Uskotko hyväntekeväisyyteen?

1191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

hyväntekeväisyys joo

verot joo

Miksi verorahat eivät enää mene sinne minne ne on maksettu? Eli Suomeen.

Koska verorahat menevät kreikkaan ja muualle eu:iin.
Ja pakkotv-lupamaksuun, vaikka en edes omista tv:tä.

Siksi meidän pitää nyt tukea näitä kohteita erikseen.
Siksi haluaisin lopettaa veronmaksun ja siirtyä lahjoittamaan oman osani suoraan näihin kotimaisiin kohteisiin. Kuten esim terveydenhoito, kirjastopalvelut, teiden ylläpito, koulutus jne.

Uudistetaan verotus.

Äänestä

Eikö olekin mielenkiintoista, että toimimattomaan sähköiseen potilastietojärjestelmään löytyy resursseja ja sitten johonkin oikeasti tarpeelliseen laitteistoon sairaaloissa joudutaan kikkailemaan rahaa sosiaalisessa mediassa?

http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/hankejohtaja jopa 450 miljoonan euron potilastietojarjestelma maksaa itsensa takaisin/a837025

Äänestä

Ottamatta kantaa juuri linkin tapaukseen, niin uskon ja en. Keräyksissä lahjoittajat ostavat hyvää omaatuntoa ja mieltä. Keräyksen järjestäjät käärivät hyvät rahat. Feissarit, puhelinmyyjät ja muut markkinoijat saavat kapean leipänsä. Ja saattaahan olla, että varsinainen kohdekin saa jonkun rovon tai nallekarhun.

Äänestä

Minä uskon ja olen toiminnassa mukana.

Äänestä

Usko horjuu, koska nimeni on Usko ja olen kännissä.

Äänestä

Uskon mä, jos kyse on hyväntekeväisyydestä joka lähtee puhtaasta auttamisen halusta.
Varmaan moni 875:laisistakin on messissä "altruistisesti", mutta melko moni sitten muista syistä, vaikka nyt siksi että "kun kaikki kaveritkin tykkää" tai whatever.

Toisaalta aina voidaan kysyä pyhittääkö tarkoitus keinot, eli onko motiivilla tällaisessa yhteydessä väliä jos tarkoitus on hyvä ja keinot rajaavat pois mahdollisuuden hyvien aikeiden vahingossa tuottamalle pahalle.

Haittaakse?

Äänestä

hyväntekeväisyys rikastuttaa vain hyväntekeväisyys järjestöjen johtajia

Äänestä
  • On järjestöjä jotka myös tekevät sen mistä puhuvat esimerkiksi Invalidiliitto.

    Äänestä

  • Saku kirjoitti:

    On järjestöjä jotka myös tekevät sen mistä puhuvat esimerkiksi Invalidiliitto.

    Invalidiliitto on kyllä malliesimerkki järjestöstä jonka keräämät varat menevät sinne mihin ne on tarkoitettukin.

    Olen nähnyt heidän tilinpäätöksiään ja lahjoituksista jopa 70 prosenttia päätyy tarkoitettuun kohteeseen.

    Se on aika hyvin miettikkääpä kuinka monta liikeyritystä on jotka tekevät 70 prosentin voittoa.

    Äänestä

Vähän vaikea kyssä.

Noin enssilmäyksellä näyttäs mun päässä siltä, että hyväntekeväisyyden ja aneiden ostelun välillä on jokin yhteys, joka taas ei ole yhteydessä mihinkään.

Eli en kaupallisella tasolla. Inhimillisellä tasolla kyllä.


(naurua taivaasta)

Äänestä

"Ryhdy kummiksi, raha menee lyhentämättömänä perille". Mikäli menisi, mistä kyseisen firman pomot saisivat palkkansa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mielipiteitä? kirjoitti:

Minä en.

http://www.lily.fi/juttu/875-grammaa-ja-verot

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu