Hei, olen 20 vuotias nainen. Minulla on reaktiivinen hypoglykemia, eli verensokeri laskee aterian jälkeen. Olen siirtymässä vhh:dietille, mutta aion käyttää silti vhh pastaa, tattaria yms. ruokavaliossa. Proteiinien saantia lisään, se auttaa pitämään sokerit tasapainossa. Karppasin joskus 2011 alkuvuodesta vuoden mahavaivojen takia, liittyen homeasuntoomme, ruuansulatus meni pilalle silloin, silloin sokerini olivat paremmat. Nyt kun olen lukenut vhh dietistä tähän sairauteen odotan innolla taas tuloksia päivittäisessä olossa. Syön lisäravinteita ja minulla on myös kilpirauhaslääkitys, e-pillereitä jouduin syömään epäsäännöllisten kk takia, mutta lopetin ne turvotuksen takia ja nyt olen laihtunut niiden pois jättämisen jälkeen, mutta olen alkanut lihota koska sokerini ovat olleet kahden viikon ajan todella matalat ja koko ajan on nälkä, siksi teen nyt muutoksen ruokavalioon, onko teillä antaa vinkkejä/hyviä reseptejä tähän alkuun? Äärimmäistä karppausta en aio ottaa käytäntöön, mutta jätän valkoiset jauhot, perunan, sokerin yms. pois.
Uudestaan karppaamaan
Parempi elämä nyt
269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vieraile Hypoglykemia ja karppaus sivuilla.
Täältä karppaus info sivuilta plaratessa löytyy ruokaojeita ja muuta mukavaa
http://karppaus.info/forum/viewtopic.php?f=1&t=65216
Muista syödä sekä proteiinia että kasviksia riittävästi, jotta saat kasviksista hyviä liukenevia kuituja, vitamiineja ja muita hyödyllisiä aineita! Useimmissa kasviksissa on vain vähän hiilihydraatteja, vain peruna ja sokeri ovat kiellettyjä. Uutta perunaa itsekin syön kyllä, mutta muun kasviksen kanssa.
Punainen liha kai nostaa veren sokeria --> insuliinia pitemmällä ajalla, joten olisiko kannattavaa kokeilla sen vaikutuksia? (Suosittelen kyllä luomua.)
Kasvikset ja punaviini vähentävät tai kumuloivat lihan aiheuttamaa "vahinkoa"!
Nämä vain "maalaisjärjellä" ajateltuna.