reissua edeltävä riidanhaku

Niinkuin lähes aika, puoliso järjesti kunnon riidan ennen matkalle lähtöään. Hän lähtee viikon työmatkalle ja erehdyin sanomaan hänelle, että nähdäänkin sitten vasta viikon päästä. Hän raivoistui siitä niin, että huusi minulle puolen tunnin ajan ja lähti raivoissaan nukkumaan.
Uhkasi, että taatusti sanoo, miten hullu kumppani hänellä on, ei saisi lähteä mihinkään. Ja kyllä kertookin, koska noita juttuja olen kuullut hänen kertoilevan. Olenkin varmaan ihan hirviön maineessa.

Kaipa se jotenkin häntä auttoi taas kerran?!
4321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

uskon miehelläsi olevan heikon itsetunnon. ehkä hän pelkää sinun pettävän sillä aikaa kun on poissa. muille haukkuminen saa ystävät karttamaan ja pikkuhiljaa eristäydyt. minulla vastaavassa tilanteessa hävisivät kaikki ystävät. nykyään olemme eronneet, sillä mieheni keksi "hienon " tavan pönkittää omaa itsetuntoaan, pettää. nyt yksinhuoltajana olen saanut sosiaalisen elämäni takaisin ja nekin keihin tutustuin aikoinaan mieheni kautta ovat" palanneet" tuttavapiiriini, Huomasivat etten ollutkaan niin sekopää kuin heille väitettiin.

Äänestä

Mustamaalaamalla puolisoaan petturi perustelee tekoaan ja parantaa olematonta omaatuntoaan. Turvaa vielä selustankin käryä varten. Asian tullessa julkiseksi, läheiset saattavat jopa ymmärtää pettäjää - sen puolisohan on ihan vainoharhainen hirviö - ei siis mikään ihme, että päätyi pettämään.

Tiedän naisen, joka systemaattisesti kertoi vuosikausia kauhujuttuja puolisostaan ja perhehelvetistään. Häpeäkseni tunnustan, että itsellänikin oli mielikuva tästä miehestä sairaalloisen mustasukkaisena ja perheettään kontrolloivana mielipuolena. Kunnes herttaisen, ujonoloisen ja ystävällisen naisen omat motiivit, oikea luonne ja moraalittomuus paljastui koko kylälle.

Äänestä

Mullakin expuoliso petti, mutta kaatopaikka avioliittoni ei edes silloinkaan ollut. Itse päätin, miten itse käyttäydyin, miten toimin puolisoani kohtaan ja miten elin elämääni, toisen käytöksestä riippumatta.

Äänestä

Petturit oikeuttaa tekonsa juuri näillä tekaistuilla riidoilla. Saa vain huuli pyöreenä ihmetellä, kuinka se tuollaiset pultit nyt otti, kunnes jää kiinni ja kaikki loksahtaa kohdalleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaatopaikkaa kirjoitti:

Niinkuin lähes aika, puoliso järjesti kunnon riidan ennen matkalle lähtöään. Hän lähtee viikon työmatkalle ja erehdyin sanomaan hänelle, että nähdäänkin sitten vasta viikon päästä. Hän raivoistui siitä niin, että huusi minulle puolen tunnin ajan ja lähti raivoissaan nukkumaan.
Uhkasi, että taatusti sanoo, miten hullu kumppani hänellä on, ei saisi lähteä mihinkään. Ja kyllä kertookin, koska noita juttuja olen kuullut hänen kertoilevan. Olenkin varmaan ihan hirviön maineessa.

Kaipa se jotenkin häntä auttoi taas kerran?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu