missä vaiheessa kannattaa kertoa naiselle sairastavansa masennusta ja muista elämän kolhuista? Ei varmaan näin viestitellessä mutta monensillako treffeillä? Hölmöjä kysymyksiä mutta kyllä toiselle näistä täytyy kertoa mutta miten säikäyttämättä häntä?
Voi olla hölmö kysymys mutta...
_mies__....
7267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nuo asiat on kerrottava jo ennen kuin sovitaan eka tapaaminen.
Aika harva ihminen jaksaa ottaa kumppaniksi masentuneen ihmisen, se vaatii masentuneen kumppaniltakin ponnisteluja, että saa elämän masentuneen kanssa sujumaan.
Joten on erittäin itsekästä kertoa tuo vasta useiden treffien jälkeen.
Siinä menee aikaa hukkaan kummaltakin, kun sitten tulee ero.
Jos kertoo heti, niin tulee paljon hylkäyksiä, mutta lopulta voi löytyä nainen joka tuon hyväksyy ja pääsee aloittamaan treffailun
Vaikka itse kerronkin heti, niin toisaalta en oikein tiedä että onko parempi että toinen muodostaa minusta mielikuvan
a) masennus- ja ahdistusdiagnoosit omaavana mt-eläkeläisenä
vai
b) omana itsenäni.
Nämä kun eivät välttämättä olekaan niin itsesäänselvästi sama asia, sillä en katso olevani mikään tyypillinen mt-eläkeläinen johon pätee kaikki kliseet. Esim. välillä joku tokaisee että sujuuhan se elämä kun on lääkitys kunnossa, ja minulla ei ole niin mitään lääkitystä (masennuslääkkeet eivät tepsineet ahdistuksen vuoksi). Naamastani ei näy välttämättä millään tavoin päällepäin etten ole työelämässä tai että välillä ahdistaa. Jos liikaa alan korostamaan masennustani, niin tottakai elämästä tulee helvetin masentavaa ja vaikutan masentavalta ihmiseltä. Mutta jos ihminen sairastaa esim. diabetesta, ei hän sitä kokoajan mieti eikä toitota ympäriinsä että tällainen on. Tietysti siitä joutuu läheisille kertomaan että osaavat toimia jos tulee kohtaus.
Voi olla ihan ok antaa toisen tutustua siihen millainen omana itsenään on, sitten vasta kertoa (mielellään kuitenkin ennen intiimivaihetta eli seksiä!) ja antaa tämän tehdä oma päätelmänsä ja päätöksensä siitä että onko tässä nyt "kamala sekopää" vaiko kiinnostava ihminen Matti jolla sattuu olemaan tämä sairaus.
Kukin valitsee tavallaan, oikeaa vaihtoehtoa ei ehkä ole.
Oho, satuin juuri kirjoittamaan aloituksen mt-ongelmista palstalle...
Itse olen kertonut melko nopsaan mt-eläkkeestäni miehelle. Ei sillä tunnu olevan merkitystä missä vaiheessa sen kertoo. Jotkut katoavat yhteydenpidosta heti kun sen kuulevat, toiset tulevat sanomaan että ei haittaa. Parille olen kertonut vasta tavattaessa, mutta sitä tilannetta inhoan kun tuntuu että juttu menee sitten helposti mt-ongelmiin ja muustakin olisi kiva ensitapaamisessa puhua. Jos sanoo siitä jo kirjoitteluvaiheessa, onpahan shaisse alta pois. Ja näkee heti onko toisessa kykyä suvaita ja sietää.
Parhaiten tietysti tulee juttuun niiden kanssa joilla on ollut vastaavia kokemuksia. Välillä olen jopa sellaistakin miettinyt että jaksaisinkohan edes kauhean onnellisen ja normaalin elämän elänyttä ihmistä jos tämä ei ole erityisen puheliaskaan. Tuntuu että elämän varjopuolta katselleiden kanssa tarinoitavaa olisi vaikka kuinka, ja heitä kiinnostavat muutenkin syvällisemmät asiat kuin hannuhanhia.
Parasta on kai olla itse sinut asian kanssa. Jos sitä hautoo kuin synkkää salaisuutta ja kertoo häpeillen ja arkaillen, ei ihme jos toinenkin suhtautuu nuivasti. Ja ne jotka eivät hyväksy mt-ongelmaisia, ne nyt suhtautuvat aina paskamaisesti kertoi heille koska tahansa.
Tarkennetaan vielä että masennus ei sinällään näy elämässä, töissäkäynnit ja muut sujuu ihan normaalisti. Joskus vaan tulee päiviä jolloin mieli on matala eikä mitään huvittaisi tehdä. Itse olen kyllä sinut tämän kanssa.
Kuulostaa ihan normaalilta elämältä. Ei sulla mitään masennusta ole.
Ylä- ja alamäet kuuluvat elämään.
Sinuna antaisin toisen ensin tutustua sinuun.Eihän me muutkaan ekana puhuta koko sairaushistoriaa toiselle,jos sillä ei ole todellista merkitystä suhteelle.
Ei tarvitse kertoa missään vaiheessa. Jos ei nainen itse mitään huomaa, niin miksi kertoisit. Ainoa asia, minkä takia kannattaa kertoa sitten kun seksi tulee ajankohtaiseksi on jos syöt lääkkeitä jotka vaikuttaa erektioon.