työ ulomailla

Kunnon työ Espanja

Hei,

kysyisin neuvoa miten ja mistä saan neuvoa kun kiinnostus lähteä töihin Espanjaan on kytenyt pitkään mielessä.
En kyllä uskalla kokeilla lähteä mihinkään puhelinmyyntityöhön kun siitä olen lukenut pääasiassa negatiivista palautetta!

Miten pääsee esim. suomalaisiin normaaleihi yrityksiin töihin ja kielitaito hieman ruosteessa joten onko ketään ketä osaisi neuvoa mistä saan neuvoa?
TE-keskuksesta koitin kysellä mutta palvelualttius hiukan heikkoa.

2

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nnn333

      Ensinnäkin Espanjan taloustilanne on tällä hetkellä suhteellisen heikko, joten työpaikkoja ei ole tarjolla paikallisille saati sitten ulkomaalisille Suomalaisten suosimassa kohteessa, Fuengirolassa on useita suomalisyrittäjiä, joten jos nyt et aivan uusavuton ole yhteystietoja löydät googlettamalla...........

      Kaikista tärkeimpänä asiana näen kuitenkin espanjankielen taidon, ilman sitä ET pärjää edes arkielämän tilanteissa. Espanjalaisten kielitaito on käytännössä nolla.Joskus takavuosina olin itse vapaaehtoistöissä espanjassa yhden kesän täysin ummikkokielitaidottomana ja stressi oli valtava.............. olen opiskellut kieltä jälkeen pain Suomessa. Eli OPISKELE ensin kielestä edes perusteet ennen kuin edes haaveilet lähteväsi sinne!

    • Jamppa 1243

      "Miten pääsee esim. suomalaisiin normaaleihi yrityksiin töihin"

      Ei siellä ole normaaleja suomalaisia firmoja... Tai ehkä sikäläisittäin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      117
      10765
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      173
      9042
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      109
      6166
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      44
      5312
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      122
      5256
    6. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      77
      4455
    7. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      68
      4306
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      101
      4176
    9. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3771
    10. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      21
      3708
    Aihe