jos on ollut talviloman töissä ja ottanut lomarahan käteen niin saako silloin lomaltapaluu rahaa?? pomon mielestä ei saa.
äkkiä neuvoja!!!
-jossu-
4193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itseasiassa on laitonta vaihtaa koko lomaa rahaksi.
Mutta kun tuota nyt kuitenkin tapahtuu; tuo on totaalisesti sopimusasia. Pääsääntöisesti kylläkin vain ja ainoastaan pidetystä lomasta maksetaan lomarahaa.
Jos pomo sanoo ettei maksa niin paha siinä on mennä väittelemään. Voit vain sitten sanoa että perutaan tämä ja pidänkin lomaa--> saat lomarahaa.
PS. meilläkin tuota tapahtuu, eikä lomarahaa makseta.
Kaiken maailman lomarahat ja lomaltapaluurahat ovat syöpä suomalaisessa työelämässä! Sairasta, että työnantaja joutuu maksamaan toisen lomailuista ja siitä, että sankari suvaitsee palata lomilta takaisin työpaikalle notkumaan! Olisi loogisempaa, että työntekijä maksaa työnantajalle siitä että pääsee takaisin töihin jatkamaan saamatonta työntekoaan.
Lomaraha ja lomaltapaluuraha on sama asia. Lomaraha on 50% lomapalkasta, eikä sitä kyllä ole tapana maksaa tuplana. Lomarahan saaminen edellyttää loman pitämistä.
Miksi ylipäätään teit töitä talvilomalla? Milloin aiot pitää pitämättä jääneen talviloman?
Ei saa mitään lomaltapaluurahoja. Jos olet loman ajan töissä saat normaalin palkan lisäksi lomakorvauksen.