rippeitä ryystäen

varjo-parisuhde

10 vuotta takana kotileikkiä, hengailua, päivästä toiseen vierimistä...

Mieheni myi itsensä hyvin. Ylioppinut yliopisto-opiskelija joka kävi töissä opintojensa ohella. Ahkera ajattelin, niin kuin minäkin.

Ahkera? No se illuusio romahti sitten ensimmäisten parin vuoden jälkeen. No, ajattelin... löytäähän itsensä ja paikkansa jossain vaiheessa.

Nyt tekee edelleen pätkissä hanttihommia ja näyttää olevan tyytyväinen elämäänsä. Olemme molemmat reilu 3-kymppisiä, eikä omasta asunnosta tai mistään rahoitetusta turvasta tietoakaan. Tai ylipäätänsä mistään haaveista, toiveista ei mitään yhteistä ajatuskuplaa.

Eletään aivan eri päivärytmiä. Mies on kotona, pelaa pokeria aamuun asti kun minä nousen ylös ja töihin.

Oma tulevaisuus, ja turvattu, edes osin mietitty sellainen kiinnostaisi. Ei huvittaisi maksaa enää vuokraa ilmaan, eikä hengata päivästä toiseen ilman mitään visiota tulevaisuudesta. Naimisiin ja lapsia en kaipaa, mutta jotain muutosta tilanteeseen kuitenkin.

Haen itse koko ajan jotain pysyvämpää paikkaa itselleni vaikka olenkin koulutustani vastaavassa työssä. Silti, nyt teen jatkuvia määräaikaisia pätkiä enkä ainakaan itse tuudittaudu siihen turvaan että työt jatkuu, vaikka nyt suurella todennäköisyydellä jatkuvatkin.

Miehelläni ei ole mitään kiinnostusta edes hakea mitään paikkaa. Kaikesta hän löytää jotain sanomista. Haluaisi kuulemma pelata ammatikseen pokeria. Joo, aivan. On nyt pelanut peliä jo viimeiset 8 vuotta tekemättä tulosta.

Kaikkein eniten ottaa päähän se, että kaikki aloitteet minkään suhteen tulee AINA minulta. Lähdetäänkö leffaan, siivotaanko, laitetaanko ruokaa, kauppaan. Jos näitä ehdotuksia ei olisi, istuisimme monta viikkoa kotona, vain ihan tarpeelisen lähikaupasta hakien. Vaikka mikropitsa, kahvia ja vähän olutta HUAH. Olen itsekin laiskistunut tämän muka-suhteen aikana. Olin ennen aktiivinen liikkuja, nyt olen kääntynyt aktiivi-sohvalla löhöjäksi.

Tiedän jo itse missä vaiheessa oma tahtotilani suhteemme ylläpitoon on, mutta olisi kiva kuulla, kuinka terveeltä tämä muiden silmissä vaikuttaa. Ja onko enää mitään tehtävissä....

3

295

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiedän tapauksen

      lähetä se poika jo vekasii siel saattaa voittaakki, älä avusta matkassa saatat pettyä. jos voittaa ni o toki tervetullu takas soffalle tekemaan ei mittää mutta maksaapaha ainaki jotain olemisestaan !! ei hyvää tierä tollane..

    • Täsä neuvoni

      No ei tuossa tilanteessa tuon suhteen hyväksi mitään kannata tehdä.

      Miehen tahtotilaa et saa väkisin käännettyä, ja hän on pokeriaddikti.

      Raha-automaattiyhdistys tai pelaamiseen erikoistunut psykologi
      voi ehkä auttaa vieroittamaan pelihimosta, mutta muuten en näe teillä toimivaa tulevaisuutta.

      Ei tuossa miehesi pelaamisessa ole järkeä, jos ei ole 8 vuodessa isoja voittoja onnistunut käärimään. Silloin on selvästi olematon taito kyseiseen hommaan.

      Laita mies menemään tai lähde itse pois.

    • oppeliini1

      Samaa mieltä edellisten kanssa.
      Tiedät jo itsekin ettei tuon miehen kanssa synny mitään konkreettista eikä pysyvää. Hänelle riittää virtuaalimaailma. Sinä olet hyvää vauhtia luisumassa tuon kuilun pohjalle. Onhan se niin HELPPOA!

      Mikäli haluat elämältäsi enemmän ( tekisit rikoksen itseäsi kohtaan ellet haluaisi!) antaisit tuon miehen elää virtuaalimaailmassaan - yksin. Nyt on sinun korkein aika poistua tuosta laiskuuden ja pilvilinnojen maailmasta.
      Hanki oma asuntosi, kouluta itseäsi lisää, ala harrastamaan mitätahaansa uutta, hanki tässä maailmassa eläviä ystäviä, opi, tutki, kuuntele - tee elämästäsi elämisen arvoinen.

      Virtuaalimaailman ulkopuolella on aivan liian paljon kaunista, arvokasta, tietopuolista, energeettistä ja sielua kohetavaa materiaalia joka sinä olet kokonaan sulkenut pois elämästäsi.

      Herää jo ennenkuin kaikki on liian myohäistä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      67
      1008
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      12
      899
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      49
      841
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      798
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. 57
      687
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      617
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      617
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      586
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      132
      579
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      20
      567
    12. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      549
    13. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      30
      545
    14. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      505
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      497
    16. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      476
    17. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      34
      468
    18. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      457
    19. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      440
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      439
    Aihe