Muuta asumaan Rovaniemen kaupunkiin odottele ja elä kaikessa rauhassa - muuten niin rauhaisessa asuinympäristössä.
Kunnes kuin puun takaa yllättäen, näet todella oudosti käyttäytyviä ihmisiä.
Mitäpä haittaa heistä muuten olisikaan, kun ymärtävät olla huutelematta mitään.. Mutta on todella outoa ja ikävää että, tälläisiä ihmisiä on keskuudessamme - jotka naureskelevat aiheettomasti ja katsovat tylysti toisia, vieraita ihmisiä...
Mitä tästä tulee mieleen juuri sinulle..
Kokemuksesta puhun!
6
284
Vastaukset
Juuri näin. muualta tulleena voin sanoa, että todella pienet piirit ja voi kuinka pieni sieluista väkeä! Noh onneksi pääsen lähiaikoina muuttamaan pois täältä:)
- 2-naamaiset
Totta puhut ! Kymmenien vuosien kokemus tästä ilmiöstä . Mikäli haet syytä siihen , niin ensimmäisenä tulee oman huonon itsettunnon pönkittäminen. Mikäli perheen piirissä esiintyy ongelmia , kuten alkoholismia on Rovaniemellä ollut tapana hakea syylliset naapureista tyyliin: " Eihän meillä , mutta tuo naapurin Jaakko , siinä se on juoppo jätkä" ! Taas se on tuokin istumassa täällä Hulibumpassa . Ai minä itsekkö ? Noh kahvin vain tässä otin bussia odotellessa.
Eipä ole alkoholiongelmaa ja hulibumpassa en ole käynyt koskaan. ihan normaalisti olen koittanut tutustua ihmisiin harrastuksissa ja opiskeluympäristössä.
- nainen851
Itsekin pääsiäisenä tähän törmäsin. Roipparissa meidän kahden hengen seurueeseen tuli 2 miestä. Minun ystäväni tunsi tämän toisen ja he juttelivat kahdestaan, kysyin tämän toisen miehen nimeä niin vastauksena tuli " mitä vittua se sulle kuuluu" olin niin pöyristynyt etten saanut sanaa suustani. Muutaman sanan vain olisin vaihtanut, ei se tarkoita että perhettä olisin perustamassa vaikka nimeä nyt satuin kysymään, ihme juntti! Ja valitettavasti täällä Rovaniemellä asuu ihmisiä joille äiti ei ole opettanut minkäänlaisia tapoja, sääli sinänsä :(
- diiba duu
Ompa yllätys että noin ääliö jätkä.Tollasta käyttäytymistä odotan kun olen Porissa,Rollossa en ole tollasiin törmännyt.
- noin2
Niin näitä tököjä jälkijättöjähän on rovaniemi pullollaan. Älä noteeraa niin sekös jälkijättöjä vituttaa................jeah !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-115593Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825229- 1253264
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin863165- 118974
- 56950
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.130872- 43666
- 37665
- 23609