harjoitukset"? Tarvitset voimaharjoittelua tuon lenkkeilyn lisäksi. Kyykkyjä, ponnistuksia, punnerruksia, leuanvetoja... Paljonko kävelet tai juokset? Tunti on kävelyssä ok ja matka n. 7 km. Päivässä voi mun ohjeillani treenata pari tuntia, mutta muista toisaan pitää se yksi (tai kaksi) lepopäivä(ä) että kroppa ehtii kehittyä rauhassa.
Jos sun kroppa on löysä, se ei kiinteydy painoa pudottamalla. Paino ei kerro kropan kauneudesta. Kropan oikeanlainen koostumus kertoo että kroppa on timmi. Eli tuolla syömättömyydellä saat vain lihakset surkastumaan, mutta läski pysyy -> susta tulee vielä löysempi laiha läski.
Juuh, tuota kun noudatat puoli vuotta, olet kropaltasi kunnossa. Et siis 20 kg painava, vaan kaunis, kiinteä, hoikka ja terve.
Sinun kannattaa ottaa yhteys vaikka koulun kuraattoriin tai terveyssisareen. Sinulla on paremminkin nyt henkistä ongelmaa ja tarvitset jonkun joka tukisi sinua.
Olet nuori kasvava neitokainen jonka ei tarvitse laihduttaa yhtään.
Syö terveellisesti, tarvitset kaiken ravinnon ja vitamiinit ym.
Tuo mitä kirjoitat on niin, sorry, karmeeta, että sinun tosiaan tarttee puhua jonkun kanssa. Hyvä että otit asian esille!
Sinun iässä pitää nauttia elämästä, syödä kunnolla ja olla iloinen.
Elä välitä "valokuvamalleista"! Sinä olet sinä ja olet ainutlaatuinen nuori nainen.
Ehkä keksisit jonkun kivan harrastuksen, missä voisit toteuttaa itseäsi?
Valokuvaus, maalaus, musiikki, kirjallisuus?
Ei tartte olla siis urheilu ja kuntosali, mitkä ovat tämän ajan "uskontoja".
Älä rupea anorektikoksi!!!!!!
Anorektikot ovat sairaita. Huomaa varoitusvalot ajoissa!
Toivon sinulle kaikkea hyvää, nauti elämästä, etsi apua ongelmiin ja kyllä se siitä!