Työnantajan rikkeet työehtosopimusta rikkoessa.

rakennustyöläinen

Terve.

Ongelma seuraavanlainen työpaikalla ei oikein uskalleta järjestäytyä työntekijöiden kesken kun aina on se että työnantaja nakittaa kauimmaiselle työmaalle mitä mahdollista ja tehden näin kaikkea pientä kiusaa sekä ottaen henkilölt jotka työoloista puhuvat niin aina silmätikuiksi. Meillä ei yrityksessä ole luottamusmiestä eikä työsuojeluvaltuutettua, yrityksessä on yli 20 työntekijää ja työskentelemme putkialalla rakennustyömailla.

Ongelmana on että työnantaja ei maksa matkatunteja, kun joudutaan matkustamaan 6tuntia per suunta omalla ajalla. Sekä niin sanotut "etumieslisät" jäävät vastaavilta henkilöiltä saamatta sekä työpuhelut joudutaan hoitamaan omalla ajalla. Myöskin pekkaset on saamatta, työnantaja vain sanoo "sisältyy palkkaan" vaikka ei oikeasti näy tilinauhoissa. Lisäksi KTA-käytäntöä ei tunneta tai siis noudateta.

Ainoa mitä työnantaja maksaa on päivärahat oikein. Se sisältää hänen mielestään kaiken. työmatkat suoritetaan firman autolla ja polttoaineilla.

Kukaan ei oikein uskaltaudu luottamusmieheksi kun tietää miten käy. Vaikka ei pitäisi käydä.

Onko neuvoja, voiko jostain tehdä esim. nimettömänä ilmoituksen tälläisestä toiminnasta, jos voi niin mihin?

ja kyllä tiedetään että on velliperse toimintaa olla uskaltautumatta vastustaa työnantajaa.

4

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jajoke
    • makku1

      Työsuojelupuoli on varmempi tapa näissä kuin työehtopuoli.

      Jo pelkästään sen takia, että työsuojeluvaltuutetun vaikutusmahdollisuudet tulevat suoraan lainsäädännöstä ja niitä suojaa viranomainen, luottamusmiehen vaikutus tulee liitosta, ja voima vain jäsenten määrästä / hitaista oikeudenkäynneistä.
      Työsuojeluviranomainen pystyy uhkasakon turvin toimimaan aika nopeastikkin.

      Valitkaa keskuudestanne työsuojeluvaltuutettu joka sitten voi keskustella työnantajan kanssa myös työehtoasioista, tai ottakaa yhteyttä työsuojeluviranomaiseen.
      Linkki sinne olikin jo tuossa ylempänä.
      Asiat eivät parane jos mitään ei uskalleta tehdä.

    • luottamusmies1

      Tuon kokoisessa paikassa tulisi ehdottomasti olla työsuojeluvaltuutettu. Lisäksi liittoon kuuluvia kehottaisin ottamaan yhteyttä omaan liittoon. Sieltä kautta saa apua ja tukea jos ei omaa luottamusmiestä ole. Yksin ei tarvitse olla.

    • tsvalt.

      Yli kymmenen työntekijää firmassa niin laki sanoo että työsuojeluvaltuutettu pitää olla. Luottamusmies ei ole pykälissä. Mutta teidän kokoisessa porukassa olisi kyllä hyvä olla luottamusmies myös. Ja kaikki liittoon liittymään jos ei vielä ole ja järjestäydytte. Yhteisistä asioista työnantaja sopii nyt jokaisen kanssa erikseen kun teillä ei ole luottamusmiestä joka sopisi työnantajan kanssa asioista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      279
      2548
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1364
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1241
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1241
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1185
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      97
      1178
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      1042
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      946
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      890
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      797
    Aihe